U OKU KAMERE U Opatiji se održava 2. međunarodni Kongres o sigurnosti i kvaliteti hrane

Program Drugog Kongresa obuhvaća aktualne teme iz područja zdravstvene ispravnosti i kvalitete hrane.

Opatija – 2. međunarodni Kongres o sigurnosti i kvaliteti hrane s ciljem razmjene iskustava hrvatskih i međunarodnih stručnjaka te podizanja svijesti o tematici zdravstvene ispravnosti i sigurnosti hrane održava se do petka u Grand Hotelu 4 opatijska cvijeta.

Program Drugog Kongresa obuhvaća aktualne teme iz područja zdravstvene ispravnosti i kvalitete hrane, s naglaskom na učinke na zdravlje ljudi te rasprave o novim tehnologijama, kriznom komuniciranju i upravljanju rizicima, ekološkoj proizvodnji hrane i GMO-u, sustavima upravljanja, ispitivanja, certifikacije i akreditacije, razvoju i primjeni analitičkih metoda, mikrobiološkoj sigurnosti hrane, sigurnosti materijala koji dolaze u kontakt s hranom i vodom za piće, zemljopisnom podrijetlu i patvorenju hrane, prevenciji bolesti i bolestima koje se prenose hranom, zdravstvenom turizmu, trendovima u suplementaciji i dodacima prehrani, internetskoj prodaji hrane te brojnim drugim važnim i srodnim temama.

– Polazeći od ključne pretpostavke kako je sigurnost hrane zajednička odgovornost države, proizvođača, distributera, struke, ali i samih potrošača, o stručnim i aktualnim temama u ovome području na ovogodišnjem Kongresu govorit će vrhunski predavači i sugovornici. Sudeći prema odazivu na Prvi Kongres, gdje je svoja znanja i iskustva u četiri dana razmijenilo preko 300 sudionika te 20 istaknutih gostujućih predavača iz zemlje i svijeta, na ovogodišnjem izdanju očekujemo još brojnije predavače i stručnjake koji će potaknuti nove rasprave te ponuditi najnovija saznanja o važnim temama u području sigurnosti i kvalitete hrane, stoji u objavi koju potpisuje predsjednik Kongres Zvonimir Šostar, dr. med.

– Drugim izdanjem Kongresa o sigurnosti i kvaliteti hrane željeli smo ponovno okupiti vrhunske domaće i inozemne predavače kako bi predstavili svoje radove i istraživanja te međusobno raspravili i razmijenili iskustva o razini kvalitete i sigurnosti hrane. Ovo je iznimno važna tematika za našu budućnost, ali i budućnost novih naraštaja. Naime, predviđa se da će do 2030. godine bacanje hrane u svijetu dosegnuti količinu od 2,1 milijarde tona godišnje u vrijednosti od jedan i pol trilijuna dolara. To su podaci koji nas upozoravaju da moramo učiniti sve što možemo kako bismo zaštitili zdravlje naše djece, odnosno da budućim generacijama omogućimo zdraviji život i zdraviju hranu, izjavio je dr. Zvonimir Šostar ravnatelj NZZJZ „Dr. Andrija Štampar“.

Drugi međunarodni Kongres je okupio brojne visoke uzvanike te stručnjake različitih profila poput liječnika, nutricionista, laboratorijskih analitičara, kemičara, agronoma, veterinara, biokemičara i farmaceuta te akreditacijska i certifikacijska tijela, nadležna regulatorna i nadzorna tijela, kao i proizvođače i distributere prehrambenih proizvoda, sanitarne inženjere, udruge potrošača te druge stručnjake koji se bave odnosom zdravstvene ispravnosti te kvalitete hrane i zdravlja.

– Zahvaljujemo organizatorima, Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, što su inicirali ideju o osnivanju Mreže za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane jugoistočne Europe, ali i na organizaciji drugog izdanja Kongresa koji okuplja sve nas koji se brinemo o sigurnosti hrane, odnosno sve nas koji smo u funkciji građana. Ovakvi skupovi idealna su prilika da razmijenimo mišljenja i poglede na sigurnost i kvalitetu hrane te se upravo u umrežavanju vrhunskih stručnjaka krije poseban značaj ovog Kongresa, izjavo je Senad Huseinagić, direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.

Među istaknutim stručnjacima svoja predavanja su održali i Antoinette Kaić-Rak, predstavnica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u RH, Álvaro Silva Ribeiro, predsjednik EUROLAB-a, Portugal, Ewa Bulska, Kemijski fakultet Sveučilišta u Varšavi, Sokolić Darja, ravnateljica Hrvatske agencije za hranu, Wolfgang Gelbmann, Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA), Italija, Claudia Zoani, Talijanska nacionalna agencija za nove tehnologije, Amadeo Rodríguez Fernández-Alba, Sveučilište Almería, Europski referentni laboratorij za ostatke pesticida u voću i povrću te David Matthew Smith, Institut Ruđer Bošković.

U sklopu ovogodišnjeg Kongresa organizirana je i međunarodna konferencija „Centar za sigurnost i kvalitetu hrane“. Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ u suradnji s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu provodi projekt „Centar za sigurnost i kvalitetu hrane“ u okviru kojeg se temeljem izotopne analize po prvi put u Hrvatskoj može utvrditi je li proizvod zaista domaći te iz kojeg dijela zemlje potječe. Projekt je sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Operativnog programa konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. u sklopu poziva na dostavu projektnih prijedloga „Ulaganje u organizacijsku reformu i infrastrukturu u sektoru istraživanja, razvoja i inovacija“.

Organizatori i suorganizatori Drugog međunarodnog Kongresa o kvaliteti i sigurnosti hrane su Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Hrvatsko mjeriteljsko društvo, Mreža za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane jugoistočne Europe – SEEN-FSQC, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Institut Ruđer Bošković, Hrvatski veterinarski institut, Agronomski fakultet i Prehrambeno – biotehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, Maribor, Institut za javno zdravlje Vojvodine, Novi Sad, Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske, Banja Luka, u suradnji s drugim eminentnim ustanovama iz zemlje i inozemstva.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net