rijeka_farski_otoci

Visokom pobjedom na gostovanju kod Vikingura Rijeka je vizirala plasman u play-off UEFA Europa lige što je razlog za zadovoljstvo trenera Matjaža Keka čija je momčad uz maksimalan angažman i bez podcjenjivanja odradila utakmicu. U nastavku teksta možete pogledati izjave Matjaža Keka te strijelaca Jahovića i Kvržića.

Torshavn – Rijeka je pobijedila Vikingur s rezultatom 5:1 u prvoj utakmici 3. pretkola kvalifikacija za Europsku ligu.

U većem dijelu susreta igra je bila na jedan gol, dok je jedinu veću neizvjesnost u prvom dijelu donio izjednačujući pogodak Vikungura. No, već do odmora Rijeka ponovno vodi, a u drugom dijelu potvrđuje pobjedu s još tri gola.

Prvu priliku Rijeka je imala već u 2. minuti nakon lijepog dodavanja Jugovića. Jahović je gađao gornji dalji kut s 15 – tak metara, ali lopta ide malo iznad vratnice. Peta minuta donijela je još jednu čistu priliku za Rijeku. Nakon kornera i gužve neposredno ispred gol linije, odbijena lopta došla je do Mitrovića koji volejom gađa s 8 metara, ali od bloka Vikingura lopta ponovno odlazi u korner. 14 minuta donosi ipak pogodak. Nakon kornera Brezovca, lijepo je glavom pogodio Lešković. Centaršut u pet metara i školski prijenos glavom u dalji kut. 1:0 za Rijeku.

Matjaž Kek

Matjaž Kek

Samo četiri minute kasnije novi pokušaj Rijeke. Kramarić je nakon minijature potegnuo s ruba 16m u dalji kut, vratar Vikungura Geza odbija loptu na koju natrčava Jahović, ali u teškoj situaciji gađa preko gola. No u 35′ minuti korner je bio koban za Rijeku. Ubacio je Justinssen, a Hansson glavom iz blizine ‘zakucava’ loptu u mrežu za 1:1. Samo minutu kasnije opet Rijeka. Ovaj put je Brezovec fino gađao s 20m, ali mađarski vratar efektno brani i izbacuje u korner.

Vikingur je u 38′ imao još jedan šut. Asistent Justinssen je imao malo prostora i s 20 metara probao plasirati loptu polulobom, ali gađa preko gola. U 42′ opet je skoro pogodio Mitrović. I ovaj put na odbijenu loptu nakon kornera, ali ovaj put s 20m, lopta ide kraj lijeve vratnice.

A onda Rijeka opet vodi… Bila je to duga akcija i kruženje oko zone Vikingura koje je završilo kod Kvržića na lijevoj strani. Slijedi ulaz u 16m, dribling te udarac desnom i prekrasan pogodak u dalje rašlje. Bilo na samom početku sudačkog dodatka prvog poluvremena. Na samom početku drugog dijela, Rijeka odlazi na dva koraka prednosti. Bila je kombinacija dva napadača. Prvo je Jahović otvorio stranu za Kramarića, a onda i odlično reagirao na fini Kramarićev centaršut. Naklon glavom iz blizine i prvi službeni pogodak za riječkog Makedonca. 1:3 u 51. minuti.

Mogao je Jahović do gola i u 58′ ali mu je zicer s 10- tak metara, nakon dodavanja Jajala, ‘skinuo’ vratar Vikungura. Slična situacija je bila u 64′ kada je nakon brze akcije Kvržića i Leovca, Kramarić na povratnoj lopti bio zamalo neprecizan. Konačna dva gola Rijeka postiže u posljednjih 15 minuta. Prvo je za 4:1 pogodio Kvržić u 76′. Bila je to lijepa akcija koja je krenula od Zlomislića, a nakon duplog pasa s Jahovićem, Kvržić smireno pogađa sam ispred golmana Vikingura. A onda konačnih 1:5 postavlja Kramarić u 81′ nakon kazenog udarca nakon što je Vatnhamar srušio Ajayija u kaznenom prostoru, za najuvjerljiviju gostujuću pobjedu Rijeke u UEFA-inim natjecanjima.

– Ostvarili smo ono po što smo došli. Neću isticati pojedince već Rijeku koja je odigrala profesionalno, s vrhunskim pristupom i ulaskom u utakmicu bez podcjenjivanja. Tu i tamo bila je koja pogreška ali meni se pojedinac ne smije izdignuti iznad momčadi i tako je bilo. Stvorila se grupa igrača koja se poštuje, koja ima sjajnu komunikaciju i koja je spremna igrati jedno za drugoga što se i vidjelo – rekao je Matjaž Kek.

– Olakšali smo si maksimalno uzvrat u Rijeci. Idemo dalje u play – off a onda i želimo dogurati što dalje – rekao je strijelac dva pogotka za Rijeku Zoran Kvržić.

U nastavku pogledajte što su rekli strijelci Zoran Kvržić te Adis Jahović kojem je gol za 3:1 bio prvi službeni u riječkom dresu.

Stadion Torsvollur
Gledatelja: 1000
Sudac: Dimitar Meckarovski (Makedonija)
Strijelci: 0:1 Lešković (14′), 1:1 Hansson (35′), 1:2 Kvržić (45′), 1:3 Jahović (52′), 1:4 Kvržić (76′), 1:5 Kramarić (80′-11m).

VIKINGUR: Geza, B. Hansen, Gregersen, E. Jacobsen, H. Jacobsen, Hansson (od 64′ H. Hansen), Djurhuus (od 45′ Đorđević), S. Vatnhamar, S. Olsen, A. Olsen (od 77′ Sorensen), Justinussen

RIJEKA: Vargić, Tomečak, Mitrović, Lešković, Leovac, Jajalo (od 68′ Zlomislić), Brezovec, Jugović, Kramarić (od 82′ Čanađija), Kvržić, Jahović (od 64′ Ajayi)