Grado(načelnici) raspravljali o porezima i imovini @ Opatija


Zbog očekivanog smanjenja poreznih i drugih prihoda, sve važnije postaje imovina lokalne samouprave, odnosno prihodi koji se od nje mogu dobiti racionalnim gospodarenjem. Trenutačno, državnom imovinom gospodari se krajnje neracionalno, što ide u korist tvrdnje da svo javno vlasništvu na području jedinica lokalne samouprave treba prepustiti njima.
Opatija – Tri su teme dominirale jučerašnjim sastankom 41. koordinacije gradonačelnika i načelnika liburnijskog područja i riječkog područja – novi porezi, problem s bivšom društvenom imovinom te pitanje poštanskih ureda. Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel, ujedno i predsjednik Udruge gradova istaknuo je kako su rađene opsežne analize za mjere koje je predlagala nova Vlada, a od kojih je gradovima i općinama najinteresantniji dio koji se odnosi na povećanje neoporezivog dijela osnovice sa 1800 na 2200 kuna.
– To će imati različite efekte, a ovisit će o razini plaća stanovnika neke jedinice lokalne samouprave. Konkretno, one jedinice lokalne samouprave koje imaju prosječno plaće na razini 4.500 zadržat će jednake prihode, one koje imaju veće prihode će i povećati, no one koje imaju manje prihode, odnosno manji standard stanovništva, izgubit će dio proračunskih sredstava. Sustav je nelogičan – računica na razini države pokazuje da bi ukupni gubici i dobici promjenom zakonske regulative ostali uravnoteženi, odnosno izgubili bismo koliko bismo i dobili, oko 220 do 230 milijuna kuna. Međutim, zbog razlika u standardu dolazi do nejednakosti, jer ono koji imaju najviše standarde dobili bi dodatna sredstva, dok bi oni koji su najsiromašniji najviše i izgubili, kazao je predsjednik Udruge gradova Vojko Obersnel, ujedno i gradonačelnik Rijeke.
Informacije o ‘’paketu’’ novih poreznih i drugih propisa i njihovom utjecaju na jedinice lokalne samouprave o kojoj je izvijestio Danijel Jerman, pročelnik Upravnog odjela za financije i društvene djelatnosti Grada Opatije odnosi se na novosti u poreznoj regulativi i utjecajima na proračune gradova i općine te državni proračun.
– Novim zakonskim prijedlozima predviđena je i niža spomenička renta što će se također negativno odraziti na prihode gradova i općina, ali i niži doprinosi, što će jedinicama lokalne samouprave kao poslodavcima smanjiti rashode. Usto, ove dvije mjere indirektno bi trebale donijeti koristi i za lokalnu upravu jer će rasteretiti gospodarstvo, objasnio je Jerman.
U pogledu problematike uknjižbe imovine jedinica lokalne samouprave s prijedlogom izmjene propisa o kojoj je izvijestila Helena Masarić, pročelnica Ureda Grada Opatije, navela je da je radna skupina za imovinu pri Udruzi gradova predložila nekoliko manjih a ključnih izmjena stavaka, i to u ‘’najproblematičnijim’’ zakonima, poput Zakona o naknadi za oduzetu imovinu za vrijeme jugoslovenske komunističke vladavine ili Zakona o šumama. Na taj će se način efikasno riješiti bitni segmenti, a ujedno i otvoriti proces nužne prilagodbe zakonske regulative stvarnom stanju. Cilj je omogućiti jedinicama lokalne samouprave raspolaganje imovinom koja se nalazi na njihovu području, kako bi se ona lakše i brže stavila u funkciju gospodarskog rasta i razvoja, što trenutno blokiraju relevantni a međusobno suprotstavljeni zakoni kada je riječ o vlasništvu nad ovim nekretninama.
– Zbog očekivanog smanjenja poreznih i drugih prihoda, sve važnije postaje imovina lokalne samouprave, odnosno prihodi koji se od nje mogu dobiti racionalnim gospodarenjem. Trenutačno, državnom imovinom gospodari se krajnje neracionalno, što ide u korist naše tvrdnje da svo javno vlasništvu na području jedinica lokalne samouprave treba prepustiti njima. Stoga nam preostaje lobirati na svim razinama da se izmjene propisi koji onemogućavaju ili otežavaju jedinicama lokalne samouprave da upravljaju svojom imovinom pažnjom dobrog domaćina, kazala je pročelnica Ureda Grada Opatije Helena Masarić.
Problematika rada poštanskih ureda u jedinicama lokalne samouprave riječkog prstena i Liburnije, s posebnim osvrtom na visinu zakupnine o kojoj je govorio Nikica Magzan, izvršni direktor Hrvatske Pošte, našla se na dnevnom redu koordinacije na prijedlog načelnika općine Viškovo. Pitanje mogućeg smanjenja visine najma, odnosno usklađivanja visina svih najamnina, bilo je temom rasprave. Predstavnici lokalne samouprave Liburnije i riječkog prstena istaknuli su spremnost da Pošti pomognu kroz trud na povećanju obima korištenja njihovih usluga, a načelnik Mošćeničke Drage Ratko Salomon istaknuo je i da se velik broj građana žali na nove tvrtke koje se bave dostavom pošiljki i pisama, budući da račune za građane ostavljaju u jednoj kući za čitavo naselje, dolaze na vrata u kasnim satima, kasne s dostavama… Slični problemi pojavili su se i u drugim mjestima – u Opatiji je jedan stanovnik pronašao veliku količinu pošte u kontejnerima za otpad, a u Matuljima je na drugog građanina djelatnik tvrtke čak i fizički nasrnuo.
– Ovo je reklama za nas, i nadam se da će oni koji su promijenili operatere poštanskih usluga shvatiti da niža cijena znači i daleko nižu kvalitetu usluge, kazao je Magzan.
Naredni sastanak ove koordinacije održat će se u Kastvu.
Davor Žic / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net