I dalje gađaju ‘ukrivo’: Dujmić i Ćiković napali županijski Stožer jer su krivo shvatili njegovu ulogu u osnivanju područja bez propusnica

Trenutačno, na području Opatije imamo 11 osoba koje su pozitivne na koronavirus, a u Matuljima niti jednu. Odnosno, imamo jednog stanovnika Matulja s prebivalištem u tom mjestu, ali koji u njemu nije boravio, nego je iz samoizolacije u Istri prevežen u KBC Rijeka. Kontaktirat ćemo epidemiologe i vidjeti je li to nešto što za mještane jedne ili druge jedinice lokalne samouprave predstavlja ili ne predstavlja ugrozu, objasnio je načelnik županijskog stožera Marko Boras Mandić.

Opatija/Matulji – Gradonačelnik Opatije Ivo Dujmić i načelnik Matulja Mario Ćiković objavili su danas zajedničko otvoreno pismo Stožeru civilne zaštite Primorsko-goranske županije, u kojem su protestirali zbog činjenice da Sporazum koji su potpisali nema zakonsku osnovu. Podsjetimo, čelnici dvije jedinice lokalne samouprave namjeravali su osnovati zajedničko „područje bez propusnica“, ali su to napravili na pogrešan način, suprotno odlukama Stožera civilne zaštite RH i zakonskim propisima.

Nisu u tome bili jedini, jer isto su napravile sve ostale jedinice lokalne samouprave, no dok su ostali najavili hitna sazivanja gradskih i općinskih vijeća kako bi postupili po naputku nacionalnog Stožera, Opatija i Matulji odlučili su otvoriti polemiku sa županijskim stožerom. To tijelo, pojasnimo, po pitanju propusnica i povezivanja jedinica lokalne samouprave, ima ulogu „protočnog bojlera“ – šalje informacije s nacionalne razine na lokalnu te prosljeđuje zahtjeve i sporazume s lokalne razine nacionalnoj, bez da odlučuju o zahtjevima ili njihovom meritumu, ali i bez da „postavljaju pravila igre“. Ipak, gradonačelnik Dujmić i načelnik Ćiković zaključili su kako se radi o pravoj adresi za pritužbu.

– Iskreno nam je žao što, umjesto naknadno putem medija, nije bilo više komunikacije Županijskog s lokalnim stožerima civilne zaštite ili što je ona u potpunosti izostala u pogledu pitanja koje smo sami pokušali urediti (ne)spornim sporazumima. Još nam je više žao što Županijski stožer nije prepoznao i priliku da bude ključan čimbenik upravljanja kriznom situacijom na način da više pomaže lokalnim stožerima unutar PGŽ- a kroz usmjeravanje u provedbi mjera, educiranje u primjeni i tumačenju propisa te artikuliranje stavova i prijedloga koji dolaze od strane JLS-a, u smjeru zdravstvene sigurnosti i olakšavanju ionako složenih životnih situacija naših ljudi, stoji, između ostalog, u otvorenom pismu u kojoj pokušavaju pojasniti zakonsko uporište za sporazum koji je nezakonit, pa ga i sami nazivaju „(ne)spornim“, pokazujući da su nesigurni u njegovu ispravnost.

Samo pismo dugo je i nerazumljivo, pa nema razloga za njegovo prenošenje u potpunosti, već ga se može naći na stranicama Grada Opatije. Pritom je zanimljivo istaknuto da prozivaju županijski Stožera za nešto što uopće nije istinito i što je nekoliko puta opovrgnuto proteklih dana – da je Županijski stožer „zadržao“ sporazume umjesto da ih proslijedi na nacionalnu razinu.

– Uzimajući u obzir proceduru uređenu predmetnom Uputom očito je da je Stožer civilne zaštite PGŽ preuzeo prevelike ovlasti kada je odlučio da neće slati potpisane sporazume na daljnje postupanje. Bez obzira na konačan epilog oko primjene potpisanog sporazuma, Grad Opatija i Općina Matulji kao i njihovi stožeri civilne zaštite nastavit će suradnju u cilju suzbijanja epidemije, ali i rješavanju životnih pitanja stanovnika naših dviju JLS, nastojati djelovati sukladno prilikama koje nalaže trenutna situacija. U tome ćemo se smislu obratiti i Stožeru civilne zaštite Republike Hrvatske, a od Županijskog stožera očekujemo da postupi po Uputi i proslijedi potpisane sporazume, naravno uz prethodnu ocjenu opravdava li to epidemiološka situacija na području županije i naših jedinica lokalne samouprave, što smatramo ključnim, poručili su Dujmić i Ćiković.

Načelnik Stožera Civilne zaštite PGŽ Marko Boras Mandić kazao je kako otvoreno pismo čelnika Opatije i Matulja ne doživljava kao polemiku s njime ili s radom Stožera, već s interpretacijom naslova jedne medijske objave.

– Od prvih dana županijski je Stožer u komunikaciji sa svim lokalnim stožerima, ali i načelnicima te gradonačelnicima i mislim da je komunikacija bila izvanredna. I s načelnicima stožera u Opatiji i Matuljima komunicirali smo o svim pitanjima, primjerice, posebno intenzivno oko otvaranja tržnica, ali i oko propusnica. Osobno sam svima dostupan 24 sata dnevno za svaki upit. Zato, ako sam dobro shvatio, ovo otvoreno pismo se odnosi na novinski tekst u kojem se polemizira s tvrdnjom da sam rekao da jedinice lokalne samouprave moraju organizirati zajednički stožer civilne zaštite. Naravno da se to ne odnosi na stožer, nego na obavljanju poslova civilne zaštite, ali jednako tako je jasno da županijski Stožer nije „zadržao“ sporazume već su svi proslijeđeni prema Stožeru Civilne zaštite Republike Hrvatske. To je objašnjeno i u samom tekstu na koji se, očito, pozivaju načelnik Matulja i gradonačelnik Opatije, ali i u svim drugim javnim istupima u medijima proteklih dana. Zato me žalosti da se polemizira tako u kontekstu interpretacije jednog novinskog teksta umjesto da se prati službena komunikacija, ali i sve izjave koje su upućene i prema javnosti i prema lokalnim stožerima. Ovo nije vrijeme za polemike, kazao je Boras Mandić.

Poručio je kako je na raspolaganju svima koji trebaju dodatna pojašnjenja te ponovo pojasnio kako je županijski stožer samo „poštar“ prema nacionalnom.

– Vrlo jasno sam ponovio nekoliko puta, ali ponovit ću još jednom. Svi sporazumi koji su došli od svih jedinica lokalne samouprave su proslijeđeni prema Stožeru Civilne zaštite RH, apsolutno svi. Mi smo bili neka vrsta poštara. Neke JLS su direktno slale prema Zagrebu, neke preko nas, nije nam bila nikad intencija da „blokiramo“ neke zahtjeve. Uputu od 11. travnja od načelnika Stožera Civilne zaštite RH također smo proslijedili svim jedinicama lokalne samouprave i svim stožerima te javno iskomunicirali da se traži dosljedna primjena članka 18. Zakona o sustavu Civilne zaštite. Dakle, samo smo pojasnili, nismo niti pisali uputu niti Zakon. Pozvali smo JLS da obrate pozornost na to, kazao je Boras Mandić.

Dodao je da će županijski Stožer, nakon upute nacionalnog Stožera napraviti onaj dio koji se od njih traži, a to se prvenstveno odnosi na procjenu epidemiološke situacije.

– Trenutačno, na području Opatije imamo 11 osoba koje su pozitivne, a u Matuljima 1 osobu. Tražiti ćemo mišljenje i procjenu od epidemiologa i vidjeti je li to nešto što za mještane jedne ili druge jedinice lokalne samouprave predstavlja ili ne predstavlja ugrozu. Ne veseli nas situacija da u Opatiji postoji takav broj, ali dok nema lokalne transmisije, smatramo da je situacija pod kontrolom. Kod posljednja 3 slučaja čekamo procjenu epidemiologa i nakon toga ćemo imati potpunu sliku situacije, dodao je Boras Mandić.

Ukupno gledajući u Primorsko-goranskoj županiji imamo 22 oboljelih na 100.000 stanovnika, u susjednoj Istarskoj županiji 42 oboljelih na 100.000 stanovnika a na nivou Republike Hrvatske ta brojka je 43 oboljelih na 100.000 stanovnika. Vjerujemo da su i ove brojke argumenti koji će dati podlogu epidemiolozima za pozitivno mišljenje vezano za otpuštanje pojedinih mjera na području Primorsko-goranske županije pa tako i vezano za kretanje stanovništva, zaključio je Boras Mandić.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net