Udruga Estavela: Od Gorskog kotara do Velebita i Dinare
admin 14 years ago Naš kraj…istraženo je gotovo 1000 m novih kanala…
…temperatura u jami se kreće oko 4º C, a vlažnost blizu 100 %…
Kastav – Članovi Speleološke udruge ‘Estavela ovog su ljeta sudjelovali na nekoliko višednevnih speleo – kampova. To je uobičajena praksa kada se vrše veća speleološka istraživanja, a najpraktičnije je da se odvijaju upravo ljeti. Kako su ovo posljednje ljeto proveli članovi udruge Estavela možete pročitati u nastavku…
Pa krenimo…
Prvi teren bio je trodnevni kamp na Šverdi, području u Gorskom kotaru, u zaleđu Klane, u prvoj polovici srpnja. Na ovom se području istraživanja odvijaju već 5 godina, budući da je iznimno bogato jamama. Baza nam je ponovo bila šumarska kuća Brestice, koju nam je za tu prigodu na korištenje dala Šumarija Prezid. Uz veći broj članova ‘Estavele’, na kampu su sudjelovali i naši prijatelji iz drugih speleoloških udruga i odsjeka (SO Željezničar, SU Spelunka i SD Ćićarija).
Cilj je bio nastaviti s istraživanjem jedne od dubljih jama na tom području: Jame na Kačju. Do ove godine istražena je do dubine od 153 m, a ljetos smo uspjeli provući se kroz suženje koj nas je odvelo još dublje do novih prostora i kanala: spustili smo se 50-ak metara i vidjeli da se jama nastavlja i dalje. Točnu dubinu nismo stigli izmjeriti. Nadamo se skorom povratku na teren i Jamu na Kačju jer ovdje zima nastupa ranije nego u Kastvu, i duže traje, te tada više nije moguće doći do nje sve do početka ljeta.
Osim ove, istražene su još tri manje jame za koje smo saznali od šumara s kojima inače surađujemo. Aktivnosti su se nastavile s kampom na Velebitu, na planini Crnopac iznad Gračaca, gdje je SO Željezničar organizirao speleološki kamp. Crnopac je raj za speleologe, poznat je kao ‘najšuplje’ brdo u Hrvatskoj jer od 10
najduljih špilja, dvije se nalaze upravo na njemu. Naši su članovi tamo boravili od 4.-15. kolovoza i sudjelovali u istraživanju nove duboke jame M. Labudova dubine oko 500 m, te impozantnog špiljskog sustava K. Gaćešina – Draženova puhaljka dugačkog 12580 m i dubokog 530 m. Ovo je istraživanje bilo vrlo zahtjevno budući da je kamp bio smješten na planini, udaljen sat vremena hoda od najbliže ceste te je svu hranu i opremu trebalo donije ti na planinu, a po vodu se odlazilo do obližnje jame, gdje se ona svakodnevno vadila iz jezerca s dubine od 50 m.
Otegotna okolnost bila je ta što se jama nalazi 40-ak minuta hoda od kampa, po vrlo neprohodnom krškom terenu. Istraživanje je moralo biti pomno isplanirano, a zbog opasnosti od naglog naviranja vode u jamu bile su postavljene žice i poljski telefon od kampa do bivka u jami na dubini od oko 300 m. Istraživalo se svakodnevno.
Ispočetka se u jamu ulazilo i iz nje izlazilo u jednom danu, a pred kraj kampa, kad su se vremenski uvjeti poboljšali, u jamu je otišlo 9 speleologa i u njoj boravilo četiri dana. Podijelili su se u dvije grupe od kojih je svaka istraživala u smjenama od po 12 sati: nakon 12 sati neprekidnog rada (topografsko snimanje, mjerenje, spuštanje, postavljanje užadi, penjanje, fotografiranje), speleolozi su imali 12 sati vremena za odmor i spavanje, opet u jami. Temperatura u jami je oko 4º C, a vlažnost blizu 100 % te je trebalo obući odgovarajuću odjeću i imati puno volje i ljubavi za istraživanjem kako bi se izdržalo u takvim uvjetima. Na kampu je sudjelovalo šest članova naše Udruge, te 20-ak speleologa iz drugih udruga. Krajem kolovoza održan je šestodnevni kamp prilikom kojeg smo se smjestili u Vrlici, mjestu ispod naše najveće planine Dinare. Istraživanja su se odvijala kraj izvora rijeke Cetine, u špilji Kotluši. Ova je špilja već odavna poznata, ali se intenzivnije počela istraživati unatrag 5 godina, kada su članovi naše Udruge pronašli nove kanale te time motivirali i druge da se uključe. Sada, nakon istraživanja duljina ova špilja iznosi 3418 m, čime je postala osma po dužini u Hrvatskoj. Ta je špilja u većem dijelu godine izvor, pa nije moguće u nju ući kada mi to poželimo, nego tek u najsušem dijelu godine, većinom u kolovozu ili rujnu. U vrijeme našeg boravka na kampu bilo je malo vode, te su se istraživanja mogla nesmetano odvijati. Istraženo je gotovo 1000 m novih kanala, a špilja se nastavlja, te je već sad potrebno razmišljati o godišnjem odmoru za sljedeće ljeto.
Ana Montan, Andrija Rubinić / Glas Kastavski / Liburnija.net
Vezane vijesti:
Izložba fotogtafija: ‘Sige’ @ Kastav
Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.
Kreni od početne stranice - Poduckun.net