Predstavljen novi postdiplomski studij Zdravstveni turizam @ FMTU

Alan Šustić, Ivo Dujmić, Jože Perić, Pero Lučin i Predrag Šustar

Program poslijediplomskog interdisciplinarnog specijalističkog studija ”Zdravstveni turizam” započinje sredinom rujna. U tijeku su upisi za sve zainteresirane buduće polaznike, koji se očekuju iz cijele Hrvatske, a sve informacije mogu se naći na stranicama Fakulteta.

Ika – Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu zajednički s Medicinskim fakultetom i Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Rijeci pokrenuo je novi interdisciplinarni specijalistički studij Zdravstvenog turizma, koji djeluje uz potporu Referentnog centra za zdravstveni turizam i medicinski programirani odmor Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske i u suradnji sa domaćim i stranim visokoškolskim institucijama i ustanovama u kojima će se odvijati praktični rad.

– Čini nam se na ovom fakultetu da smo lijepo zakoračili u treću generaciju studija – okrenuli smo se lokalnoj samoupravi i gospodarstvu, odnosno svijetu rada u najširem značenju te riječi. Ovaj studij je jedan od kamena temeljaca koji će potvrditi tu orijentaciju našeg fakulteta, kazao je dekan FMTU prof. dr. sc. Jože Perić.
Voditeljica studija, prof. dr. sc. Milena Peršić naglasila je kako je osnovni cilj pokretanja ovog smjera jest uvođenje novih znanja u ponudu medicinskog turizma, koja je u nedavnoj anketi provedenoj među 4.000 turista, stanovnika i turističkih djelatnika svrstana među najmanje privlačne elemente turističke ponude destnacije Kvarnera.
– Ovaj studij predstavlja sinergiju zdravlja i turizma, a oplemenjen je dodatnim znanjima koja se baziraju na kvalitetnom komuniciranju nužnom za sve djelatnosti koje predviđaju dodir više kultura. Još jedna bitna komponenta je ekologija, koja je danas jedna od najvažnijih turističkih odrednica u čitavom svijetu, kazala je Peršić.

Iako ova turistička destinacija, kao i cijela Hrvatska, posjeduje prirodne i kadrovske resurse, ima tradiciju i uvjete za brendiranje eko-zdravstveno-turističke ponude te mogućnosti nisu ni izdaleka iskorištene što otvara velike šanse za razvoj poduzetništva u segmentu zdravstveno turističke ponude čemu prije svega prethodi educiran i motivirani kadar.

– Opatija svoj turistički razvoj duguje upravo zdravstvenom turizmu, a drago mi je da je baš na ovom fakultetu posvećena nova pažnja za taj segment ponude. Ako pogledate našu destinaciju, vidjet ćete da ona ima puno specijalističkih klinika, ali koje djeluju zasebno. Moramo ih ujediniti i zajedno promovirati na tržištu, kazao je opatijski gradonačelnik Ivo Dujmić.

Studij mogu upisati osobe koje su završile diplomski sveučilišni studij i stekle najmanje 300 ECTS bodova (ili visoku stručnu spremu prema ranijim propisima) iz područja društvenih znanosti, biomedicine te ostalih relevantnih područja. Studij zdravstvenog turizma ustrojen je kao par-time studij koji traje dvije akademske godine (120 ECTS bodova), studenti dobivaju diplomu (te diplomu supplement) i stječu naziv „sveučilišni specijalist/specijalistica zdravstvenog turizma. Nastava će se odvijati vikendom, a metode prenošenja znanja i provjere biti će prilagođene mogućnostima zaposlenih polaznika.

– Temeljna vrijednost ovog studija leži u njeovom interdisciplinarnom karakteru, jer se ostvaruje u suradnji tri fakulteta našeg sveučilišta, zaključio je rektor riječkog sveučilišta prof. dr. sc. Pero Lučin.

Davor Žic / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net