Od Papandopula do Hobbitona: Noć muzeja oživjet će opatijsku glazbenu scenu devedesetih na jedan dan @ Opatija

hobbiton_2017 (2)

Umjetnički paviljon Juraj Šporer ugostit će izložbu ”When the music’s over” koja je posvećena zlatnom razdoblju opatijskog noćnog života, dok će u Vili Angiolini biti predstavljena izložba ”Maestro u Opatiji” kojom će javnosti biti prikazana Zbirka obitelji Strozzi-Papandopulo.

Opatija – Noć muzeja, čija je tema ove godine povezala glazbu i muzeje, u Hrvatskom muzeju turizma donijet će bogat program čije će osnovne okosnice biti dvije zanimljive izložbe. Umjetnički paviljon Juraj Šporer ugostit će izložbu ”When the music’s over” koja je posvećena zlatnom razdoblju opatijskog noćnog života, dok će u Vili Angiolini biti predstavljena izložba ”Maestro u Opatiji” kojom će javnosti biti prikazana Zbirka obitelji Strozzi-Papandopulo.

boris_papandopulo_1987

Uz dvije izložbe, u Švicarskoj kući održat će se program u suradnji s Društvom ”Naša djeca” Opatija. Od 18 do 19 sati trajat će radionica za djecu – izrada glazbenog instrumenta: upotrijebit će se reciklirani materijali kao što su karton, plastika i čepovi od boca putem kojih će djeca upoznati principe po kojima instrumenti rade, ali i ukrasiti i obojiti ih po vlastitim željama. Radionica će uključivati i zajedničko uvježbavanje te izvođenje poznate skladbe ”Moja mala djevojčica” na vlastitim instrumentima. Radionica je namijenjena djeci predškolskog i školskog uzrasta.

Od 19 do 20 sati održat će se obiteljski kviz ”Opatija glazbe”. Kviz s tematikom povijesti i sadašnjosti glazbe u Opatiji je namijenjen učenicima i njihovim roditeljima koji bi odgovarali na pitanja o glazbenoj povijesti Opatije, a najuspješnije ekipe očekuju nagrade.

Onima koji ne znaju priču o Opatiji 90-ih, iz današnje perspektive vjerojatno zvuči nevjerojatno da se u Opatiji ne tako davno vikendom znalo skupiti i do dvije tisuće mladih željnih zabave uz omiljenu glazbu. Ili da se po istoj toj zabavi Opatija nije uspoređivala samo s drugim gradovima na Jadranu ili po Hrvatskoj, nego i kudikamo većim europskim gradovima. Potoci mladih slijevali su se u Opatiju ne samo iz Rijeke i ostatka PGŽ, već i drugih županija, vrlo često Zagreba, pa i Slavonije i Dalmacije, sve kako bi jutro dočekali u nekom od opatijskih klubova. A bilo ih je: Hobbiton, Mali Quorum, XTC, What?Club, Imperial, Quorum House, Plastic, Planet, Collosseum…

el_2017

– Na ovoj smo izložbu izdvojili dvije priče – onu o rock klubu Hobbiton te o opatijskoj elektronskoj sceni. Dvije scene, tada u subkulturnom ”sukobu”, spajamo na ovoj izložbi, iako ih je i tada, koliko god su se pripadnici te dvije subkulture smatrali različitima, povezivala zajednička strast prema glazbi koju su slušali. Razmijenili smo uspomene, prikupili fotografije i flyere, i pripremili izložbu o opatijskoj klupskoj sceni 1990-ih i ranih 2000-ih, odnosno (za sada) posljednjem periodu kada je Opatija bila epicentar glazbene i plesne zabave za mlade iz čitave regije, pa i šire, kazala je v. d. ravnateljice muzeja Nataša Babić.

Naglasila je kako ta izložba ne daje odgovor na pitanje kako je i zašto ta klupska scena nestala, nego postavlja pitanje – što danas?
– Svaki je grad definiran i postojanjem noćnog života za mlade (i sve one koji se tako osjećaju..), stoga je ova izložba i trenutak kad mladima postavljamo pitanje – što danas slušate, gdje izlazite, i jeste li zadovoljni onime što vam se nudi u vašem gradu? Koliko vam je bitna glazba i definirate li se njome? Hrvatski muzej turizma postavlja još jedno pitanje – ako je u početku turizam potaknuo otvaranje diskoteka po Jadran (jedan od prvih disco klubova na ovim prostorima otvoren je upravo u Opatiji!), kao i usvajanje subkultnih kretanja, kako gledamo na turizam koji u ime ”mirnih noćiju” pomalo uspavljuje grad, kazala je Babić.

hobbiton_2017 (1)

Izložba će biti otvorena u petak 27. siječnja, početak je u 20 sati, a u noći otvorenja čeka nas dobra glazba – od 20 sati kreću rock hitovi koji su se puštali u Hobbitonu, u 21.30 live svirka – bend Dellboys, a od 22.30 DJ Tom Jay sa svojim Oldies but goldies setom. Autorica idejne koncepcije je Nataša Babić, autori tekstova su Nikola Cvjetović i Bruno Župan, autori postava su Nataša Babić, Nikola Cvjetović i Katerina Jovanović. Izložba će biti otvorena do 9. veljače.

Istog dana u isto vrijeme, najavljeno je otvorenje izložbe ”Maestro u Opatiji”. U povijesti europske, pa i svjetske umjetnosti, rijetko se susreću obitelji umjetnika koje su tolikom snagom obilježile svoje područje umjetničkog djelovanja tijekom nekoliko generacija, kao što je to bio slučaj s obitelji Strozzi-Papandopulo. Marija Ružička Strozzi, Tito Strozzi, Maja Strozzi-Pečić i Boris Papandopulo ostavili su neizbrisiv trag u povijesti hrvatske kulture.

quorum1_sm

– Nakon smrti Borisove kćeri Maje Papandopulo Mijač, dio ostavštine iz njihova opatijskog stana predan je Hrvatskom muzeju turizma. Riječ je o osobnim predmetima, instrumentima, fotografijama i portretima koji su pripadali obitelji Strozzi-Papandopulo. Na izložbi su uz biografske podatke o članovima te znamenite obitelji, istaknuti segmenti života Borisa Papandopula vezani uz ovaj kraj – djelovanje u riječkom kazalištu, u kojem je u dva navrata bio ravnatelj Opere, zatim utjecaj narodnog stvaralaštva Istre i Primorja na njegov skladateljski opus, te suradnja s Ustanovom ”Ivan Matetić Ronjgov”, čiji je Papandopulo bio stalni član, kazala je Babić o ovoj izložbi.

U vrijeme kada je postao ravnatelj Opere u Rijeci, za mjesto stanovanja odabrao je Opatiju. Upravo se ovdje susreo s narodnim stvaralaštvom Istre i Primorja, što je kod njega pokrenulo novi stvaralački zamah. Njegovim riječima: ”Upravo u Opatiji upoznao sam vrijednosti istarskog folklora, bogatstvo čakavštine i nepresušno vrelo inspiracija koje more i folklor mogu umjetniku pružiti”.

Unutar postava izložbe moguće je pogledati i dokumentarni film Maestro redatelja Jakova Sedlara, koji je snimljen u produkciji Hrvatskog narodnog kazališta, Zagreb i Croatia filma, iz Zagreba. Multimedijalni dio izložbe omogućava i slušanje snimke skladbe Čakavska suita, u interpretaciji sopranistice Jane Puleve i samog skladatelja za klavirom (snimka iz 1959.g.). Autorica koncepcije izložbe je Nataša Babić, a vizualni identitet potpisuje Veronika Uravić, a izložba će biti otvorena do 30. travnja.

Davor Žic / PodUčkun.net
boris pap

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net