VIDEO U Vili Antonio održano predstavljanje knjige Cvjetane Miletić ‘Slovnik kastafskega govora’

Poznata autorica iz Lovrana na 720 stranica prikupila je više od 10.800 leksikografski obrađenih riječi kastavske čakavštine…

Opatija – Rječnik je jedina knjiga koja ima početak, ali nema kraja. Svakog se časa autor dosjeti neke nove riječi koju valja dopisati. U ovom rječniku ili slovniku zabilježeno je nekih 10.800 riječi koje pripadaju kastavskom govoru, a zabilježila ih je autorica Cvjetana Miletić, koja je nakon Kastva svoj slovnik prezentirala u Opatiji. Poznata autorica iz Lovrana na 720 stranica prikupila je više od 10.800 leksikografski obrađenih riječi kastavske čakavštine, stoga će knjigu koristiti i stručnjaci na studijima filologije ili lingvistike, ali osim kao nastavni materijal i studentsko pomagalo, sasvim sigurno svoje će mjesto naći u narodnim knjižnicama i čitaonicama, kao i na policama Kastavaca i mještana susjednih gradova i općina…

– Izravan je doprinos toga djela zabilježeno leksičko blago, a neizravan osiguravanje obimna i dragocjena korpusa za raznovrsna jezična istraživanja na svim jezičnim razinama, i to posebno akcentuacije (naglašena je svaka natuknica i svako oprimjerenje). Rječnik je upućen na dvije neovisne recenzije vrsnih i uglednih stručnjaka u području čakavske dijalektologije i leksikografije, koji su svojim primjedbama i komentarima znatno pridonijeli u poboljšanju primljenoga materijala, istaknuto je promociji, na kojoj su uz autoricu Cvjetanu Miletić, sudjelovale i Dragica Stanić, predsjednica Udruge Čakavski senjali koja je izdavač knjige, urednica dr. sc. Ivana Eterović, recenzentica dr. sc. Sanja Zupčić te pjesnikinje Vlasta Sušanj Kapićeva i Rajka Jurdana Šepić..

Sve je riječi, kao i primjere, akcentuirao kastavski učitelj Smiljan Grbac. Naslovnicu je izradio likovni umjetnik Saša Jantolek, a tehnički ga za tisak pripremio Siniša Grgurić. Tako je nakon više od petnaest godina rada Kastav dobio svoj prvi rječnik. Čakavština je najstariji hrvatski jezik, a govor Kastavštine spada među najstarije čakavske govore, pa bi ga zato trebalo proglasiti nematerijalnom kulturnom baštinom. Tome možemo pridonijeti svi mi – govoreći, pišući, bilježeći pojedine riječi i frazeme, učeći mlade da se s riječima mogu igrati, mogu ih oslikati i recitirati. Jezik živi, raste i umire s nama, zato je dobro prenijeti ga na mlađe kao dragocjen miraz ili dotu.

Nakladnik je Udruga Čakavski senjali iz Kastva. Grad Kastav bio je pokrovitelj prvog predstavljanja rječnika, a tiskanje su uz Grad Kastav financijski pomogli Ministarstvo znanosti i obrazovanja, PGŽ, Grad Opatija, Općina Matulji i petnaestak donatora iz našeg kraja.

Što je još istaknuto na predavanju i predstavljanju knjige Slovnik kastafskega govora provjerite u priloženom video isječku…

U Vili Antonio Održano Predstavljanje Knjige Cvjetane Miletić ‘Slovnik Kastafskega Govora’

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank
Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net