Je li nas turizam ulijenio? (4)

Opatija auto-moto show 2013. @ Slatina

Opatija auto-moto show 2013. @ Slatina

Nakon prošlogodišnje trilogije kolumni pod nazivom ‘’Je li nas turizam ulijenio’’, došlo je vrijeme da nanovo razmotrimo pojave u gospodarskom i turističkom razvoju Opatije i okolne rivijere. Krećemo, stoga, u novu trilogiju istoga naziva, koja će se u narednim tjednima pozabaviti problemima manifestacija, odgovornosti i strateškog planiranja.

Dvije manifestacije održane u rujnu – jedna početkom ovog ”prvog mjeseca posezone”, druga na njegovom kraju – postavile su vrlo jasan putokaz svima koji žele kvalitetno promišljati na koji način organizacijom kulturnih, zabavnih i sportskih događanja mogu pomoći gradu u kojem se one odvijaju.

Učkarski sajam @ Poklon

Učkarski sajam @ Poklon

Manifestacije su Učkarski sajam i Opatija Auto Moto Show. Naoko, nemaju mnogo zajedničkih točaka – prva je strogo institucionalni, druga isključivo privatni projekt. Prva ima dugogodišnju tradiciju, druga je tek u začetku. Prva je kulturno-zabavnog karaktera, druga sportskog. Prva je samostalna manifestacija, druga se odvijala u sklopu jubilarnog prvenstva Croatia Rally…

Pa ipak, usprkos tim razlikama, obje imaju zajedničke kvalitete koje se mogu podvesti pod nekoliko natuknica, i ”pročitati” kao ”knjiga uputa” za kvalitetnu pripremu događanja. Prva i osnovna stvar, u turističkom gradu – sve je turizam. I ruševne fasade i oprana stakla na glavnoj ulici, i prolaznici koji govore strane jezike i spremni su pomoći, i pješaci koji pljucaju po pločniku, i uređeni parkovi i neuređene okućnice… Sve stvara jednu sliku grada, i sve bi trebalo biti podređeno tome da ona bude što kvalitetnija.

Promocija Marunade u Opatiji

Promocija Marunade u Opatiji

Jer, ako je sve turizam, onda svi – na ovaj ili onaj način, posredno ili neposredno – žive od turizma. Iz čitavog tog kruga nisu izuzete niti manifestacije, štoviše , upravo bi one trebale biti jedan od osnovnih stupova turističkog razvoja ovog kraja. Sve što nije usmjereno tome cilju, a financira se iz gradskog proračuna – nepotreban je trošak.

Kako, onda, Učkarski sajam i Opatija Auto Moto Show doprinose turističkom razvoju? Vrlo jednostavno – obje manifestacije jedinstvene su na našem području, povezane s tradicijom ovog kraja (lokalna proizvodnja, odnosno dugogodišnja povijest auto-moto sporta) i usmjerene su širokom krugu ljudi. Nisu one ”turističke” manifestacije same po sebi, kakve su primjerice animacijski programi na terasi hotela Kvarner, nego izražaj težnji i potreba lokalnog stanovništva za očuvanjem i izgradnjom vlastitog identiteta, i upravo zbog toga zanimljive turistima.

Drugim riječima, sigurno je da je svatko tko se našao na Poklonu ili Slatini za vrijeme ovih događanja, bio on iz Rijeke, Zagreba ili Berlina, napravio nekoliko fotki koje će pokazati svojim prijateljima i reći: ”Znaš što sam vidio u Opatiji”? A za sve ostale, tu su i mediji koji su glas o oba događanja prenijeli i izvan hrvatskih granica. Kad bi se svakog vikenda održavalo neko takvo događanje, u kojem bi i domaći ljudi i turisti mogli reći – uh, ovakvo nešto moguće je doživjeti samo ovdje, odnosno kada bi se svaki gost mogao pohvaliti nečime što upravo ovdje vidio, ne bi li to podiglo renome Opatije i njene rivijere na daleko više razine?

Promocija kulturne baštine...

Promocija kulturne baštine…

Druga zajednička odrednica dvije manifestacije jest – sinergija. Upravo je to ”čarobni sastojak” koji nedostaje većini lokalnih događanja: uključivanje svih mogućih aktera iz najrazličitijih društvenih sfera u jedan zajednički projekt. Sinergija je ključna razlika između dobrih i loših zbivanja na našem području – prva pitaju koga sve još možemo zvati da nam ovo što radimo bude čim bolje i zanimljivije, te da stvorimo novu društvenu vrijednost. Druga pitaju – kako čim bolje razdijeliti lovu koju smo dobili za manifestaciju, tako da zadovoljimo formu, ali i čim više ostavimo za sebe. Tako su na Opatija Auto Moto Showu sudjelovali i automobilske kuće, ali i niz drugih subjekata iz javnog i privatnog sektora – tvrtka Rivijera ustupila je plažu, ali nešto i zaradila na povećanom broju gostiju, lovranska turistička zajednica upotpunila je manifestaciju svojim statistima, ali i promovirala skoru Marunadu… Isto vrijedi i za Učkarski sajam, kojemu je ujedinjenje lokalnih proizvođača i kulturnih udruga zapravo i osnovni cilj postojanja. Ovakav pristup pokazuje i vjerojatnost da će manifestacija uspjeti – ako ti na temelju neke ideje povjerenje daju autokuće, turističke zajednice, koncesionar plaže i ugostiteljski objekti, onda je vrlo vjerojatno da će se tvoj proizvod svidjeti i posjetiteljima.

Spoj opatijske prošlosti i oktana...

Spoj opatijske prošlosti i oktana…

Konačno, treći ključni sastojak je – održivost. Ako imaš manifestaciju koja će ”plesati samo jedno ljeto”, onda nisi puno napravio. Nije teško napraviti dobru stvar s pola milijuna kuna javne love, ali kada to napraviš s 40.000 uglavnom privatnih sredstava, onda možeš biti siguran da tvoja manifestacija, neovisno o kretanjima u gradskoj politici (tko je bliže vatre bolje se ugrije) ili situaciji u budžetu, ima budućnost. Ono što je potrebno u svemu tome jest – dosljednost. Učkarski sajam već sedam godina održava se u isto vrijeme, na istome mjestu, prema istome konceptu, iako iz godine u godinu raste prema broju izlagača, količni programa i kvaliteti organizacije. Samo tako mogu naviknuti svoje posjetitelje da si unaprijed ”rezerviraju vrijeme” za dolazak na Učku – da se nakon prve godine i 10.000 posjetitelja, druge godine to svelo na izložbu gljiva u planinarskom domu, treće godine nitko se ne bi vratio ovom događanju. No, upravo ta održiva dosljednost ključni je problem opatijskih manifestacija – ili se ”zalete” pa s pola milijuna kuna isfinanciraju događanje poput Kaisernachta koje je potpuno pretjerano u svojoj raskoši u odnosu na očekivani rezultat, pa je vrlo brzo i zamijenjeno financijski ”skromnijom” varijantom, ili se iz godine u godinu mijenja koncept, kao kod dočeka Nove godine, događanja koje je jedne godine ”recesijsko”, druge ”spektakularno i raskošno”, treće opet skromno…

Pogled na Slatinu s mora...

Pogled na Slatinu s mora…

Davor Žic / PodUčkun.net
Foto: David K. / Foto Luigi, Sandro Rubinić Moby

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net