Provedena anketa o ravnopravnosti spolova @ Kastav

Rezultati ankete ukazali su da nisu prepoznali stereotipno izražavanje.

Kastav – Odbor za ravnopravnost spolova u suradnji sa Osnovnom školom ”Milan Brozović“ proveo je anketu u sedmim i osmim razredima. Cilj ankete bio je dobiti mišljenje i predodžbu osnovnoškolaca o područjima koja se tiču mogućnosti žena i muškaraca u obrazovanju, zapošljavanju, karijeri, stereotipima, primjećivanju svih oblika nasilja, rizičnim stilovima života poput upotrebe alkohola, cigareta ili droga i kako vide odnose u svojim obiteljima.

Sedmi i osmi razred pohađa 165 učenika i to 93 u 3 razreda u sedmim i 72 u 4 razreda u osmim. Suglasnost je potvrđena za 97 učenika (60%), anketi je pristupilo 95. I to 38 učenika sedmih, (40%), 59 osmih (82 %).

Rezultati ankete ukazali su da nisu prepoznali stereotipno izražavanje. Vicevi o plavušama su im smiješni, dio kulture i duhovite dosjetke na račun žena za 80 % sedmaša i 73 % osmaša, a samo 17 % u sedmim i 15 % u osmim razredima smatra ih zastarjelim i netočnim vjerovanjima. Imajući u vidu da u našem mentalitetu stereotipi jesu dio svakodnevice i da se na mnoge od njih niti ne osvrćemo pa tako niti na viceve o plavušama koji pretpostavljaju da su žene s plavom kosom glupe žene, odgovori jesu u skladu s očekivanim. Za pretpostaviti je da je anketa provedena u odrasloj populaciji da bi odgovori bili slični. To je samo još jedan argument više o važnosti upoznavanja o predrasudama i posljedicama po društvo radi sprječavanja diskriminacije.

Smatraju da su žene i muškarci jednako sposobni odgajati djecu što znači da su svjesni jednakih rodnih uloga. Za većinu žene i muškarci za svoj rad jednako su plaćeni. Smatraju da žene i muškarci imaju jednake mogućnosti u obrazovanju i napredovanju u karijeri.

Oba roditelja odlučuju o trošenju novca, više za sedmaše zarađuje otac, a za osmaše podjednako otac i majka. Brigu o djeci većinom preuzima majka i obavlja za 60% ispitanih većinu kućanskih poslova. Polovica anketiranih uočava neki oblik nasilja. Nekolicina posebno navodi ruganje, ne prepoznajući ga kao vrstu verbalnog zlostavljanja. Rizično ponašanje u 97 % negiraju u sedmom, ali se u 20 % počinje javljati u osmom razredu što se tumači početkom adolescencije i gubitkom autoriteta. Zaključeno je da rezultati ankete ne odstupaju od uobičajenih društvenih obrazaca ponašanja. Trendovi u obrazovanju, zapošljavanju i napredovanju u skladu su sa opažanjima ispitanih.

Rezultati ukazuju na potrebu za kontinuiranim provođenjem programa za prevenciju nasilja, sprečavanja rizičnih životnih stilova i edukacija o stereotipnim obrascima ponašanja. Roditelji bi morali biti više angažirano odgojem djece, ali trenutna situacija u društvu naglasak stavlja na okupiranost egzistencijalnim pitanjima.

Ivan Mellor / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net