Završeni Dani antifašizma

mesic_smOpatija – Današnjim aktivnim satom povijesti, odnosno obilaskom autobusom pet spomenika NOB-a nazvanim ”Putevima spomen obilježjima”, završili su Dani antifašizma u Opatiji koje su organizirali opatijska Udruga antifašističkih boraca i antifašista te opatijska gimnazija ”Eugena Kumičića”. Cilj današnje ”ekskurzije” bio je upoznavanje mladih gimnazijalaca i polaznika ostalih škola s razdobljem narodno-oslobodilačke borbe, o kojoj su iz prve ruke svjedočili stariji članovi UABA-a.
Dani antifašizma u Opatiji trajali su od ponedjeljka do petka, uz pregršt zanimljivih programa, poznatih gostiju i govornika te inspirativnih rasprava. Sinoć su u Kulturnom domu ”Zora” mišljenja o temama vezanim uz politizaciju UABA i vezu između komunizma i pokreta otpora tijekom drugog svjetskog rata ukrstili ”mladi” i ”stari” članovi UABA-e. Debata je, odlukom moderatora Nevena Šantiđa, završena neriješenim rezultatom.
Centralni dan manifestacije bila je srijeda, kada je u Opatiji gostovao državni ”poglavar na odlasku”. Predsjednik Stjepan Mesić sudjelujući na okruglom stolu “Antifašizam i/je demokracija” kazao je da je antifašistička ideja bila čista iako je u pokretu tijekom rata i nakon njega bilo zastranjenja i događaja koji se nisu smjeli dogoditi, a da je, s druge strane, fašizam i u ideji i u izvedbi bio zločin koji se nije mogao popraviti ili evoluirati dok je postojao. Kazao je da Nezavisna Država Hrvatska (NDH) nije nastala ni izborima ni referendumom, nego je bila nametnuta uz pokroviteljstvo tadašnjih okupatora. Nitko ne može reći da su svi koji su nakon rata u Bleiburgu poginuli nevini, rekao je Mesić. Oni koji su trebali biti suđeni, a nisu, nego su ubijeni, žrtve su, ali nisu svi nevini, dodao je.
Ustvrdio je da borba protiv fašizma nije prestala jer se može pojaviti i u malim sredinama pa se širiti te “treba biti oprezan u prepoznavanju nekih pojava kao što su rasistički, šovinistički poklici na stadionima”, a sustav treba znati odgovoriti na takve pojave.

Stjepan Mesić

Stjepan Mesić


Povjesničar Ivo Goldstein rekao je da je danas antifašizam otpor nakaradnim idejama i njihovoj političkoj provedbi. Te ideje se u Hrvatskoj danas odnose na naglašavanje nacionalne isključivosti i povijesni revizionizam. Povijesni revizionisti su svi oni koji negiraju zločinački karakter NDH, ustvrdio je Goldstein.
Aktivist za ljudska prava Zoran Pusić naveo je da je antifašizam nastao kao pokret koji brani neke od temeljnih ljudskih vrijednosti te kao takav ima trajnu vrijednost. To ima značenje i danas jer fašizam i dalje tinja i prijeti, ocijenio je. Povjesničar Tvrtko Jakovina rekao je da je i dalje potrebno govoriti o antifašizmu i tu vidi odgovornost društva i historiografije. Zauzeo se da se jedan do sada neimenovanih trgova u Zagrebu imenuje trgom pravednika među narodima, odnosno onih nežidova koji su spašavali Židove u holokaustu.
Književnik Giacomo Scotti ocijenio je da je ustaštvo bilo jedna od najgorih inačica nacifašizma. U demokraciji je dužnost jačati instrumente izravne i neizravne vladavine naroda, a ne veličati navodno nepogrješive vođe kakvi su vodili u fašizam, kazao je Scotti. Naveo je da je fašizam živ i danas, rekavši da se u Italiji i danas na zgradama u Trstu nalaze plakati koji podsjećaju na osnutak fašističkog pokreta u Italiji, a gradske vlasti ih ne skidaju, a u Hrvatskoj se pjevaju ustaške i rasističke pjesme na sportskim događajima.
Zanimljivo je bilo i na prva dva dana manifestacije. U utorak je prikazan film ”Metataze” koji tematizira pojavu fašističkih ideja u modernom društvu, a uslijedila je rasprava upravo na ovu temu s redateljem filma Brankom Schmidtom. Prvi dan donio je svjedočenja o pokušajima suživota tijekom teških vremena.
dsc_3056
Davor Žic
Foto: David Kurti / Foto Luigi

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net