Usvojena lokalna razvojna strategija LAG-a “Terra Liburna” do 2020. godine

lag_terra_liburna_smjernice_razvoja_2020 (1)

U Rukavcu je 1. travnja ove godine donesena Lokalna razvoj na strategija za područje 8 jedinica lokalne samouprave koje obuhvaća Lokalna akcijska grupa “Terra liburna”.

Rukavac – Lokalna razvojna strategija Lokalne akcijske grupe “Terra liburna“ predstavlja ključnu stratešku okosnicu razvoja područja. Ruralno integrirani pristup poticanja suradnje pridonosi razvitku ruralnog područja LAG-a te postojanje inovativnih mogućnosti u ekonomskim, socijalnim, ekološkim i okolišnim uvjetima te investicijama koje podupiru razvoj i atraktivnost ovog ruralnog područja. Izbor razvojnih ciljeva temelji se na postojećim materijalnim financijskim i ljudskim resursima područja LAG-a.

Prepoznavši potrebe ruralnog razvoja zajednice, Europska unija (EU) je stvorila Zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP) te primjenom LEADER programa od 1991. godine nastoji potaknuti daljnji razvoj ruralnih područja učinkovitim korištenjem svih njihovih resursa, a temelji se na realizaciji lokalnih razvojnih strategija kojima upravljaju lokalne akcijske grupe (LAG). Potom je razvijen i CLLD (engl. Community-Led Local Development – lokalni razvoj pod vodstvom zajednice), mehanizam lokalnog razvoja koji se temelji na uključivanju dionika iz javnog, civilnog i gospodarskog sektora u partnerstvo koje za cilj ima izraditi i provesti takav plansko-razvojni dokument koji predstavlja temelj za održivu budućnost lokalnog područja.

U laičkom rječniku, lišenom birokratskih tehničkih izraza, CLLD mehanizam predviđa suradnju lokalnih dionika i poštuje princip „odozdo prema gore“. Taj princip znači da sami pripadnici zajednice odlučuju o tome što treba ruralnom području i što se treba financirati. Kako bi došli do tog cilja, osoblje LAG-a je u posljednjih 6 mjeseci obavilo individualne konzultacije sa potencijalnim korisnicima, sakupilo informacije putem anketnog upitnika i projektne ideje temeljem javnog poziva, dok su članovi sudjelovali na studijskom putovanju na područje taljanskih LAG-ova. Održan je niz sastanke partnerskog odbora za izradu strategije sa predstavnicima svih sektora i prezentacija o Programu ruralnog razvoj RH, a izradi strategije je svoj doprinos dalo više od 200 osoba.

lag_terra_liburna_smjernice_razvoja_2020 (2)

– Od krajnih korisnika, kao što su OPG-ovi, jedinice lokalne samouprave, udruge, obrti i tvrtke, smo dobili jako različite idejne projekte poput potrebe za izgradnjom kušaone sireva, nabavom stroja za malčiranje, obnovom suhozida u poljoprivredne, kulturno-turističke i obrazovne svrhe, obnovom starih kuća za odmor u agriturizmu, opremanje octare za ocat od smokava, poučne staze „Put veprine“ koja će spajati Opatiju i Veprinac u sasvim drugačijem ruhu ili već postojeću mitsko-povijesnu stazu „Trebišće-Perun“ u Mošćeničkoj Dragoj koja je već u “pogonu” i kojoj će se pomoći da što prije zablista i stane na noge, istaknuo je tajnik LAG-a Mario Zaccaria.

Rezultat kojem se LAG nada u konačnici nakon provedbe Lokalne razvojne strategije je poticanje zapošljavanja i samozapošljavanja, povećanje ponude domaćih poljoprivrednih proizvoda i njihov marketing, udruživanje raznih proizvođača kako bi zajednički nastupali na tržištu i time smanjili troškove, proširenje turističke ponude i spoj poljoprivrede sa prirodnim i kulturnim ljepotama, kojih je naš kraj bogat.

Predsjednica LAG-a Anđela Cvjetković je pojasnila: “LAG će najkasnije u 2017. g. započeti s objavom natječaja za dodjelu sredstava za ruralni razvoj putem natječaja kojim će se do 2023. godine moći financirati nešto više od 9 milijuna kuna projekata, koji trebaju doprinijeti ciljevima strategije. Fokus je postavljen na projekte malih vrijednosti, počevši već od 1.000 Eura, pa do maksimalnih 70.000 Eura bespovratne javne potpore, a intenzitet potpore zavisno od tipa operacije penje se čak i do 100% prihvatljivih troškova.”

Slični ili isti tipovi operacija financiraju se i na nacionalnoj razini iz Programa ruralnog razvoja RH, što znači veću konkurenciju, dok u LAG-u će kvalitetu dostavljeng projekta kvalificirati i rangirati sami pripadnici LAG-a oformljeni u povjerenstvo, na javan i transparentan način nakon objavljenog javnog poziva na web stranici LAG-a.

– Potencijalnim korisnicima ne obećajemo da će postupak prijave projekta i dobivanja javnih sredstava biti lak, ali možemo garantirati kako ćemo u svakom koraku biti sa njima kao savjetodavna pomoć, istaknuo je tajnik.

Razvojni ciljevi Lokalne razvojne strategije LAG-a za razdoblje 2014-2020 su: razviti poljoprivredne i druge aktivnosti kao temelj stvaranja ponude tipičnih usluga i proizvoda područja LAG-a; osnažiti nepoljoprivredne aktivnosti za veći doprinos razvoju održivog ruralnog turizma; razviti proizvode i usluge za ruralno stanovništvo temeljenih na resursima područja, posebno baštine i ojačati LAG i ruralnu zajednicu, nacionalno i transnacionalno umrežavanje i suradnju.

– Na neki način, trenirat će se zajedništvo kroz identitet da pripadamo jednoj cijelini koja mora stati sama na vlastite noge sa vlastitom hranom i ponovo koristiti zemlju naših nona i nonića na inovativan i kvalitetan način i rezultate potom staviti u službu turizma, posebice u turistički neiskorištenom, a vrlo perspektivnom zaleđu, dodala je predsjednica.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net