Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!

FOTO/VIDEO Interpretacijski centar dr. Andrija Mohorovičić - MOHO centar otvorio svoja vrata @ Volosko

Koncept uređenja prostora izradili su samostalni umjetnik - dizajner Damir Gamulin i Antun Sevšek, arhitekt u suradnji s umjetnicom iz Voloskog Darijom Žmak Kunić i profesoricom Odjela za fiziku Sveučilšita u Rijeci Rajkom Jurdanom Šepić koja je uvela uzvanike i goste u svijet najpoznatijeg Vološćana. Otvorenje su uveličale članice Ženske klape Volosko. 

Volosko - MOHO centar, odnosno prva faza Interpretacijskog centra dr. Andrija Mohorovičić, svečano je otvoren sinoć u prizemlju Doma Liburnija.

Koncept uređenja prostora izradili su samostalni umjetnik - dizajner Damir Gamulin i Antun Sevšek, arhitekt u suradnji s umjetnicom iz Voloskog Darijom Žmak Kunić i profesoricom Odjela za fiziku Sveučilšita u Rijeci Rajkom Jurdanom Šepić koja je uvela uzvanike i goste u svijet najpoznatijeg Vološćana. Prvo predavanje na rasporedu je u subotu, 19. listopada 2019., a tema je „Večer kemije – kemijski izvori svjetla“. Predavanje će s početkom u 18 sati održati dr.sc. Tomislav Portada, kemičar s Instituta Ruđer Bošković.
— Što je hladno svjetlo? Kakav proces je gorenje svijeće? Zašto neka živa bića svijetle npr. krijesnice? Zašto postoje tri osnovne boje? Jesu li muškarci u većem postotku daltonisti od žena? Mnogi fizikalni, kemijski i biološki procesi praćeni su emisijom vidljive svjetlosti. Na Večeri kemije bit će riječi o teorijskoj osnovi tih procesa i o njihovoj praktičnoj primjeni, a izlaganje će biti popraćeno i ilustrirano nizom atraktivnih demonstracijskih kemijskih pokusa. U nekima od tih pokusa moći će sudjelovati i dobrovoljci iz publike, a ulaz na predavanje je slobodan, najavili su iz Festivala Opatije.

Otvorenje su uz predstavnike grada Opatije uveličali akademik Mirko Orlić i prof. dr. sc. Marijan Herak koji je govorio o njegovom značaju i o tome kako se njegov značaj mijenjao s godinama, koji su uz prof.dr.sc. Rajku Jurdanu Šepić govorili o Mohorovičiću. Centar je zamišljen kao dio turističke ponude, ali će biti korišten i za predavanja te edukacije.

Podsjetimo, Andrija Mohorovičić hrvatski je znanstvenik čija su znanstvena istraživanja i radovi na području meteorologije i seizmologije od svjetske važnosti. Mohorovičićevim imenom nazvan je diskontinuitet između Zemljine kore i plašta – najveća prirodna tvorevina na Zemlji - MOHO sloj. Godine 1970. njemu u čast nazvan je i krater polumjera 77 km na tamnoj strani Mjeseca, a 1996. asteroid br. 8422. U najnovije vrijeme njegovim se imenom naziva i diskontinuitet između kore i plašta na Marsu. Geofizički zavod Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu također nosi njegovo ime, kao i gimnazija u Rijeci, osnovna škola u Matuljima te ulice u nekoliko hrvatskih gradova.

Prva faza uređenja MOHO centra prikazuje životni put slavnog Vološćana, jednog od najznamenitijih hrvatskih znanstvenika uopće, a u drugoj fazi projekta bit će uređena dodatna prostorija s interaktivnim prikazom eksperimenata koje je dr. Mohorovičić izvodio i znanstvenih spoznaja do kojih je došao.

Svečanost je zasladila i Mohole tj. pralina opatijske umjetnice Marine Prijatelj. Praline Mohole su čokoladna zemljina kugla koja u presjeku prikazuje građu Zemlje i Moho sloj, a pripravljene su od tamne i bijele čokolade, badema, porta i jabuke.

Grad Opatija je nedavno potpisao i Ugovor s Ministarstvom turizma o sufinanciranju uređenja druge faze Interpretacijskog centra dr. Andrija Mohorovičić – MOHO centra vrijedan 480 tisuća kuna kroz program razvoja javne turističke infrastrukture za 2019. godinu.

https://www.youtube.com/watch?v=_j_XspkT7cc&feature=youtu.be

Ovo je tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane. Kreni od početne stranice.