U oku kamere: Lovranski planinari osvojili Triglav


Vremenski uvjeti nisu išli na ruku planinarima, zbog magle i niskih temperatura (-20 Celzijevih stupnjeva), ali ih to nije omelo u osvajanju vrha Triglav, što je za svaku pohvalu. Kako je ekspedicija izgledala pogledajte na nekoliko fotografija u nastavku.
Lovran – Prošlog vikenda, planinari lovranskog društva Knezgrad, ostvarili su uspjeh vrijedan pažnje i svake pohvale. Ekspedicija u sastavu Dražen Kršanac, Ivica Mohorovičić, Stevo Alkić – Panta, Marjan Kožul i Silvano Zorzenon, su Lovranci koji su osvojili vrh Triglava.
Vremenski uvjeti nisu išli na ruku planinarima, zbog magle i niskih temperatura (-20 Celzijevih stupnjeva), ali ih to nije omelo u osvajanju vrha Triglav, što je za svaku pohvalu.
Inače, Triglav je najviši planinski vrh u Sloveniji i Julijskim Alpama, visok 2864 metra. Prvi pohod na Triglav učinila su četiri Bohinjca, 25 08. 1778., smjerom iz Velog Polja, odnosno Bohinja. U Staroj Fužini, postoji i spomenik navedenom poduhvatu, a upravo i iz tog dijela, dakle od Velog Polja, vjerojatno i dolazi ime planine. Naime, kada se pogleda prema planini, južni predvrh Rjavec (2568 m), na zapadnoj strani Mali Triglav (2725 m), zajedno sa glavnim vrhom (2864 m), ‘podsjećaju’ na tri glave. Međutim, postoji i druga teorija, po kojoj je planina dobila ime po troglavom božanstvu, kojega su u davnini slavili slavenski narodi, kao vladara zraka, vode i zemlje. Osim same planine, gotovo jednako je slavljen i Aljažev stup, koji opet za Slovence ima povijesno značenje. Zemljište na vrhu, za tadašnji 1 goldinar, kupio je župnik Jakob Aljaž, te dao postaviti željezni stup ili sklonište, kao jasan znak i simbol protiv germanizacije Slovenaca. Što potvrđuje i činjenica da bismo dugo trebali tražiti narod, koji osim Slovenaca na nacionalnoj zastavi ima neku planinu kao simbol. Također, u bivšoj državi, slika Triglava nalazila se također u grbu.
Kako je ekspedicija izgledala pogledajte na nekoliko fotografija u nastavku.
[nggallery id=72]
Nikola Cvjetović / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net