VIDEO, FOTO: Uoči 70. obljetnice pobjede nad fašizmom – Otvoren memorijalni centar Lipa pamti vrijedan 5,6 milijuna kuna @ Lipa

memorijalni_centar_lipa_pamti_otvorenje_2015_2

Centar je službeno otvorila dugogodišnja kustosica nekadašnjeg lipljanskog Spomen-muzeja i koautorica knjige Lipa pamti Danica Maljevac. Video isječak pogledajte u nastavku teksta, a veliku fotogaleriju na ovom linku

memorijalni_centar_lipa_pamti_otvorenje_2015_1

Lipa – Memorijalni centar ”Lipa pamti”, koji će djelovati kao izdvojena zbirka Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, otvoren je jučer u Lipi nakon uređenja koje je trajalo gotovo četiri godine. Još 2011. godine pokrenut je projekt sanacije i obnove objekta Memorijalnog centra Lipa pamti, čija je ukupna vrijednost bila 5,6 milijuna kuna, od čega je Primorsko-goranska županija sudjelovala s ukupnim novčanim iznosom od 1,26 milijuna kuna, Općina Matulji s iznosom od 3,9 milijuna kuna, a Ministarstvo kulture s iznosom od 450 tisuća kuna.

Otvorenju Memorijalnog centra nazočili su župan Zlatko Komadina, pomoćnica ministrice kulture Vesna Jurić Bulatović, načelnik Općine Matulji Mario Ćiković, načelnici i gradonačelnici s područja Primorsko-goranske županije, predstavnici Saveza antifašističkih boraca i Udruga proizašlih iz Domovinskog rata te ostali gosti. Centar je službeno otvorila dugogodišnja kustosica nekadašnjeg lipljanskog Spomen-muzeja i koautorica knjige Lipa pamti Danica Maljevac.

– Mislim da je to jednostavno bila naša obaveza i moralna dužnost. I zahvaljujem Općini Matulji koja je podnijela najveći teret, ali evo i mi iz Županije i naš muzej, tako da danas ovdje svjedočimo spomenu na civilnu žrtve rata. Zapravo jednostavno se ne može zaboraviti. I ovdje smo ne samo obnovili zgradu, zapravo obnovili muzej, nego smo i postav kompletno stavili u sustav našega Pomorsko-povijesnog muzeja, tako da multimedijalna prezentacija koja će svakako održavati sliku onoga što se dogodilo 1944. godine, rekao je Komadina.

memorijalni_centar_lipa_pamti_otvorenje_2015_4

Župan je dodao da je ovo mjesto trajnog podsjeta Lipi te da će kroz njega Lipa dalje živjeti s obzirom da je na ovom prostoru u tim vremenima većina stanovništva izginula.

– Mi imamo senzibilnost za ovako nešto, jer jednostavno mi smo svjesni da niti PGŽ ni Istarske županije ne bi bilo bez zapravo antifašističke borbe, i mi smo zapravo tekovina antifašističke borbe doslovno i pripadamo Hrvatskoj od tada, zaključio je Komadina.

Pomoćnica ministrice kulture Vesna Jurić Bulatović dodala je kako bi muzej trebao biti osnova daljnjeg razvoja Lipe.

– U jednom zadanom prostoru i zadanim gabaritima ispričati jednu izrazito humanu jednu ljudsku priču koju će lokalno stanovništvo, stanovnici Lipe doživjeti kao svoju je mislimo da je zapravo ono što struka je morala dati odgovore. Mislim da će ovaj muzejski postav dati onaj dodatni život, dodatni impuls na daljnji razvoj života ovoga mjesta, istaknula je Bulatović.

memorijalni_centar_lipa_pamti_otvorenje_2015_3

Projekt uređenja Spomen doma i Memorijalnog centra Lipa projekt je od zajedničkog interesa Primorsko-goranske županije, Općine Matulji i Ministarstva kulture s ciljem revitalizacije Memorijalnog centra Lipa i aktualiziranja stradanja civilnog stanovništva i antifašističke borbe u Drugom svjetskom ratu.

Idejno izvedbeno arhitektonsko dizajnersko rješenje memorijalnog centra proveli su Damir Gamulin i Antun Sevšek, a prostor koji će biti otvoren tijekom čitave godine čine dvije cjeline – na gornjoj se nalaze prostori u kojima se detaljno opisuje stradavanje Lipe i njezinih mještana, ali i rat i ratovanje u jednom širem kontekstu, dok će u suterenu u bliskoj budućnosti biti smješten svojevrsni zavičajni muzej čitavog Liburnijskog krasa.

Memorijalni centar će raditi od 10 do 17 sati od ponedjeljka do petka, i od 10 do 14 sati subotom. Ulaz u muzej bit će besplatan prvih mjesec dana nakon otvorenja muzeja.

Video isječak pogledajte u nastavku teksta, a veliku fotogaleriju na ovom linku

Davor Žic / PodUčkun.net
Foto: David K. / Foto Luigi
Video: Zoran Ventin / Art film

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net