Argumenti ugostitelja: Zašto ćemo propasti ako nam podignu PDV na na 25 posto @ Opatija

skup_ugostitelja_hotel_ambasador_2016_opatija_25_posto_pdv_1_01

Posljedice većeg PDV-a, prema računici ugostitelja, bit će povećanje cijena usluga, smanjenje prihoda lokalne samouprave kroz manji porez na potrošnju, smanjenje konkurentnosti, te pad broja zaposlenih.

Opatija – Na jučerašnjem skupu održanom u hotelu Ambasador, ugostitelji okupljeni u koordinaciju složno su se usprotivili povećanju stope PDV-a u ugostiteljstvu sa 13 na 25 posto, te su svoje argumente unijeli u dokument koji će podijeliti saborskim zastupnicima.

Donosimo ključne argumente pobrojene u tom dokumentu.

Prema analizi samih ugostitelja, u hipotetskom ugostiteljskom objektu koji posluži 300 makijata svakog dana po cijeni od 8 kuna, uz najam od 6.500 kuna i troje zaposlenih, svega 63 lipe prihoda ostanu nakon oduzmanja troškova. Troškove tako čini materijal, PDV, najam, režije, ZAMP, komunalna naknada, knjigovodstvo, kreditna zaduženja, plaće djelatnika, televizijska pretplata, fiskalna blagajna…

Povećanjem PDV-a, cijena od 8 kuna stvarala bi dodatno opterećenje od 67 lipa po kavi, odnosno gubitak od 4 lipe po prodanoj kavi, i 4.380 kuna godišnje.

skup_ugostitelja_hotel_ambasador_2016_opatija_25_posto_pdv_6_01

Ako se poveća cijena kave, smatraju ugostitelji, past će količina prodanih kava, pa će efekti opet biti negativni, odnosno ”s realnim padom prodaje od 12 posto, ukupna generirana dobit prije oporezivanja pada 70 posto”.

Ministar Zdravko Marić, govoreći o reformi, kazao je da će negativni efekti biti ”izravnati” pozitivnim posljedicama reforme, kao što su niži PDV na komunalne usluge i električku energiju, niža davanja na plaće te umanjeni porez na dobit. No, ugostitelji su istaknuli kako niži porez na dobit uz gornju računicu, neće dati neko olakšanje vlasnicima lokala, te da će posljedice na plaćama osjetiti djelatnici, a ne vlasnici. Umanjeni PDV na komunalije samo će smanjiti osnovicu za odbitak prikazanog PDV-a.

Kritika koju javnost upućuje ugostiteljima jest da cijene nisu padale kada im je PDV spušten sa 25 posto na povlaštenu stopu od prvo 10 posto, a zatim 13 posto. No, u predstavljenom dokumentu navedeno je kako su ulazne cijene u proteklih deset godina porasle toliko da nije bilo prostora za smanjivanje cijene njihovih usluga, odnosno da im je niži PDV tek pokrio gubitke koje su imali zadržavši postojeću razinu cijena usprkos poskupljenju svih ulaznih troškova. Tako su iznijeli primjere po kojima je kava u nabavi poskupjela 33 posto od 2006. godine, Coca Cola 40 posto, pivo 54 posto, struja 40 posto, najam terase u Rijeci 37 posto, mlijeko 22 posto, a lignje čak 100 posto.

Uz sniženu stopu PDV-a, istaknuli su ugostitelji, u ugostiteljstvu je u Primorsko-goranskoj tijekom 2014. godine porastao broj zaposlenih za 27 posto, uz rast plaća od 3,3 posto, te porast investicija i troškova od 25 posto.

Iz svega toga, zaključili su ugostitelji, mogu se izvesti posljedice povećanja PDV-a: povećanje cijena usluga, smanjenje prihoda lokalne samouprave kroz manji porez na potrošnju, smanjenje konkurentnosti, te pad broja zaposlenih.

Ugostiteljstvo, naglašeno je, predstavlja najuspješniji hrvatski proizvod, a većim oporezivanjem zapravo se oporezuje – izvoz.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net