Rezultati izbora za EU parlament potvrdili dominaciju lijevih opcija @ Liburnija

volosko_panorama_ucka

Stranke ljevice, među koje uz koaliciju SDP-HNS-IDS-HSU, možemo ubrojiti i ORaH, pa i Akciju mladih i druge manje stranke, osvojile su – ovisno o gradu ili općini – između dvije trećine i tri četvrtine glasova birača koji su izašli na izbore.

Opatija, Kastav, Matulji, Lovran, Mošćenička Draga – Izborni rezultati dvije najjače hrvatske koalicije na izborima za Europski parlament održanima u nedjelju, na liburnijskom su području dijametralno suprotni u odnosu na one na državnoj razini. Drugim riječima, dominacija SDP-a sa svojim partnerima u Opatiji, Matuljima, Lovranu i Mošćeničkoj Dragi još je jednom potvrđena na biralištima, jer se rezultat liste Kukuriku koalicije kretao od 45 do 55 posto osvojenih glasova. Na drugom mjestu uglavnom je u svim mjestima bio HDZ sa svojim partnerima uz rezultat od 15 do 25 posto osvojenih glasova, no i ovdje ima iznenađenja, i to poprilično paradoksalnih.

Naime, u Mošćeničkoj Dragi, gdje je na čelu Općine načelnik izabran iz redova HDZ-a, i gdje lista HDZ-a s koalicijskim partnerima ima stabilnu većinu u Vijeću, HDZ je ostvario pet puta slabiji rezultat od SDP-a, i potonuo na treće mjesto, jer mu je drugo preoteo ORaH koji ni u Dragi, a ni na Liburniji, nema nikakve stranačke infrastrukture.

izbori_kutija_biralista_2014

Tako je Kukuriku koalicija u Dragi osvojila nešto sitno preko 50 posto glasova, ORaH dojmljivih 18 posto, a HDZ-ova koalicija malo više od 10 posto. Na četvrto mjesto popela se Akcija mladih koja je diljem Liburnije ostvarila „pristojne“ rezultate koji su ipak daleko od onih kakve „žanju“ na lokalnim izborima, peta je koalicija Nacionalnog foruma, HSLS-a, PGS-a i Liste za Rijeku, a tek šesti Laburisti.

Preferencijalni glasovi, kojima su birači mogli nagraditi pojedinca s liste koji im se najviše dopada, u Mošćeničkoj Dragi nisu previše toga otkrili, osim da su im omiljeni političari, kao i na čitavom liburnijskom prostoru, kandidati liste SDP-a, HNS-a, IDS-a i HSU-a Tonino Picula i Ivan Jakovčić. U ostale tri jedinice lokalne samouprave, međutim, preferencijalni glasovi vrlo su zanimljivi, jer pokazuju da su birači skloni podržati svoje sumještane, a u rijetkim slučajevima i nagraditi listu na kojoj se nalaze.

U Lovranu, gdje SDP nije uspio na lokalnim izborima osvojiti načelnički mandat, sada je s partnerima osvojio 56 posto, četverostruko više od HDZ-ovih 14 postotaka. Na trećem mjestu stabilan je ORaH s 12 posto glasova, a Akcija mladih čiji je član i načelnik Lovrana, osvojila je tek nešto manje od 5 posto glasova, što je bilo dovoljno za 4. mjesto. Međutim, preferencijalni glasovi s ove liste otkrivaju da velike zasluge za taj rezultat nosi Sanja Slavić, mlada Lovranka čije je ime zaokružio svaki drugi birač Akcije mladih u Lovranu.

Neočekivano loš rezultat zato je Akcija mladih ostvarila u Opatiji, gdje je na lokalnim izborima dobila najviše mandata, jer jedino u opatijskom Vijeću sjede dva predstavnika ove stranke. No, s 2 posto glasova Opatijaca stigla je tek do 7. mjesta na ovoj europskoj „ljestvici popularnosti“, a i to vjerojatno zahvaljujući Sanji Slavić kojoj je pripao svaki 5. glas birača AM. Ispred njih plasirala se čak i lista Saveza za Hrvatsku na čelu s Milanom Kujundžićem koja je osvojila par promila glasova više, dok su ispod 3 posto završili i Hrvatski laburisti na 5. mjestu. Iza vodećeg trojca – Kukuriku koalicije s nešto ispod 50 posto, HDZ-a s 21 posto te ORaH-a s nešto preko 15 posto, smjestilo se partnerstvo Nikice Gabrića (NF) i Amira Muzura (PGS), koje je kotiralo nešto preko 3 posto. Najviše preferencijalnih glasova ove liste osvojio je upravo bivši opatijski gradonačelnik, koji je privukao čak 40 posto birača.

Muzur međutim, nije glasovao u Opatiji, već u Matuljima gdje živi, a tamo je njegova lista napravila bolji rezultat u postotku (3,6 posto), ali su ispred njih ipak završili i Hrvatski laburisti (3,7 posto). Pitanje jest je li Muzur zaokružio svoje ime na listiću, ili je možda džentlementski prepustio svoj preferencijalni glas svojoj kolegici Jadranki Kosor koja se smjestila na zadnjem mjestu te liste, ali sigurno je da i bez tog glasa bivša premijerka ima u Matuljima više fanova od Matuljca Muzura – njoj je išlo 30 posto preferencijalnih glasova ove liste, a Muzuru 27 posto. Mamac za birače nije bio niti matuljski vijećnik Akcije mladih Darjan Buković, čije je ime zaokružilo 9 posto birača ove liste koja se s 3,3 posto glasova smjestila iza koalicije predvođene Nacionalnim forumom. Više glasova skupila je Lovranka Slavić te nositelj liste Ante Rubeša iz Zadra – po 10 posto, ali i Kastavac Vjekoslav Rubeša čije je ime zaokružilo 20 posto, ili svaki peti birač Akcije mladih u Matuljima. Razlika između SDP-a i HDZ-a u Matuljima je bila manja nego u prethodnim mjestima, ali ipak značajna – 44 naprema 23 posto, dok je treći ORaH skupio solidnih 15 posto glasova birača.

Najmanju prednost nad HDZ-ovom listom, Kukuriku koalicija ostvarila je u Kastvu, gdje je za nju glasalo 42 posto, a za HDZ i partenre 26 posto birača. Na treće mjesto smjestio se ORaH s 15 posto glasova, iza kojih slijede Laburisti, Savez za Hrvatsku, Nacionalni forum s partnerima te Akcija mladih, koji su osvajali između 2,7 i 3,5 posto glasova. Nije iznenađenje da je Kastavac Vjekoslav Rubeša na listi Akcije mladih osvojio najviše preferencijalnih glasova – 45 posto – ali jest da je Darjan Buković bolje prošao u Kastvu gdje je osvojio 15 posto preferencijalnih glasova birača Akcije mladih, nego u Matuljima.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net