Regionalna konferencija – Modeli suradnje u prijenosu okolišnih politika @ Opatija

Arhiva

Arhiva

S namjerom jačanja suradnje između lokalnih vlasti i organizacija civilnog društva u provedbi politika zaštite okoliša i prirode, osnovni cilj konferencije je identifikacija problema po pitanju sudjelovanja javnosti u procesu oblikovanja i usvajanja nacionalnih politika zaštite okoliša i prirode, te mogućih rješenja za savladavanje tih problema.

Opatija – Regionalna konferencija pod nazivom Modeli suradnje u prijenosu okolišnih politika održat će se od 3. do 5. rujna 2014. godine u Grand Hotelu Adriatic.

Konferencija se organizira u sklopu projekta “Podrška u prijenosu okolišnih politika – STEP”, koji je financiran od strane EU i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Projekt STEP provodi Zelena akcija iz Zagreba u suradnji s Udrugom Žmergo iz Opatije i Ekološkim društvom Pan iz Karlovca, u partnerstvu s Fakultetom političkih znanosti iz Zagreba, te pridruženim partnerima (Zagrebačka županija, Karlovačka županija, Državni zavod za zaštitu prirode, Grad Samobor, Grad Karlovac, Grad Opatija i Općina Lovran).

– S namjerom jačanja suradnje između lokalnih vlasti i organizacija civilnog društva u provedbi politika zaštite okoliša i prirode, osnovni cilj konferencije je identifikacija problema po pitanju sudjelovanja javnosti u procesu oblikovanja i usvajanja nacionalnih politika zaštite okoliša i prirode, te mogućih rješenja za savladavanje tih problema. Također, na konferenciji će biti predstavljeni rezultati projekta, kao i zaključci s radionica koje su održane u Karlovcu, Opatiji i Zagrebu. Na spomenutim radionicama predstavnici regionalnih/lokalnih vlasti i nevladinih organizacija već su identificirali osnovne okolišne probleme u Karlovačkoj, Zagrebačkoj i Primorsko-goranskoj županiji, a važnost sudjelovanja javnosti u okolišnim politikama istaknuta je na svim radionicama. Teme koje će biti zastupljene na konferenciji su sljedeće: primjeri iz različitih EU zemalja o standardima, dobrim zakonskim rješenjima i praksi sudjelovanja javnosti u donošenju odluka u pitanjima okoliša i prirode; uloga organizacija civilnog društva u kreiranju i provedbi politika zaštite okoliša i prirode; primjeri uspješnih projekata financiranih od strane EU koji su provedeni suradnjom OCDa i tijela javne vlasti te razmatranje mogućnosti i prednosti buduće međusektorske suradnje između organizacija civilnog društva i regionalnih/lokalnih vlasti, poručili su organizatori iz udruge Žmergo.

Prijenos znanja i iskustva iz EU, ali i Hrvatske, osigurat će predavači Dr. Csaba Kiss (stručnjak za pravo okoliša iz Mađarske), Siim Vahtrus (stručnjak za pravo okoliša iz Estonije), Alenka Savić (stručnjak za projekte suradnje OCDa sa tijelima javne vlasti iz BiH), Dušica Radojčić (Zelena Istra), Dr.sc. Lana Ofak (Pravni fakultet u Zagrebu) i Enes Ćerimagić (Zelena akcija).

N. Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net