Postavljena nova meteorološka stanica @ Matulji

Arhiva Liburnija.net: Matulji pod snijegom

Portal za ”prognozu vremena”, IstraMet, postavio je novu automatsku meteorološku stanicu u Matuljima, povećavši tako svoju mrežu ovih uređaja.

Matulji – Portal IstraMet objavio je nedavno kako je postavio novu automatsku meteorološku stanicu u Matuljima, povećavši svoju mrežu uređaja za praćenje vremena ”s ovu stranu Učke”.

– Meteorološki zaklon postavljen je na 220 cm od tla, kišomjer je postavljen na ravnu površinu kako bi očitavanja bila što točnija, a anemometar je postavljen na više od 6 metara od tla te je potpuno otvoren vjetrovima iz svih smjerova. Jedino ovakvo postavljanje jamči ispravna mjerenja. Posebno se to odnosi na temperature zraka jer termo/higro senzor u bijeloj drvenoj kućici ostaje potpuno zaštićen od utjecaja sunčevih zraka. Visina od 220 cm od tla osigurava ispravna mjerenja temperature jer je zbog noćnog hlađenja tla znatna razlika u temperaturi na visini 2 m, 1 m ili 10 cm od tla. Ukupni troškovi izrade ovakvog meteorološkog zaklona su oko 600 kuna, piše IstraMet, dodavši kako se njegovi članovi nadaju ”da ćemo u skorom vremenu umrežiti još postaja sa područja istočne Istre i Kvarnera kako bi dodatno istražili zanimljivu mikroklimu tog kraja”.

Navode i kako se njihova postaja nalazi u centru Matulja, na 192 metra nadmorske visine te oko 950 metara zračne udaljenosti od mora, te da su u Matuljima tijekom posljednjih šest mjeseci često mjerene niže temperature zraka od znatno ”kontinentalnijih” postaja na području istočne Istre i Kvarnera.

– Razlog tome je specifičan reljef ovog kraja, točnije kotlina koja se proteže od Matulja sve do Slovenije smještena između brda Ćićarije (do 1000 mnv) na zapadu te brdovitog područja na istoku (do 600 mnv). Takav prirodno stvoren ”kanal” rezultira konstantnim strujanjem hladnijeg zraka sa sjevera iz područja slovenskog dijela Ćićarije. Također zanimljiva bila su i mjerenja vjetra, odnosno tramontane koja zbog spomenutog reljefnog oblika, ali i zbog većih temperaturnih razlika na malom prostoru (topli zrak nad morem je lakši od hladnog, on se diže te na njegovo mjesto struji teži hladi zrak sa sjevera) nerijetko pred jutro puše i do 15 m/s stvarajući vrlo nizak ”windchill,” odnosno osjet ugodnosti, kažu na portalu IstraMet.

Ivan Mellor / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net