EKSKLUZIVNO: Dujmić odustao od gašenja tvrtke Opatije 21 pritisnut protivljenjem HNS-a @ Opatija

opatija_21_web

U posjedu smo i analize ušteda koje bi se postigle pripajanjem tvrtke koja gospodari sportskom dvoranom Parkovima, no taj dokument ispisan na dvije stranice s tek jednom tablicom koja se sastoji od nekoliko redaka očito nije impresionirao, u prvom redu, članove HNS-a koji su oko ove točke ”povukli ručnu” i kazali kako neće podržati gradonačelnikov prijedlog.

Opatija – Gradonačelnik Ivo Dujmić odustao je od poprilično glasno najavljene namjere gašenja gradske razvojne tvrtke Opatija 21, koja je prema planu trebala biti spojena s drugom tvrtkom u stopostotnom gradskom vlasništvu – Parkovima.

Međutim, o takvom bi potezu trebali odlučivati gradski vijećnici, a na dnevnom redu za 13. sjednicu Vijeća, posljednju u ovoj godini, koja će se održati u ponedjeljak, 15. prosinca, nema točke posvećene ovoj rošadi gradskih trgovačkih društava.

Kako smo doznali iz više neovisnih izvora, razlog se krije u činjenici – koju smo već ranije naveli – da je ideju o gašenju tvrtke Opatija 21 opatijski gradonačelnik skovao samostalno, bez konzultacija s koalicijskim partnerima, te je ona ”srušena” na sastanku Kluba vijećnika.

U protekla dva tjedna održano je nekoliko sastanaka opatijske gradske vlasti s vijećnicima vladajuće koalicije, kao i gradonačelnika Ive Dujmića sa čelnicima stranaka na vlasti – predsjednicom HNS-a Rominom Alkier, predsjednikom SDP-a Viktorom Peršićem te predsjednikom HSU-a Lucianom Kosom.

U posjedu smo i analize ušteda koje bi se postigle pripajanjem tvrtke koja gospodari sportskom dvoranom Parkovima, no taj dokument ispisan na tri stranice s tek jednom tablicom koja se sastoji od nekoliko redaka očito nije impresionirao, u prvom redu, članove HNS-a koji su oko ove točke ”povukli ručnu” i kazali kako neće podržati gradonačelnikov prijedlog.

Podsjetimo, na novinarsko pitanje o uštedama gašenjem tvrtke Opatija 21, postavljeno na sjednici na kojoj je najavljena takva opcija, gradonačelnik Dujmić nije znao odgovoriti, a nakon što su ga isto pitali i koalicijski partneri, u dopisu naslovljenom na Peršića, Alkier i Kosa naveo je kako se ukupna ušteda procjenjuje na šest stotina tisuća kuna godišnje.

Radi se o respektabilnoj svoti novca u uvjetima gospodarske krize, no detaljniji pogled na analizu pokazuje kako se do te brojke došlo poprilično apstraktnim aproksimacijama. Polovica svote – oko 300.000 kuna planira se ostvariti povećanjem broja parkirnih mjesta pod naplatom, što nema veze sa spajanjem dviju tvrtki jer će se taj prihod ostvariti neovisno o tome koje gradsko poduzeće bude vodilo brigu o javnom parkingu. Dodatnih četrdesetak tisuća kuna planira se ”zaraditi” boljim komercijalnim iskorištavanjem dvorane, što je očigledna kritika na rad aktualnog voditelja sportskih objekata O’Briena Sclaunicha. Budući da je Dujmić najavio kako će svi zaposleni zadržati svoja radna mjesta, i ta se mjera uštede pokazuje nedovoljno realističnom, jer teško je očekivati da će se nečiji radni učinak toliko drastično promijeniti samo promjenom imena tvrtke.

Tablica ušteda...

Tablica ušteda…

Među ”konkretnim” troškovima koji se odnose na aktualno stanje, a ne na hipotetski povećani radni opseg i učinak, pronađena je ušteda od ukupno 254.500 kuna, što je još uvijek nezanemariv iznos.

No, u njega je uračunato i 20 tisuća kuna nepostojećih troškova usluga investicijskog održavanja objekta, koji su nepostojeći budući da je dvorana još uvijek pod garancijom izvođača radova, te dodatnih 50 tisuća kuna troškova za usluge Parkova poput održavanja okoliša. Pod pretpostavkom da će Parkovi nastaviti održavati zelenilo oko sportske dvorane, nije jasno na koji će se način tu postići ušteda – osim ”fiktivno”, budući da tvrtka neće sama sebi fakturirati račun za rad svojih djelatnika, no Grad će ih na ovaj ili onaj način u konačnici platiti.

Dodatnih 50.000 kuna ušteda otpada na prekovremeni rad domara, koji se prema ovoj analizi planira povezati s neodrađenim radnim satima u Parkovima zbog kiše. Osim što se radi o nekompatibilnim poslovima (hoće li za vrijeme kiše djelatnici Parkova biti domari da bi za sunca sadili travu?), previđa se i činjenica da je sredinom ove godine zaposlen još jedan domar u dvorani, stoga se pitanje prekovremenih sati u idućoj godini neće niti pojaviti. Ostavlja to još 134.500 kuna planiranih troškova koji će ”nestati” spajanjem tvrtki. Najveći dio toga iznosa, čak 92.000 kuna otpada na naknade Nadzornom odboru tvrtke, a to je svota koja se u bilo kojem trenutku može uštedjeti jednostavnim smanjenjem broja članova NO ili smanjenjem, odnosno ukidanjem njihovih naknada. Štoviše, spajanjem Parkova i Opatije 21 trebalo je doći i do povećanja nadzornog odbora u Parkovima, pa se planirana ušteda ionako ne bi ostvarila u punome obimu.

Posljednjih 42.000 kuna troškova otpada na usluge vanjskog računovodstva, koje su prema informacijama iz same tvrtke Opatija 21, ali i iz gradske uprave, dvostruko niže od te brojke i iznose oko 21.000 kuna na godišnjoj razini. Ujedno, to je i jedina realna ušteda koja bi nastala spajanjem dviju tvrtki, no sami troškovi spajanja poput javnobilježničkih usluga otprilike trostruko nadmašuju taj iznos.

Još je jedna zanimljivost vezana uz spajanje dviju tvrtki – iako se stalno u medijima i izjavama gradonačelnika provlači teza da se radi o pripajanju manje tvrtke većoj, zapravo je Opatija 21 prema temeljnom kapitalu dvostruko vrjednija od Parkova, pa ne bi bilo nelogično i da se dogodi obrnut proces, odnosno da se Parkovi priključe gradskoj razvojnoj tvrtki. Tim više što se kao glavne aktivnosti Parkova od 2018. godine nadalje spominju naplata parkirališta i investicija u javnu garažu na Gorovu, što su djelatnosti za koje sami Parkovi nisu registrirani, dok Opatija 21 jest.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net