Grad Opatija odbija povećanje cijene odvoza otpada

Grad Opatija je odbio zahtjev Komunalca d.o.o. za izdavanje suglasnosti na izmjenu Cjenika javne usluge prikupljanja miješanog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada od 1. listopada ove godine.

Opatija – Gradonačelnik Ivo Dujmić je na sastanku s upravom društva odbio povećanje usluge 14. rujna ove godine, a danas je Komunalcu uputio pismeno očitovanje.

– Poznato je da neće sve jedinice lokalne samouprave koje sudjeluju u vlasničkoj strukturi tvrtke Komunalac d.o.o. izdati suglasnost na izmjenu cjenika, slijedom čega se ne može građane Opatije izložiti višoj cijeni od one koju plaćaju ostali korisnici usluge. Osim toga, potrebno je pričekati reakcije tvrtke EKOPLUS d.o.o. u svezi prigovora komunalnih društava PGŽ, koje su im uputili vezano uz preispitivanje osnovanosti povećanja cijene usluga te predloženih izmjena uvjeta postojećih ugovora. Važna je i činjenica da, uz predložene cjenike, EKOPLUS d.o.o. nije dostavilo kalkulaciju koja bi opravdala ovo drastično povećanje cijena zbrinjavanja otpada, naglasio je gradonačelnik Ivo Dujmić.

Podsjetimo, predloženim izmjenama predviđeno je povećanje cijene obrade miješanog komunalnog otpada za 151 %, a cijene prihvata krupnog otpada za čak 758 %, od 1. listopada 2020.

Također, danas je održana tiskovna konferencija tvrke EKOPLUS d.o.o. na kojoj su predstavnici tvrtke pojasnili Cijena usluge Centra za gospodarenje otpadom Marišćina predmet je različitih rasprava u posljednje vrijeme, iako ona nije novost. Naime, korekcija cijena je svim načelnicima i gradonačelnicima najavljena još prije godinu dana, a suglasnost na novi cjenik jednoglasno je dobivena i od strane Nadzornog odbora tvrtke Ekoplus, istaknuto je danas na konferenciji za medije održanoj u CGO Marišćina.

Najavljena korekcija cijene odnosi se isključivo na komunalna društva i govorimo o cijenama po toni zaprimljenog otpada. Hoće li komunalna društva dalje raditi korekcije prema građanima ovisi o samim komunalnim društvima, no ukoliko se to ipak dogodi, građanima se može promijeniti jedino varijabilni dio usluge.

– Javnost se često zbunjuje s velikim brojevima, ali ono što čujete da iznosi 1.180 kuna, to je cijena koju Marišćina naplaćuje nekom komunalnom poduzeću po toni zaprimljenog otpada. Ponavljam, radi se o toni otpada! Marišćina ne šalje račune građanima, a kada idete računati koliki je naš varijabilni dio u računima koje građani dobivaju od svojih komunalnih poduzeća, vidjet ćete da je to 0,218 kuna za litru otpada. Dakle, 20 lipa pomnoženo s 120 litara, ispada ukupno 26 kuna po jednoj kanti za četveročlanu obitelj od 120 litara, naglasio je direktor Ekoplusa Miodrag Šarac i napomenuo da od 2017. godine kada je Centar otvoren nije napravljena korekcija cijene, a u međuvremenu su se troškovi gospodarenja otpadom povećali u gotovo svim segmentima: od troškova energije, parafiskalnih nameta, troškova zbrinjavanja goriva iz otpada do troškova održavanja.

– Postoje različite prakse diljem županije pa tako neke sredine imaju stopu primarne selekcije veću od 50 posto, a druge su na samo dva ili tri posto. Kada bi svi gradovi i općine ispunjavali svoje obveze u ovom dijelu, ukupna količina zapremljenog otpada bila bi znatno manja, ne bi bilo biootpada koji utječe na pojavu neugodnih mirisa i proizvodili bi bolju kvalitetu goriva iz otpada, a Centar bi svoje proizvodne procese mogao obavljati uz znatno niže troškove, istaknuo je Šarac.

POJAŠNJENJA IZ EKOPLUSA: Primarna selekcija izravno utječe na količinu i cijenu obrade otpada

 

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net