NK Opatija: Remi s vodećim Grobničanom

Liburnija.net: Slobodan udarac Miculinića

Na kraju neodlučeno, svakoj ekipi po bod, iako da su pobijedili i domaći i gosti, ne bi bilo nezasluženo. Grobničan se pokazao kao uvjerljivo najbolja ekipa koja je ove godine gostovala u Opatiji i da nije slučajno na vodećem mjestu. Već u utorak, igrače Opatije čeka novi derbi i novo iskušenje, gostovanje kod drugoplasirane ekipe na tablici 3 HNL Zapad, momčadi NK Krk.

Opatija – Nakon dvotjedne pauze, opatijski nogometni sladokusci došli su na svoje i svi koji su danas popodne odlučili provesti na opatijskom campu sigurno nisu zažalili.

Prava nogometna ljepotica, derbi kakvog zaslužuje trećeligaški rang natjecanja. Čak ni mekan i sklizav teren nije spriječio igrače obje momčadi da pruže vrlo dobru i kvalitetnu igru. Jedini koji nisu dorasli niovu i razini derbija 3 HNL Zapad bila su dvojica djelitelja pravde, glavni Mijatović i drugi pomoćni Radovan, koji su kod igrača jedne i druge ekipe, kao i kod brojne publike izazvali puno zvižduka i negodovanja, svojim lošim i slabim procjenama i sudačkim odlukama.

Utakmica je počela relativno mirno s obje strane i tzv. ispitivanje protivnika trajalo je sve do 18′, kada je domaći stoper Tkalčević na centru oduzeo jednu loptu, potom sjajno uposlio Šukera na lijevom krilu, koji je još bolje centrirao na nekih 6-7 m na prvu stativu gdje je Alen Matovina u padu glavom lagano skrenuo loptu u drugi kantun nemoćnog vratara Milića za vodstvo domaćih – 1 : 0.

Najopasniji domaći igrač, Alen Matovina i u 22′ vara dvojicu igrača gostiju na nekih 18 m od gola, potom snažno puca no njegov udarac netko iz obrane Grobničana skreće loptu u korner. Pet minuta kasnije Šuker je u naletu, na dubinsku loptu stiže prije dvojice braniča gostiju, s vratiju izlazi i vratar Milić, dolazi do bliskog susreta na nekih 25 m od vratiju Grobničana, Šuker uspijeva uputiti udarac i nakon sraza s vratarom Milićem pada, lopta odlazi tik pokraj lijeve vratnice , a sudac ostaje nijem iako je prekršaj na Šukeru bio očigledan.

Domaći su u prvom poluvremenu gostima prepustili inicijativu, pa se stekao dojam da je Grobničan bolji, no sve do 30′ gosti nisu niti jednom zaprijetili domaćinu. A u 30′ Miculinić iz slobodnog udarca s 20 m oštro i nisko puca pokraj živog zida. lopta ide u sami donji kut, no domaći vratar Vukić sjajnom intervencijom hvata loptu, kad su je neki gostujući navijači već vidjeli u mreži. Miculinić ponovo prijeti i u 36′ kad najprije na lijepi ubačaj s desne strane s 15 m nespretno reagira, no lopta mu se u luku ponovo vraća na poluvolej, ali njegov udarac odlazi preko vratiju domaćih. Samo minutu kasnije, Cianci u jednom laganom duelu sa Žgombom, pada u 16-tercu domaćih, no glavni sudac Mijatović i u ovom slučaju nije smatrao da je to prekršaj na gostujućem igraču. Iako je do kraja prvog poluvremena, A. Matovina još jednom opasno zaprijetio svojom ljevicom (a gostujući vratar ponovo bio na mjestu), a dobar proboj Šukera po lijevoj strani i oštar ubačaj pred vrata gostiju ostao neiskorišten, na odmor se odlazi s minimalnim vodstvom Opatije koja je bila opasniji protivnik i s više izglednijih prilika za postizanje zgoditka.

Drugo poluvrijeme, obje ekipe, dižu razinu svoje igre, pa je brojna publika, (među kojima je bilo više Grobničana nego Opatijaca) imala priliku uživati u drugih 45 minuta, ne samo zbog brojnih prilika s obje strane već i zbog tri zgoditka i dva preokreta.

Liburnija.net: Slobodan udarac Mancea

Za razliku od prvog, drugo poluvrijeme su puno bolje otvorili gosti, koji već u 47′ dolaze do poravnanja rezultata. Koliko je opasno izgubiti loptu na centru u polukontri, najbolje se mogao uvjeriti Goran Brajković, čiju je loptu presjekao jedan od veznjaka Grobničana i odmah uputio dugu loptu na lijevi bok, gdje je je Bijelić najprije primirio, potom ušao u 16-terac i kad mu je vratar Vukić krenuo u susret, plasirao loptu pokraj njega u sami donji lijevi kut – 1 : 1. Nakon izjednačenja, slijedi period igre u kojem je dominirao Grobničan, a najopasnije je zaprijetio, snažnim i preciznim poluvolejem, Miculinić, u 52 ‘, no Vukić sjajnom paradom izbija u korner. Uzvraćaju domaći u 56′ iz slobodnog udarca kojeg izvodi Šuker, a Lazićev skok i udarac glavom zamalo odlazi preko vratiju. U 59′ brza protuakcija domaćih, Lazić, Matovina, Tkalčević čiji snažni i precizni udarac krajnjim naporom vratar Milić skreće u korner. Potom slijedi još jedna brza i precizna akcija, u kojoj je Šuker imao otvoren put ka vratima gostiju, no pomoćni sudac, neopravdano prekida akciju zbog navodnog zaleđa (pisac ovog izvještaja bio je u najboljoj poziciji i uvjeren je da zaleđa nije bilo).

Gosti ponovo opasni , u 63′, kad se Bijelić oslobodio dvojice domaćih obrambenih igrača. ušao u 16-terac, istina malo iskosa, snažno opalio no njegov udarac odlazi pokraj desne vratnice. U 69′ Jasprica je snažno i precizno opalio s 18 m, ali Vukić još jednom pokazuje svoje vratarske vrline i skreće loptu u korner. Imali su Grobničani priliku za vodstvo i iz dva slobodna udarca s 20 m, no bez opasnije prijetnje. No, u 82’, Bijelić prima jednu loptu uz samu aut liniju na nekih 25 m od vratiju domaćina, najprije se oslabađa Šimića, potom ulazi u 16-terac, obrana domaćih bez bloka što Bijelić znalački i majstorski koristi i snažnim poluvisokim udarcem gađa malu mrežicu suprotnog kuta nemoćnog vratara Opatije. Za 2 : 1 vodstvo Grobničana. Gosti umiruju igru, počinju s odugovlačenjem i svim onim sitnim trikovima i varkama, kako bi “ukrali” koju minutu i priveli utakmicu kraju. No, kako to u nogometu često, biva, to im se na kraju osvetilo, jer je u drugoj minuti sudačke nadoknade, Erceg uputio jednu dugu loptu na svoje napadače, branič Grobničana je slabo reagirao, lopta je došla do usamljenog Vlatkovića na 20-tak metara udaljenog od vratiju gostiju, koji je povukao još koji metar i kad je došao do ruba 16-terca snažno opalio, a vratar gostiju uspio je samo malo skrenuti no ne i obraniti drugi i izjednačujući zgoditak igrača u crno-bijelim dresovima. Tako se Niko Vlatković, ponovo (kao i prošle sezone) pokazao koban za Grobničane u sudačkoj nadoknadi.

Na kraju neodlučeno, svakoj ekipi po bod, iako da su pobijedili i domaći i gosti, ne bi bilo nezasluženo. Grobničan se pokazao kao uvjerljivo najbolja ekipa koja je ove godine gostovala u Opatiji i da nije slučajno na vodećem mjestu.

Već u utorak, igrače Opatije čeka novi derbi i novo iskušenje, gostovanje kod drugoplasirane ekipe na tablici 3 HNL Zapad, momčadi NK Krk.

3. HNL – Zapad, 23. kolo
NK OPATIJA – NK GROBNIČAN 2:2 (1:0)
Igralište Opatije
Gledatelja: 150
Sudac: Zoran Mijatović (Pula)
Strijelci: 1:0 Matovina (18′), 1:1 Bijelić (47′), 1:2 Bijelić (82′), 2:2 Vlatković (90′)
Žuti kartoni: Lazić (Opatija), Jasprica (Grobničan)

NK OPATIJA: Vukić, Tkalčević, Corallini, Matovina, Mance, Gačanin (od 46′ Vlatković), Šuker, Žgomba (od 81′ Šimić), Brajković (od 56′ Udović), Lazić, Erceg

NK GROBNIČAN: Milić, Vukelić, Jukić, Miculinić, Glavaš, Malkić (od 79′ Prtenjača), Jasprica (od 70′ Miškulin), Cianci (od 46′ Sertić), Bijelić, Burić, Jović