Na „Kantu“ u Poreču nagrađeni vokalna skupina Lira i HGD Zvijezda Danica
Autor: Marina Pauletić 31.10.2024
iz Primorsko-goranske županije nastupila su 4 ansambla: Vokalna skupina „Lira“ iz Rijeke, HGD „Zvijezda Danica“ iz Kraljevice, Djevojački zbor Gimnazije Eugena Kumičića iz Opatije i MPZ Matice umirovljenika grada Rijeke.
Piše: Frane Frleta
Poreč - Sjajne vijesti za kulturno umjetnički amaterizam Primorsko-goranske županije stižu iz Poreča. U petak, 25. listopada u Poreču se održalo 52. izdanje poznate smotre zborova „Naš kanat je lip“ koja je svoju prepoznatljivost izgradila na činjenici da se na toj smotri izvode gotovo isključivo djela istarsko-primorskog glazbenog izričaja, a da je smotra nerijetko i međunarodnog karaktera što za očuvanje naše baštine puno znači. Podsjetimo „Naš kanat je lip“ osnovao je skladatelj koji je zadužio Istru, ali i ostatak hrvatske svojim skladateljskim i pedagoškim radom, Slavko Zlatić uz svoje suradnike, a danas već 21 godinu mjesto predsjednice „Kanta“ obnaša poznata istarska skladateljica Đeni Dekleva Radković.
Na ovoj inačici susreta nastupilo je 10 ansambala, što zborova, što vokalnih skupina i jedan duo. Pet je ansambala je s područja Istarske županije, za međunarodni karakter pobrinuo se zbor iz Pirana u Sloveniji, a iz Primorsko-goranske županije nastupila su 4 ansambla: Vokalna skupina „Lira“ iz Rijeke, HGD „Zvijezda Danica“ iz Kraljevice, Djevojački zbor Gimnazije Eugena Kumičića iz Opatije, sva tri zbora pod vodstvom Frana Frlete i MPZ Matice umirovljenika grada Rijeke, pod vodstvom Vinka Badjuka. Šesnaest djevojaka iz GEK- a, kako skraćeno i popularno nazivamo opatijsku gimnaziju, imale su prilično upečatljiv nastup. Prije svega istaknule su se kao najmlađi zbor. Unatoč mladosti izvedba je bila vrlo zrela i dobro pripremljena. Izvele su tako skladbu Ivana Matetića Ronjgova koju je skladao na stihove Drage Gervaisa: „Pod Učkun kućice bele“, zatim narodnu pjesmu s otoka Krka u obradi Ivice Frlete: „Barka mala da biš se žbandala“ i skladbu Elvisa Stanića skladanu na pučki tekst u obradi Denize Gjini: Naranča. Nastup je bio popraćen glasnim i dugotrajnim pljeskom što zbog dobre izvedbe, što zbog činjenice da je mnogim pjevačima i ljubiteljima zborske glazbe bilo drago vidjeti da imaju kvalitetne nasljednice. Važno je za naglasiti da su na ovogodišnjem susretu praizvedene čak tri skladbe: „Istarski kanon“, pulskog skladatelja Luke Demarina, „Diple moje svirajte“, novigradskog skladatelja Branislava Ostojića i „Lanterna“ pulskog skladatelja Branka Okmace na stihove bakaračke pjesnikinje Ružice Tralić Divković koju je praizvela Vokalna skupina „Lira“. Ove praizvedbe i nastup mladih Opatijki znači za ovaj susret, ali i općenito istarsko primorski glazbeni izričaj i kulturni amaterizam mnogo. Kako bi Matetić sam rekao, treba skinuti pepeo sa žeravice našeg jezika i kanta, jer treba samo dobro puhnuti i ta će žeravica planuti u pravi oganj.
Iako se radi o smotri postoji nagrada za najbolju izvedbu djela hrvatskog autora pod pokroviteljstvom Hrvatskog društva skladatelja. Prosudbeni odbor u sastavu: Marijo Eterović, Vinka Burić i Neven Radaković dodijelili su nagrade HGD Zvijezda Danica, u kategoriji pjevačkih zborova, a Vokalnoj skupini „Lira“ u kategoriji vokalnih skupina. Voditelj dva nagrađena zbora Frane Frleta ujedno je i voditelj zbora GEK-a odnosno učitelj glazbene umjetnosti u Gimnaziji Eugena Kumičića Opatija.
Možemo reći da je ovaj festival i slavlje naše baštine, koje se vrlo često i uspješno izražava i u ozbiljnim umjetničkim djelima još od Brajše i Matetića preko Zlatića, Prašelja, Kaplana pa sve do naših suvremenika Dekleve Radaković, Okmace, Krajcara i drugih, bilo izuzetno uspješno za zborove iz našeg kraja.