Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!
Američki investitori u tvrtku Miklavija tužbom traže naknadu osam milijuna kuna @ Matulji
Na stečajnom ročištu utvrđeno je da postoji 12 milijuna kuna neosporenih tradžbina prema tvrtki Miklavija LC, dok sama tvrtka ima imovine u vrijednosti 34 tisuće kuna, uglavnom se radi o starim mobitelima i računalima.
Matulji – Bitka za Miklaviju, vrijednu radnu u Matuljima zonu čiji je razvoj proglašen strateškim projektom od državnog interesa, nastavit će se sudskim putem. Naime, nakon održanog stečajnog ročišta za tvrtku Miklavija LC koja je imala za zadatak projektiranje i razvoj radne zone, privatni partner Općine Matulji u tom projektu i većinski vlasnik same tvrtke koja se nalazi u ‘‘debelom minusu’‘ – američka kompanija Sparta Matrix odlučila je podnijeti tužbu protiv lokalne samouprave, tražeći od nje povrat sredstava dosad uloženih u projekt. Radi se u iznosu od otprilike milijun eura, odnosno gotovo osam milijuna kuna plus kamate, koje su Amerikanci dali za razvoj projekata i podmirivanje troškova poslovanja, a njihov povrat traže uz argumentaciju da je Općina Matulji odgovorna za stečaj tvrtke. Darjan Buković
- Prema mojim informacijama, tužba je pripremljena i uskoro će biti podnesena, a Amerikanci tuže zbog sporosti Općine Matulji i nezainteresiranosti za razvoj radne zone i poštivanje društvenog ugovora tvrtke. Ovo nije tužba za izgubljenu dobit, već za povrat uloženih sredstava, a mogla bi slijediti i druga tužba, kojom bi se tražila nadoknada upravo sredstava koja su izgubljena propašću projekta, kazao je vijećnik Akcije mladih i nekadašnji zaposlenik tvrtke Miklavija LC Darjan Buković, koji je na prekjučerašnjoj sjednici Općinskog vijeća svoje kolege upoznao s postojanjem tužbenog zahtjeva.
Priča o razvoju Miklavije traje više od 15 godina, a da dosad niti jedan ‘‘kramp’‘ nije zabijen na teren o kojem se govori kao o budućem zamašnjaku ne samo matuljskog, već i hrvatskog gospodarstva, koji bi trebao zapošljavati preko 5.000 ljudi i ‘‘poduplati’‘ proračunska sredstva Općine Matulji. S ciljem razvoja zone osnovana je 2003. godine firma Miklavija LC, u kojoj su sudjelovali Općina Matulji s trećinom udjela, Rijekapromet i privatne tvrtke iz Hrvatske s manjim postocima udjela te Zander Facility GmbH iz Stuttgarta kao većinski vlasnik, od kojeg je udio kasnije otkupila tvrtka Sparta Matrix. Ulaskom Amerikanaca ‘‘živnula’‘ je i sama tvrtka koja dotad nije imala osobite radne uspjehe, i pripremljena je opsežna projektna dokumentacija za stavljanje u funkciju terena radne zone.
Problemi dolaze 2011. godine, jer – kako se tvrdi u zapisniku sa stečajnog ročišta održanog prije nekoliko dana – to je bio rok do kojeg je Općina Matulji trebala osigurati zemljište radne zone i prepisati ga na sebe kao vlasnika. Kako se to tada još nije bilo dogovorilo, iako je načelnik Mario Ćiković od Vlade Jadranke Kosor dobio teren pod uvjetima da podmiri Hrvatskim šumama naknadu za drvnu masu za što su sredstva skupljena tek dvije godine kasnije, američki su partneri prestali financirati aktivnosti tvrtke koja se našla u problemima. Međutim, nakon što je Općinsko vijeće odobrilo podizanje kredita u visini 11,5 milijuna kuna za isplatu Hrvatskih šuma, predsjednik uprave Sparta Matrixa Philip H. Wainwright najavio je povećanje temeljnog kapitala od 60 milijuna kuna, što ne bi promijenilo udio Matulja koji bi zadržali vlasništvo nad trećinom tvrtke. Međutim, Skupština društva na kojoj se to povećanje kapitala trebalo odigrati nikad nije održana, jer su je ‘‘srušili’‘ općinski predstavnici, a ubrzo je tvrtka i otišla u stečaj. Mario Ćiković
- Ne znam što će se događati, nemamo informacija o tužbi zasad. Svatko ima pravo tražiti sudsko rješenje ako smatra da je oštećen, iako tu nema osnova za takav potez. Otkako sam preuzeo Općinu, dao sam si u glavni zadatak osigurati vlasništvo nad zemljištem u radnoj zoni, i to sam i uspio, a Općina je zahvaljujući tome uvećala imovinu za 270 milijuna kuna. Već tri mandata sam član ili Vijeća ili izvršne vlasti, i nikad nisam vidio da je netko donio odluku da se vlasništvo nad zemljištem prebaci na tvrtku Miklavija LC, niti je raspravljano o tome da će Općina osigurati vlasništvo nad terenom, kazao je načelnik Matulja Mario Ćiković.
Na stečajnom ročištu utvrđeno je da postoji 12 milijuna kuna neosporenih tradžbina prema tvrtki Miklavija LC, dok sama tvrtka ima imovine u vrijednosti 34 tisuće kuna, uglavnom se radi o starim mobitelima i računalima. Vrijednost imaju i napravljeni projekti, no oni nisu lako utrživi, već ovise o volji nekih budućih investitora koji bi mogli nastavljati razvoj Miklavije. Vjerovnici su stoga od Općine zatražili da se očituje o namjeri davanja zemljišta u funkciju projekta, u nadi da će se kroz preustroj ipak moći nastaviti rad tvrtke, a načelnik Ćiković potvrdio je da će se Općina u navedenom roku i očitovati.
- O tome neću ja odlučivati, nego Općinsko vijeće. Mi svakako nismo protiv razvoja tog područja, a u slučaju najavljene dokapitalizacije problem je bio u tome što investitor nije ponudio nikakav plan što će s tim novcima, kako će se utrošiti, kako će to utjecati na bilance i vlasništvo nad tvrtkom... Sve što smo dobili jest pola stranice A4 papira bez ikakvog obrazloženja, i normalno je da nismo o tome mogli glasati, objasnio je Ćiković.
Na prekjučerašnjoj sjednici Vijeća trebala se naći i točka predlagača koalicije SDP-HNS-IDS-HSU, uz izvjestitelja Brunu Frlana – bivšeg načelnika Matulja, ali i bivšeg zaposlenika tvrtke Miklavija LC – kojom se željelo pokušati pokrenuti inicijativu osnivanja novog pravnog subjekta za gospodarenje radnom zonom. No, nakon napada oporbenih zastupnika da se time samo stvaraju pozicije za ‘‘nova muljanja’‘ i nakon povlačenja HNS-a čiji su vijećnici kazali da ne podržavaju uvrštavanje ove točke, ona je skinuta s dnevnog reda.
Davor Žic / PodUčkun.net