Može li Opatija bez prireza – je li ovaj namet bio uveden strogo namjenski, ili služi samo za krpanje proračuna?

city_bus_logo

Prije preuzimanja vlasti, gradonačelnik Ivo Dujmić glasno je najavljivao ukidanje prireza, za koji je njegov prethodnik isticao da je namjenski prihod za određene projekte. Međutim, na nedavo pitanje o ukidanju prireza, gradonačelnik je pokazao da ne razmišlja o toj mogućnosti…

Opatija – Građani nisu za prirez i mi ćemo to podržati, glasat ćemo protiv prireza, jer u proračunu od preko 120 milijuna kuna ima rezervi za projekte od interesa za građane, a proračun se treba povećati jačanjem gospodarstva – sažetak je to izjave koju je na tiskovnoj konferenciji dao Ivo Dujmić, najavivši da SDP neće dati glas za proračun u kojem će se nalaziti i prihodi od prireza. Doduše, bilo je to 2007. godine, kada je glas SDP-a bio manje važan, budući da je većinu u Vijeću držao aktualni gradonačelnik Amir Muzur.

Prirez je bio i aktualna tema u predizbornoj kampanji prije šest godina, kada je Dujmić najavljivao njegovo ukidanje, jednako kao i raskid ugovora o koncesiji za javna parkirna mjesta. No, kada je trebalo usvojiti prvi proračun bez prireza, situacija se donekle promijenila (kad smo već kod 2009. godine, pročitajte i izvještaj koji je tadašnja gradska ”služba za informiranje” napisala i objavila na službenim stranicama i zapitajte se bi li mogli zamisliti da takav izvještaj čitate danas).

Arhiva

Arhiva

Rasprava s tadašnje sjednice Vijeća, na kojoj je tada bivši gradonačelnik Amir Muzur istaknuo da je proračun uveden namjenski kako bi se financirali projekti kao što su ambulanta u Poljanama, nogometno igralište ili uvođenje novih autobusnih linija (a kad smo kod ”neispunjenih obećanja”, na istoj je sjednici Viktor Peršić najavio da će tražiti skraćivanje aktualnog sata na način da doista traje sat vremena), na neki je način nastavljeno na protekla dva zasjedanja Vijeća.

Pitanje o prirezu aktualizirao je Nikica Pažin, pitavši gradoančelnika hoće li ukidati prirez ili razmišlja o njegovom povećanju.

– Gradonačelnik nije uveo prirez niti će ukinuti prirez. Donošenje odluke o uvođenju prireza odnosno stavljanje van snage odluke u nadležnosti je Gradskog vijeća. Naravno da gradonačelnik kao izvršno tijelo predlaže Proračun, a time vezeno i donošenje odluka koje se odnose na prihode Grada. Proračun za 2015. godinu je usvojen na sjednici Gradskog vijeća održanoj 15. prosinca 2014. godine. Nisam razmišljao niti razmišljam o povećanju prireza, kazao je Dujmić u odgovoru na vijećničko pitanje postavljeno prije dvije sjednice.

Isto pitanje, Pažin je ponovio i na prošloj sjednici.

– Prirez je uveden namjenski, za određene projekte među kojima je bio i City bus. Sada kada više nema tog projekta, pitanje je ima li smisla nastavak naplate prireza. U PGŽ 11 jedinica lokalne samouprave ima prirez, među njima je i Opatija, a to je jedan od ključnih kamena smutnje u ovom gradu. Moj prijedlog je da se prirez ukine, a zanima me kakav je vaš stav, pitao je Pažin.

Na isto pitanje, dobio je isti odgovor.

– Prirez nije uveo gradonačelnik, nego Gradsko vijeće, koje ga može ukinuti. On nije namjenski, a to što je netko pričao je sasvim druga stvar, zaključio je Dujmić. Budući da su prihodi od prireza prisutni u projekcijama proračuna za naredne godine, stav gradske vlasti o njegovu ukidanju sasvim je nedvosmislen.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net