Od Šuvara do Šustara: Desetljeća lutanja u školstvu učinila su nas nekonkurentim društvom bez šanse @ Opatija

alkier_kruzic_2016_hns_skolstvo

Prema istraživanjima koje je predstavio donedavni pomoćnik ministra gospodarstva Vedran Kružić, prosječan Amerikanac promijent će barem 12 poslova u karijeri, što zahtijeva posvećenost cjeloživotnom učenju, a u Hrvatskoj je u taj proces uključeno tek 2,8 posto ljudi.

Opatija – Odustajanjem od kvalitetne obrazovne reforme Hrvatska postaje društvo bez šanse, poručili su na jučerašnoj tiskovnoj konferenciji predsjednica HNS-ove podružnice Opatija te docentica na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Romina Alkier i pomoćnik ministra gospodarstva u Kukuriku Vladi te član predsjedništva opatijskog HNS-a Vedran Kružić.

– Desetljeća lutanja, ideološkog eksperimentiranja i nečinjenja, od Šuvara do Šustara, učinile su od Hrvatske nekonkurentnu zemlju. Temeljem kriterija kvalitete znanja i vještina koje osigurava obrazovni sustav, Hrvatska zauzima 103. mjesto na referentnoj svjetskoj listi konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma, kazao je Kružić, kazavši da se politika treba isključiti iz procesa kurikularne reforme, jer njena uloga nije ideološko uplitanje i pogubno kadroviranje u obrazovnom sustavu već osiguravanje financijskih sredstava, ulaganje u obrazovnu i znanstvenu infrastrukturu te proaktivno planiranje kvalitetnog obrazovnog sustava s potrebama gospodarstva.

Prema istraživanjima koje je predstavio Kružić, prosječan Amerikanac promijent će barem 12 poslova u karijeri, što zahtijeva posvećenost cjeloživotnom učenju, a u Hrvatskoj je u taj proces uključeno tek 2,8 posto ljudi.

– Novim sadržajem i metodama učenja moramo osigurati vještine kao što su kreativnost, rješavanje kompleksnih problema, analitičko donošenje odluka, kritičko mišljenje, kolaboracija, tolerancija, digitalna i medijska pismenost. U brzomijenjajućoj , tehnologijom pokretanoj, modernoj ekonomskoj stvarnosti, moramo osigurati vještine, znanja , konkurentnost zapošljavanja na taj način podižući kvalitetu života građanima ove zemlje, istaknuo je Kružić, dodavši da su ključni resurs takve značajne promjene obrazovnog sustava nastavnici, stoga je nužno prvenstveno stvoriti kvalitetnije učiteljske fakultete i postaviti strožu selekciju kadrova, ali i omogućiti im kontinuirano ulaganje u nastavnička znanja i kompetencije te jačanje statusa nastavnika kao prestižne društvene profesije. Dodao je i kako je decentralizacija obrazovanja također jedno od ključnih pitanja, jer svaka sredina ima vlastite i posebne potrebe za znanjem.

Romina Alkier poručila je kako te principe pokušavaju njegovati na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, koji je jedina sveučilišna ustanova u RH u potpunosti usmjerena na edukaciju rukovodećih kadrova u hotelijerstvu i turizmu te na znanstveni razvoj kadrova u istom području.

– Fakulteti se danas svode na ustanove koje dijele diplome, danas se nažalost uči samo kako bi se dobila ocjena, kazala je Alkier, dodavši da se upravo u Opatiji stvara drugačija svijest o značaju fakultetskog obrazovanja, te da fakultet na kojem radi kao docentica ima misiju prerasti u lidera visokog obrazovanja u široj regiji.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net