Retrospektiva pobjednika Liburnia Film Festivala @ Rijeka

Ode_Eddy

Deset filmova za deset godina LFF-a: kao najava jubilarnog izdanja popularnog opuštenog festivala iz ičićanske lučice, u Kružnoj ulici će se kroz naredna dva dana prikazati pobjednički filmovi iz svih prethodnih godina festivala, odnosno od 2003. godine.

Rijeka – Jedini hrvatski festival domaćeg dokumentarnog filma svoje je djelovanje iz Ičića proširio i na Rijeku, jer će u Kružnoj ulici, kraj Palacha, kroz program ”LFF Vremeplov” prikazati svih deset pobjedničkih filmova iz prethodnih godina festivala.

Organizatori festivala, udruge Delta i Restart, tom će prilikom i najaviti festival, predstaviti novosti koje nas očekuju te obznaniti poneka iznenađenja. Zasad je dovoljno reći da će publika iznenađenjima i programom sigurno biti zadovoljna, što garantira dosadašnji i više no reprezentativan program, sazdan od brojnih projekcija kvalitetnih hrvatskih dokumentaraca (a dosad ih je prikazano čak 155), brojnih radionica, predavanja i koncerata.

Program Vremeplova, u srijedu, 18. srpnja, počinje u 20 sati kada će se održati i uvodno druženje s publikom, prijateljima festivala i novinarima, dok program u četvrtak, 19. srpnja, počinje u 21 sat.

Prvu retrospektivnu večer otvorit će film pulske redateljice Tanje Miličić ”Patchwork”, koji je pobijedio na prvom izdanju festivala iz 2003. Film je već i prije tog prvog LFF-a zapažen na Danima hrvatskog filma gdje je osvojio nagradu za najbolju režiju a redateljica dobila nagradu za najbolju debitanticu. Nagradu ”Oktavijan” Hrvatskog društva filmskih kritičara ”Patchwork” je iste godine dobio i za najbolji srednjometražni dokumentarni film, a tada je prikazan i na Motovun Film Festivalu. Ono što svima njima svidjelo bila je osobna obiteljska priča o odnosima unutar autoričine obitelji koja se, u kontekstu događaja iz devedesetih, našla podijeljena na dio koji je prije rata preselio u Pulu i dio koji je ostao u Srbiji. Tanja Miličić danas je producentica Festivala igranog filma u Puli.
Na narednom je LFF-u iz 2004. pobijedio ”Čuvar tegljača” autora Silvia Mirošničenka koji portretira čuvara brodova tegljača na Dravi kod Osijeka, zavirujući u jednu ljudsku priču poetikom crno-bijelog dokumentarca. Film je osvojio i Prix Europa Berlin 2003., te obišao mnoge inozemne festivale poput Cinéma du Réel Paris 2004., International Environment Film Festival Greece 2004., Pärnu International Documentary and Anthropology Film Festival, Docupolis International Documentary Film Festival Barcelona 2004. i DokMa film festival Maribor 2004., a u Hrvatskoj je prikazan i na Motovun Film Festivalu.

Treći je LFF za pobjednike odabrao dva filma, ”Purgatorij” redatelja Zdravka Mustaća, i ”Ophodar pruge” redatelja koji je pobijedio i godinu ranije, Silvia Mirošničenka. Mustaćev film prenosi živopisan kolorit stočnog sajma u Benkovcu, na kojem se osim svih sajmenih artikala ”prodaje i sam život”. I ovaj je film prepoznala šira kritika pa je na 14. danima hrvatskog filma osvojio nagradu za kameru, a prikazan je još i na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma ZagrebDox-u, zatim na Pula Film Festivalu, Tabor Film Festivalu, na Mediteranskom festivalu dokumentarnog filma i Balkan Black Box Festivalu u Berlinu. Plodni je Mustać do danas realizirao više od dvadeset dokumentaraca, video radova te kratkih igranih filmova. Film ”Ophodar pruge” prati sudbinu Mate Jergovića koji svakodnevno propješači po 10 kilometara pruge, na svom radnom mjestu ophodara pruge na relaciji Gospić-Perušić. Film je osvojio nagradu ”Cinérail d’Or du documentaire” za najbolji dokumentarni film na festivalu ”Cinerail” u francuskom gradu Lilleu.

Splitski_akvarel

Doks ”Ode Eddy” redatelja Alda Tardozzija pobijedio je na četvrtom LFF-u ispričavši priču o prerano preminulom strip crtaču Edvinu Biukoviću. Kritičari su filmu pohvalili montažu u kojoj kombinira stare i nove snimke, zatim stripovsko kadriranje te opuštene i otvorene sugovornike snimane na maštovitim lokacijama. Od svoje je pobjede na LFF-u Tardozzi do danas radio na mnogim projektima, te pored ostalog potpisao i režiju i scenarij hvaljenog igranog filma ”Fleke” iz 2011., što je i igrani prvijenac ovog mladog akademskog redatelja.

Kako to izgleda kad se tri prijatelja u dokumentarcu prisjećaju na koji su način ubili i opljačkali dilera? Dovoljno dobro da film ”Ubil bum te” redatelja Nikole Strašeka nagradu LFF-a osvoji 2007. Film je te godine nagrađen i na Danima hrvatskog filma, u kategoriji najboljeg debitanta, pokupio je i nagradu ”Jelena Rajković” za najboljeg mladog redatelja, osvojio Grand prix na reviji studentskog filma zagrebačke ADU – FRKA i nagradu u međunarodnoj konkurenciji Tabor Film Festivala za najbolji dokumentarni film, te sudjelovao na nizu inozemnih festivala.
Šesti je LFF za pobjednički izabrao film Kristine Kumrić ”Dobrodošli u Igrane / Welcome to Igrane”, duhovit antituristički film koji razotkriva drugu stranu medalje ljetovanja u malom dalmatinskom mjestu te nam predstavlja likove poput lokalnih vlasnika restorana, ilegalnih bukera, hotelskih konobara ili umirovljenih i još uvijek aktivnih ”galebova”, kao i njihova stajališta o ”životu i svijetu”. Film je dobio posebno priznanje žirija na filmskom festivalu u Vukovaru, a prikazan je i na ZagrebDox-u te na Cinema Cityju, Međunarodnom festivalu filma i novih medija u Novom Sadu.

Welcome to Igrane

Film ”Splitski Akvarel” Borisa Poljaka pobijedio je na sedmom LFF-u osvojivši žiri pričom o Žnjanu, splitskoj plaži namijenjenoj građanima nižeg socio-ekonomskog statusa. Koristeći se kamerom kao teleobjektivom, Poljak hvata ljude u svakodnevnim situacijama tipičnima za život na plaži. I taj je film prepoznala šira kritika pa je osvojio nagradu ”Vedran Šamanović” koja se dodjeljuje kao najviše godišnje filmsko priznanje umjetniku koji je u bilo kojoj grani filmske umjetnosti svojim inovativnim pristupom proširio granice filmskog izraza u hrvatskom filmu.
LFF je u 2010. za pobjednički odabrao film Danka Volarića ”Mimara Revisited” koji problematizira preobrazbu zbirke kontroverznog kolekcionara Ante Topića Mimare (svojevremeno mu se tepalo nazivom ”zagrebački Louvre”) u danas gotovo pa prazan prostor u koji su se smjestila ”kičasta” događanja poput modnih revija ili susreta zavičajnih klubova. Film je vidjela i publika na Danima hrvatskog filma u Zagrebu a prikazan je i u natjecateljskoj selekciji na ZagrebDox-u.

Konačno, na lanjskom je LFF-u pobjedu odnio ”Ratni reporter” Silvestra Kolbasa koji na nepretenciozan način, ne nastojeći da ispriča bilo kakvu ”povijesnu istinu”, prati zbivanja tijekom agresije na Hrvatsku 1991. godine. Posve se razotkrivajući, autor na primjeru svog života nudi slojevitu i obuhvatnu paradigmu rata na način na koji je on vidi, što mu je te godine (2011.) donijelo ”Oktavijana” za dokumentarni film i nagradu za najbolju montažu na Danima hrvatskog filma, a kasnije i ”Nagradu Vladimir Nazor” za filmsku umjetnost. Film je nastupio na ZagrebDox-u, na Motovun Film Festivalu te na Sarajevo Film Festivalu.

Mimara revisited

Program ”LFF Vremeplova”:
Srijeda, 18. srpanj
20:00 – Predstavljanje programa 10. LFF-a
21:00 – Projekcije filmova:
Pobjednik 1. LFF-a, 2003. – PATCHWORK, r. Tanja Miličić, 50′
Pobjednik 2. LFF-a, 2004. – ČUVAR TEGLJAČA, Silvio Mirošničenko, 22′
22:30
Pobjednik 9. LFF-a, 2011. – RATNI REPORTER, Silvestar Kolbas, 60′
Pobjednik 8. LFF-a, 2010. – MIMARA REVISITED, Danko Volarić, 29′

Četvrtak, 19. srpanj
21:00 – Projekcije filmova
Pobjednici 3. LFF-a, 2005. – PURGATORIJ, Zdravko Mustać, 24′; OPHODAR PRUGE, Silvio Mirošničenko, 30′
Pobjednik 4. LFF-a, 2006. – ODE EDDY, Aldo Tardozzi, 27′
23:00
Pobjednik 7. LFF-a, 2009. – SPLITSKI AKVAREL, Boris Poljak, 15′
Pobjednik 6. LFF-a, 2008. – WELCOME TO IGRANE, Kristina Kumrić, 24′
Pobjednik 5. LFF-a, 2007. – UBIL BUM TE, Nikola Strašek, 30′

Davor Žic / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net