Tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane!

Ususret Kastav Blues Festivalu – vrhunski glazbenici stižu početkom kolovoza

kastav_blues_festival

Otvorenje festivala održat će se 1. kolovoza, u četvrtak – u 21 sat na Kaštelu u Čavlima nastupit će Woody Mann i Adrian Byron Burns iz SAD-a te poznati riječki gitarist Damir Halilić Hal, umjetnički ravnatelj Kastav Blues Festivala koji će na ovogodišnjem Festivalu predstaviti svoj novi album Mare Nostrum.

Kastav – Šesti Kastav Blues Festival održat će se od 1. do 5. kolovoza u Čavlima, Kastvu, Matuljima, Viškovu i Kraljevici, a publici će se predstaviti nizom koncerata i radionica renomiranih hrvatskih, europskih i svjetskih izvođača. Damir Halilić Hal Damir Halilić Hal

Otvorenje festivala održat će se 1. kolovoza, u četvrtak – u 21 sat na Kaštelu u Čavlima nastupit će Woody Mann i Adrian Byron Burns iz SAD-a te poznati riječki gitarist Damir Halilić Hal, umjetnički ravnatelj Kastav Blues Festivala koji će na ovogodišnjem Festivalu predstaviti svoj novi album Mare Nostrum. Woody Mann imao je prilike učiti od velikih učitelja; sviranje je gitare četiri godine usavršavao kod legendarnoga ragtime blues gitarista Reverenda Garyja Davisa, a kasnije je pet godina učio improvizaciju kod čikaškoga jazz vizionara Lennija Tristana. Kao istinski je zaljubljenik u američku glazbu, poglavito blues i jazz, vrlo rano imao prilike nastupati s nekim od najeminentnijih američkih blues–pionira, kao što su Bukka White, Son House, gitaristički guru John Fahey i britanska blues–pjevačica Jo Ann Kelly. Adrian Byron Burns je blues glazbenik koji godišnje odsvira 200-tinjak koncerata diljem Europe, Azije i Amerike. Nastupao je i snimao s Billom Wymanom iz Rolling Stonesa kao član Bill Wyman's Rhythm Kingsa, Tommyjem Emmanuelom, davnih je sedamdesetih otvarao koncerte Neila Younga, Ritchiea Havensa i Little Richarda, svirao je sa blues–legendama kao što je Champion Jack Dupree i dijelio binu s imenima kao što su B. B. King, Robert Cray, Charlie Musselwhite, Nils Lofgrin, The Dubliners, Louisiana Red, Otis Grand, Roy Rodgers, Johnny Mars, John Renbourne…

kastav_blues_festival_foto_1

Drugog dana, u petak, 2. kolovoza, Kastav Blues Festival seli se u Matulje, gdje će ispred zgrade općine u 21 sat nastupiti Fake Orchestra iz Slovenije, skupina koja je znana po originalnom repertoaru koji se temelji na obradama slovenske tradicijske glazbe u novim aranžmanima s prizvukom bluesa, soula, funka, afrobeata i jazza. Nakon brojnih koncerata u Sloveniji nastupali su i na značajnim međunarodnim festivalima od Istambula do New Yorka.

U subotu, 3. kolovoza, u kastavskoj gradskoj loži u 17 sati dobri znanac Kastav Blues Festivala, Michael Messer iz Velike Britanije održat će blues radionicu, a u 21 sat na Fortici nastupaju grupe Crossroads Blues Band iz Makedonije te King Kong iz Velike Britanije. Makedonska blues grupa iz Prilepa 2000. godine je snimila svoj prvi single nazvan ''Kade e krajot?'', koji je zapazio i najpoznatiji makedonski radijski voditelj Dragan B. Kostić i bandu pomogao u predstavljanju pjesme široj javnosti, ali i snimanju albuma prvijenca Tutuun Bluz. U tekstovima pjesama Crossroad Blues Banda osjeća se snažna socijalna dimenzija; govore o problemima običnih, ''malih'' ljudi što, na kraju, i jest jedna od osnovnih tema blues–lirike. Škotska grupa King King trenutno je najveća britanska blues rock atrakcija. Bluzeri u kiltovima headlineri su svih najvećih otočnih festivala i aktualni dobitnici najprestižnije britanske nagrade iz blues glazbe THE BRITISH BLUES AWARDS 2012, i to u čak dvije kategorije, za grupu godine i za album godine. Nagrade u istim kategorijama, za najbolji blues band i za najbolji blues album, dodijelio im je i najtiražniji britanski magazin o blues glazbi ''Blues Matters''.

kastav_blues_festival_foto_3

U nedjelju, 4. kolovoza, ''dvostruku porciju'' bluesa dobit će i Viškovo, odnosno Ronjgi – od 21 sat nastupit će Damir Kukuruzović Django Group iz Hrvatske te Robi Zonca Band feat. Sabrina Kauba iz Italije.

Nakon 25 godina koje je lombardijski glazbenik Robi Zonca proveo kao prateći glazbenik vrhunskih izvođača (kao što su Ginger Baker, Mia Martini, Ronnie Jones, Andy J. Forest, Cooper Terry, Billy Gregory, Tao Ravao, Claudio Bazzari, James Thompson (saksofonist u bandu pop-zvijezde Zucchera), Aido Cooper, Antonello Aguzzi i Treves Blues Band), posljednju dekadu vodi vlastiti band s kojim je objavio pet albuma. Njegove se skladbe često mogu čuti na radijskim postajama u SAD-u, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Nizozemskoj, Španjolskoj i drugim zemljama diljem svijeta. Njegov album Rebel snimljen je u Milanu i New Yorku, a na njemu su sudjelovala nezaobilazna imena talijanske i američke scene, kao što su legendarni bubnjar Bernard ''Pretty'' Purdie, The Vivino Brothers i Big Luther Kent, a na posljednjem albumu nazvanom So Good gostuje danas najcjenjeniji talijanski trubač Fabrizio Bosso. Istodobno, taj uradak najbolje oslikava smjer u kojem se danas kreće Robi Zonca Band: uz čvrsto uporište bluesu u njihovoj je glazbi prisutno i puno funka, jazza i rocka. Na Kastav Blues Festivalu pridružiti će im se i posebna gošća pjevačica Sabrina Kabua.

Damir Kukuruzović najznačajniji je hrvatski predstavnik gypsy jazz glazbe i virtuoz s bogatim iskustvom glazbenih suradnji, od nedavno preminulog hrvatskog jazz–gurua Boška Petrovića do najznačajnijih svjetskih predstavnika žanra kao što su Angelo Debarr, Raphael Fays i Ludovic Beier. Damir Kukuruzović također je organizator mnogih jazz–koncerata diljem Hrvatske, a već sedam godina organizira Siscia open jazz & blues festival u svom Jazz Clubu Siscia u Sisku. Ima brojne nastupe u Hrvatskoj i inozemstvu, na kojima uvijek iznova iznenadi i oduševi publiku svojim umijećem vrhunskoga sviranja.

kastav_blues_festival_foto_2

Posljednji dan Festivala održat će se u Kraljevici, u ponedjeljak, 5. kolovoza, kada će u frankopanskom dvorcu nastupiti slovenski Igor Leonardi Power Trio feat. Ana Vipotnik. Igor Leonardi rođen je u Ljubljani 1958. godine. Studirao je klasičnu i jazz–gitaru na glazbenoj akademiji u Grazu. Već se u mladim danima uputio u Indiju u potrazi za duhovnim i glazbenim iskustvima, a na brojnim je putovanjima po Aziji i Africi naučio svirati neke od tradicijskih instrumenata tamošnjih naroda, kao što su arapska lutnja, saz, gaita, oud itd.

Od 1989. do 1999. godine živi u SAD-u, gdje radi kao studijski glazbenik i surađuje sa znamenitim imenima kao što su Don Cherry i Metallica. Igor Leonardi vrlo je plodan autor scenske glazbe i glazbe za film. Dobitnik je nagrade za najbolju slovensku filmsku glazbu 2003. godine za glazbu u filmu Spare Parts Damjana Kozolea. Osnivač je i bio je član kultnih slovenskih glazbenih skupina, kao što su Miladojka Youneed, Quatebtiga i Fake Orchestra. Igor Leonardi Power Trio izvodi vrhunsku glazbu, a na nastupu u sklopu Kastav Blues Festivala pridružit će im se i pjevačica Ana Vipotnik.

Ivan Mellor / Liburnija.net

Ovo je tekst iz arhive. Stranice su u međuvremenu redizajnirane. Kreni od početne stranice.