Održan okrugli stol „Auto-moto sport i turizam“ – Bez šire podrške i aktivnosti nema budućnosti

Autobusom po stazi-sport i turizam ruku pod ruku (snimio M.Krpan)

Svim sudionicima skupa, po njegovu zaključenju, upriličen je obilazak otvorenim autobusom stazom Automotodroma, kojeg su tako mogli promatrati iz neke druge neuobičajene perspektive, uz niz stručnih detalja pojedinih zavoja i dijelova na kojima se 40 godina jure brzinski rekordi.

Grobničko Polje – Bogat, raznolik i sadržajan višetjedni rujanski program obilježavanja značajnog jubileja, 40 godina postojanja i prve održane utrke na Automotodromu Grobnik, počeo je okruglim stolom na temu „Auto moto sport i turizam“, održanim u press centru Automotodroma Grobnik. Sveobuhvatne prezentacije i teme pojedinih predavača, sve redom istaknutih sveučilišnih profesora i doktora znanosti, te dužnosnika svjetskih moto i auto asocijacija, uz jedinstvenost teza, a i krajnjih zaključaka izuzetno dobro posjećenog skupa, pokazale su da je, ako ništa drugo, ova 40. godina od začetaka izuzetno značajna. Ocjene su kako je upravo početak revitalizacije staze, odnosno novi asfaltni sloj, položen prije koji mjesec, novi „početak novog početka“ Automotodroma Grobnik.

Peršić Živadinov, Črnjar i Smolčić Jurdana na Okruglom stolu (snimio M.Krpan)

Okrugli stol u ozračju jubileja, kojeg su tijekom trajanja simbolično pratili i zvukovi motocikala s jednog od uobičajenih dnevnih treninga, osmišljen je kako bi se ukazalo na potencijal i utjecaj Automotodroma Grobnik za daljnji razvoj i promociju oktanskog sporta i turizma, kako na Kvarneru, tako i u cijeloj Republici Hrvatskoj.

-Želja nam je da današnjim danom, uz vašu pomoć, stručnu i znanstvenu, osvijetlimo jedan cilj o kojem mi dugo govorimo, a to je da auto moto sport može postati značajni motivator dolaska turista – uvodno je napomenuo domaćin i moderator skupa Mladen Črnjar, predsjednik Moto kluba i Nadzornog odbora Automotodroma Grobnik d.o.o. Podsjetio je na nekoliko značajnih podataka iz povijesti, dotaknuo se zadaća koje su prethodile bilo kojim ozbiljnijim ulaganjima na automotodromu, kontinuitetu održavanja i unapređivanja sigurnosnog aspekta same staze za realizaciju i organizaciju kako treninga tako i značajnih motociklističkih i automobilističkih utrka, koje su prvenstveno realizirane vlastitim ulaganjima iz redovnih prihoda ili pak, kao ova posljednja i najznačajnija, vlastitom kreditnom linijom kojom je realizirano asfaltiranje staze.

Postojanje ovakvog objekta u široj regiji, praktično jedinstvenog, značajna je komparativna prednost u turističkom proizvodu. Ovo je istinski motiv dolaska ciljanih skupina turista na naše područje, što moramo adekvatno iskoristiti. Zato je neophodan iskorak kojeg „mi maleni“, kako su se nazvali i predstavnici Kluba i domicilne Općine Čavle, pa dijelom i Primorsko-goranske županije, nismo u mogućnosti ostvariti bez konkretne i stvarne pomoći državne vlasti. Vlada Republike Hrvatske i njena ministarstva jednostavno moraju prepoznati potencijal koji ima Automotodrom Grobnik uključujući najbliže okruženje Grobničkog polja, a bez sustavnog ulaganja, investicija značajnih za infrastrukturno opremanje, ne mogu se niti realizirati izuzetno dohodovne i značajne europske ili svjetske motociklističke ili automobilističke utrke.

SUPERBIKE IMA SVOJE UTEMELJENJE U BUDUĆNOSTI

Novi asfalt -početak novog početka (snimio M.Krpan)

Iako se period 13 „grand prix“ utrka svjetskog prvenstva u kontinuitetu od 1978. zaključio nesretnim ratnim strahotama u našoj zemlji, organizacijom međunarodnih manifestacija, prvenstveno 25 godina u kontinuitetu Prvenstva Alpe Adria u moto utrkama, tijekom kojeg je održano više od 70 utrka na grobničkoj stazi, nastojalo se održati kontinuitet. No, nije se stalo samo na tome. Stremljenja povratka nekog značajnog svjetskog sustavnog natjecanja, poput utrke Superbike, ima i svoje uporište u studiji koja je prije koju godinu pripremljena i kojom su uočljive sve prednosti kao i profitabilnost koja bi se ostvarila jednim takvim projektom. U cjelokupnoj priči svoj bi obol imala i država, o promociji Kvarnera i okruženja, cijele Hrvatske, da i ne govorimo.

Članovi najviših rukovodnih tijeka FIA Svjetske automobilističke federacije Zrinko Gregurek i FIM Svjetske motociklističke federacije Igor Eškinja prezentirali su svoja dugogodišnja i stručna iskustva, usporedili svjetske staze s našom, ali i prilike u bogatim zemljama. Ukazali su na goleme turističko-financijske potencijale, ali samo onih najvećih priredbi.

-Moramo konačno prestati sanjati o Formuli 1, pa i o moto Grand prix utrci, no utrka Superbike ima svoje utemeljenje. Vlada Republike Hrvatske nedavno je stala iza projekta dolaska i organizacije WRC automobilističkog natjecanja u Hrvatskoj, koje će se u narednim sezonama realizirati, pa će to na najbolji način pokazati koliko su takva sportska natjecanja benefit upravo za turističku privredu – istakao je Gregurek potkrijepivši svoje stavove i konkretnim financijskim pokazateljima i usporedbama ulaganja i načina financiranja.

BUDUĆNOST JE U SINERGIJI SVIH DIONIKA

Ivana Cvitan Polić (snimio M.Krpan)

-Revitalizacija Automotodroma, „početak novog početka“ asfaltiranjem staze i pričama kako bez razvoja nema budućnosti, svoje utemeljenje sada ima i na znanstvenim istraživanjima. Činjenica je to da do značajnih sportskih priredbi nikad nećemo stići ako nas Vlada ne uvrsti u projekte od strateške važnosti za razvoj Republike Hrvatske, odnosno njezine sportske infrastrukture. Budućnost „Grobnika“, kakvoj težimo i želimo je, i Moto klub Kvarner i Općina Čavle i Primorsko-goranska županija, a od čega bi goleme koristi imao i hrvatski proračun, naprosto nije samo u našim rukama – jedinstveni je zaključak sudionika ovog Okruglog stola kojeg je na kraju iznio Mladen Črnjar.

Uz dr.sc.Mladena Črnjara uvodne teme Okruglog stola prezentirale su dr.sc. Irena Peršić Živadinom, direktorica Turističke zajednice Kvarnera i prof.dr.sc Dora Smolčić Jurdana, dekanica opatijskog fakulteta. Izlagatelji su bili sve redom sveučilišni profesori i doktori nauka Marko Perić, Vidoje Vujić i Milena Peršić. Sudionike skupa pozdravili su Stjepan Peršin, predsjednik Hrvatskog motociklističkog saveza, Ivana Cvitan Polić, načelnica Općine Čavle i Marko Boras Mandić, primorsko-goranski dožupan.

O gospodarskoj ulozi i mogućnostima koje se pružaju u svjetskoj automobilskoj i motociklističkoj industriji za grobničku stazu iskustva sa sudionicima okruglog stola razmijenili dr.sc. Ivan Vanja Frančišković i novinar Edi Prodan, dok je o zastupljenosti medija, efektima promocije diljem svijeta iskazanoj u milijunima pratitelja svih oblika dostupnih komunikacija, svoj pogled prezentirao Vladimir Vujnović, predsjednik Komisije za informiranje i promidžbu Moto kluba Kvarner, izražavajući ujedno zahvalnost Općini Čavle za suradnju s Moto klubom i Automotodromom svih proteklih godina.

Svim sudionicima skupa, po njegovu zaključenju, upriličen je obilazak otvorenim autobusom stazom Automotodroma, kojeg su tako mogli promatrati iz neke druge neuobičajene perspektive, uz niz stručnih detalja pojedinih zavoja i dijelova na kojima se 40 godina jure brzinski rekordi.

Uz organizatora okruglog stola Moto klub Kvarner, suorganizatori su bili Turistička zajednica Kvarnera i Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija. Počasna pokroviteljica Predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović, a pokrovitelji Ministarstvo turizma i Hrvatski motociklistički savez. Medijski pokrovitelji bili su Novi list, La voce del popolo i Radio Korzo.

Tekst i snimci: Miroslav KRPAN

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net