Odgođeno poskupljene komunalne naknade: O vrijednosti boda vijećnici će raspravljati za tjedan dana @ Matulji

Nešto više rasprave izazvalo je donošenje odluke za prodaju bivše ambulante u Jušićima, čiju je vrijednost sudski vještak procijenio na nešto više od 200 tisuća eura, što je za neke vijećnike vrlo niska cijena dok su drugi ocijenili da je iznos veliki te ponovo aktualizirali izradu registra o nekretnina u vlasništvu Općine.

Matulji – Donošenje Odluke o povećanju boda za obračun komunalne naknade prebačeno je za narednu sjednicu općinskog vijeća, zaključak je to i načelnika Ćikovića i općinskih vijećnika po okončanju rasprave o opravdanosti podizanja boda.

Grbac, Ćiković i Buković

– Mi predlažemo da se vrijednost boda poveća, da bi se održao standard održavanja čistoće, nerazvrstanih cesta, odvodnje atmosferskih voda, održavanja groblja, javne rasvjete te asfaltiranja na području općine. Troškovi održavanja komunalne infrastrukture u proteklih deset godina znatno su veći od fakturiranog iznosa s osnova komunalne naknade što bi značilo da je utrošak na održavanju komunalne infrastrukture u prosjeku dvostruko veći od prihodovne strane odnosno dvostruko veći od fakturiranih namjenskih sredstava. Do sada se ta razlika podmirivala iz prohoda koji smo ostvarivali kao brdsko-planinsko područje, a kako je taj status ukinut više ne možemo računati na te prihode. Kako je očita razlika prihodovne strane s osnova naplate komunalne naknade i rashodovne strane u smislu održavanja komunalne infrastrukture predlaže se povećanje komunalne naknade tako da se poveća vrijednost boda sa sadašnjih 0,30 kuna na 0,50 kuna po metru kvadratnom, čime bi se postiglo izjednačenje prema stvarnim troškovima održavanja komunalne infrastrukture tijekom tekuće 2017. godine, istaknuo je Ćiković i napomenuo da općina Matulji nije mijenjala vrijednost boda od donošenja odluke 2001. godine za razliku od mnogih jedinica lokalne samouprave, te da će unatoč povećanju Matulji ostati lokalna samouprava s najnižom vrijednošću boda u okruženju.

Tako bi u I. zoni za stambeni prostor od 100 kvadrata umjesto dosadašnjih 30 kuna komunalna naknada iznosila 50 kuna. U drugoj zoni vlasnici nekretnine morali bi izdvojiti 45 kuna, u III. zoni 40 kuna dok bi primjerice mještani Rupe, Pasjaka, Šapjana, Brešce i Ružića koji se nalaze u V. zoni, umjesto dosadašnjih 12 kuna izdvajali 20 kuna. U VI. zoni u koju spadaju Vele i Male Mune, Veli i Mali Brgud, Lipa, Žejane, Brdce, Zvoneća i Zaluki mještani bi plaćali 12,50 kuna za stambeni prostor od 100 kvadrata, umjesto dosadašnjih 7,50 kuna.

Dean Frlan

Nezavisni vijećnik Željko Grbac u raspravi je bio protiv podizanja boda, već je inzistirao na preraspodjeli troškova, da se racionalizira poslovanje te da se poduzima sve radnje vezane uz  povećanje naplate naknade.

– Ja pred svoje susjede neću izaći, a da sam digao ruku za ovo. Da se obnavlja vozni park, zapošljavaju novi ljudi, priprema odluka o uvođenju prireza. Ove svote koje su ovdje iznesene odnose se na domaćinstva dok se dva do deset puta veće za gospodarstvo. Pa ne znam kakav je ovo poticaj razvoju gospodarstva. Mislim da moramo napraviti sve u našoj moći da proračun za 2018. presložimo i da funkcioniramo s jednim odgovarajućim komunalnim standardom, no siguran sam da i dalje ima kvadrata koji se ne opterećuju komunalnom naknadom. Želim reći da smo uložili velike novce u opremanje radnih zona i zanima me da li se naplaćuje komunalna naknada na to zemljište te kakva je situacija po pitanju naplate u radnim zonama 1. i 2. te kakva je situacija s planiranim trgovačkim centrom u Mučićima… Ja sad pričam o terenima koji su veličine od 20 do 70 tisuća kvadrata, a tu se prikupi poprilična suma, pogotovo ako se uzme period od 20 godina. Ja osobno sam protiv dizanja vrijednost boda i mislim da moramo poduzet sve da se ukalupimo u zadane okvire, a ako ne bude išlo treba razgovarati s mještanima i pojasniti im zašto se mora podignuti cijena boda, kazao je Grbac te dobio repliku o susjedskim odnosima od Deana Frlana (SDP).

Vedran Grgurić

– Ja ću se isto tako morati zapitat što da kažem susjedima kada se budu trebale krpati rupe na cesti, mijenjati žarulje na javnoj rasvjeti ili čistiti snijeg – pogotovo kada značajno padne  standard koji je i sada kakav je. Mi smo poznati po tome što volimo njurgati kada ne dobijemo određeni standard. Sada znam kome ću uputiti susjeda kada počne njurgat, replicirao je Frlan kolegi Grbcu.

Slobodan Juračić napomenuo je da nitko nije zadovoljan s novim poskupljenjima bilo kojih usluga te da je u ukupnim režijskim troškovima domaćinstva komunalna naknada zanemariv trošak ako se gleda apsolutni mjesečni iznos.

– Ovdje na naplatu dolazi ‘krivi smjer’, moramo stegnuti remen i dovesti proračun u normalne okvire. No, treba napraviti neku vrstu javne rasprave i mislim da bi trebalo ljudima pojasniti što ovo znači za njih, dodao je Grgurić kojem je načelnik Ćiković dao prijedlog da se naredni tjedan sastanu svi predstavnici stranaka i da donesu zajedničku odluku.

Slobodan Juračić

– Povlačim ovaj prijedlog i pozivam sve predstavnike političkih stranaka da drugi tjedan sjednemo za stol i donesemo zajednički zaključak te o istome obavijestimo javnost, dodao je Ćiković.

Predsjednik vijeća Darjan Buković zatražio je da mu se dostave svi podaci vezani uz ovu temu.

– Neki poduzetnici i mještani uredno izbjegavaju plaćanje komunalne naknade. Mi kao općina ne možemo si dozvoliti da imamo više od tisuću novih stanovnika, a da ni za desetinu ne povećamo prihode od komunalne naknade. Također tražim da se dostavi i koliko  će iznositi povećanje za gospodarstvenike, rezimirao je Buković uz opasku da će povećanje imati smisla tek kad naplata dođe do 95% te se popiše svaki objekt na području općine.

Raspravu po ovoj točki zatvorila je Ivana Bratović (HDZ) koja je zatražila da se pripremi popis dužnika te da se dostavi informacija da li je pripremljen kakav postupak za prisilnu naplatu.

Ivana Bratović

Također, neuobičajenu mirnu sjednicu obilježila su još dva prolongiranja glasanja po predloženim točkama. Nešto više rasprave izazvalo je donošenje odluke za prodaju bivše ambulante u Jušićima, čiju je vrijednost sudski vještak procijenio na nešto više od 200 tisuća eura, što je za neke vijećnike vrlo niska cijena dok su drugi ocijenili da je iznos veliki te ponovo aktualizirali izradu registra o nekretnina u vlasništvu Općine.

– Opet apeliram da se napravi registar nekretnina i zemljišta koji su u našem vlasništvu, da bi uopće znali što imamo, kazao je Vedran Grgurić kojeg je podržao i Željko Grbac
 
– Kada bi imali spomenuti registar mogli bi planirati unaprijed što će se prodati, a što kupiti i tako imati pregled situacije i mudro gospodariti s općinskom imovinom, dodao je Grbac.
 
Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net