Zadnje dane kolovoza u Opatiji obilježit će najsvježiji hrvatski dokumentarci – najavljen 22. Liburnia Film Festival

Autor: Marina Pauletić 25.07.2024

Premijerno u Hrvatskoj na velikom platnu Ljetne pozornice u Opatiji bit će prikazana srpsko-hrvatsko-poljska koprodukcija Katarine Stanković, „Neptunova nevera“.

Rijeka - U svom 22. izdanju, najstariji festival dokumentarnog filma u Hrvatskoj i jedini koji prikazuje recentne hrvatske dokumentarce - Liburnia Film Festival – donosi bogat filmski, edukacijski i razgovorni program. Festival će se održati tijekom zadnjih pet dana kolovoza, od 27. do 31. kolovoza, na Ljetnoj pozornici, u Vili Antonio i Lounge baru Monokini u Opatiji, najavile su Karolina Hrga, Nika Petković, Mirela Pašić i Hana Galogaža Lanča na današnjoj konferenciji za medije.

„Razmišljali smo kako vizualizirati ovogodišnje izdanje, teme filmova su nam kao i uvijek vrlo raznorodne, i bilo se teško uhvatiti za neki krovni objedinjujući motiv, pa smo se odlučili okrenuti širem društvenom kontekstu i metaforizaciji kaosa koji nam nosi život u kapitalizmu – vizual pomalo apokaliptičnog čađavog cvijeta koji ipak izranja kao feniks iz pepela metafora je svijeta koji gori u klimatskim promjenama, ratovima, ekonomskim i zdravstvenim krizama koje se kontunirano zaoštravaju i sve više utječu i oblikuju i našu svakodnevicu. Ali se nadamo da ipak vizualno evocira i nadu da je moguće izboriti se za promjene, drugačiji svijet...na tragu fraze Antonia Gramscija - pesimizam intelekta, optimizam volje – jer moramo necinično biti svjesni razmjera i izazova s kojima smo danas u suočeni/kojima smo izloženi ali i važnosti da ostanemo optimistični da ih možemo nadvladati“, istaknula je uvodno Karolina Hrga, koja od travnja ove godine obnaša funkciju izvršne direktorice Liburnia Film Festivala, ovogodišnje festivalsko vizualno rješenje koje potpisuje grafička dizajnerica i ilustratorica Mikela Cvitanović.

Ponovno sjajan program u konkurenciji festivala, koja je bila i tema konferencije za medije, donosi i filmove renomiranih i nagrađivanih autorica i autora, ali i velik broj debitantskih filmova autora koji će imati priliku osvojiti jednu od osam festivalskih nagrada - najbolji film, najbolja režija, produkcija, fotografija, montaža, dizajn zvuka, nagrada kritičara „Dragan Rubeša“ te nagrada publike. U filmove redatelja s renomeom svakako spada dirljiva obiteljska priča „Naša djeca“ (Factum, 2024.) na kojemu je redatelj Silvestar Kolbas radio 10 godina i za koji je na upravo završenom 71. Pulskom filmskom festivalu osvojio Zlatne arene za režiju i montažu (Denis Golenja).

Lički krajolik i obiteljsko-žensku perspektivu na Liburniju će donijeti Ana Hušman dokumentarno-eksperimentalnim ostvarenjem „Radije bih bila kamen“ (Pangolin, 2024.) za koji je u Puli primila nagradu „Vedran Šamanović“. Obitelj je tema još dva filma u konkurenciji Liburnia Film Festivala, „Geni moje djece“ (Zagreb film, 2024.) Vladimire Spindler i „Put kojim idemo“ (Kino klub Split, 2024.) Tee Radić. Spindler se bavi ženskom emancipacijom kroz četiri generacije umjetničke obitelji, dok Radić prati životnu dinamiku i obiteljske odnose nakon raspada bračne zajednice.

Na LFF se vraćaju i festivalski laureati_kinje: Karla Crnčević s filmom „Zemlja za nas“ (Zagreb film, 2024.) o skupini žena koje na Braču žive „izvan sistema“, zatim Goran Dević koji se u „Što da se radi?“ (Petnaesta umjetnost, 2023.) ponovno bavi posljedicama tranzicije našeg društva na pojedince, u ovom slučaju na radnike Tvornice vagona Gredelj, potom Elvis Lenić koji je za „Brod“ (Kinematograf, 2023.), priču o usponu i padu Uljanika, primio nagradu za najbolji međunarodni dokumentarni film u Jihlavi, te dva mlada redatelja, Toni Jelenić i Luka Karlo Kauzlarić. Jelenić u konkurenciju za nagrade ulazi s dva kratkometražna portreta, oba nastala na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu, „Brdo stvari“ (ADU, 2024.) i „Hrvatska kuča“ (ADU, 2024.), a Kauzlarić se u svojoj minijaturi „Vapori“ (Filmaktiv, 2024.) bavi fascinacijom brodovima.

LFF-ovoj publici dobro poznati autor David Lušičić opet je pronašao sjajnog protagonista za svoj film. Razgovor s Danilom Travaljom, jednim od posljednjih časnika koji su služili na brodu Galeb publika će moći pogledati u filmu „Galeb“ (Greta Creative Network, 2024.). Premijerno u Hrvatskoj ćemo gledati novi film Filipa Mojzeša, „Motel“ (Kadromat, 2023.) o objektu hotela Plitvice koji broji 40 zaposlenih i nula gostiju, Lucija Brkić („U tranzitu“, ADU, 2024.) ovog puta donosi priču o migrantima na riječkom željezničkom kolodvoru kojima svesrdno pomoć pruža riječka aktivistica i svjetska putnica Tinka Kalajdžić, dok se LFF-ov česti gost Mario Papić („Mjesto gdje govor šuti“, Renko, 2024.) bavio metafizikom nastajanja i nestajanja. Nedavno preminuli konceptualni umjetnik Ivan Faktor u svom posljednjem filmu „Bol“ (Sve gore i gore, 2024.), uznapredovaloj Parkinsonovoj bolesti suprotstavlja se i dalje neumorno snimajući svojim mobitelom.

Premijerno u Hrvatskoj na velikom platnu Ljetne pozornice u Opatiji bit će prikazana srpsko-hrvatsko-poljska koprodukcija Katarine Stanković, „Neptunova nevera“ (SIRENA4REEL, LEWA productions i 2k4k, 2023.), u kojemu upoznajemo koloplet živopisnih likova otoka Visa, od autentičnih starosjedioca, preko mlađih aktivista do zapadnih investitora koji se kunu da otoku žele samo dobro. U „Dubokim tonovima“ (Zagreb film, 2024.) Igora Ilića, glazbenik i inženjer zvuka, Božo, svoju traumu izazvanu zagrebačkim potresom, „liječi“ pokušajem proizvodnje sličnih auditivnih senzacija. „Tu si negdje“ (Kinoklub Zagreb, 2024.) Sebastijana Borovčaka nježno i ekspresivno propituje svoj odnos s bakom koju odnosi demencija.

Na LFF stižu i nikad brojniji mladi autori i autorice s vrlo zanimljivim odabirom tema i protagonista. Pomalo nostalgičan osvrt na toponime svoje mladosti, uz malu pomoć umjetne inteligencije, u Opatiju donosi Luka Duvančić u kratkometražnom „Sjećanja u polaroidima“ (Kinoklub Zagreb, 2024.). U programu je i „Oda“ (Medeja Media, Kinoklub Zagreb, 2024.) Mije Maros Živković, moćan film koji tematizira žensko zdravlje, ali prije svega solidarnost i podršku, dok nešto drugačiju podršku, onu u starijoj dobi promatramo kroz odnos Eme i Maje, dvije vjerne pratiteljice turskih sapunica u duhovitom filmu „1001 noć“ (Eclectica, 2023.) Ree Rajčić, koji je premijeru imao prošle godine na velikom Toronto International Film Festivalu. „Grand Prize“ (ADU, 2024.) Anje Koprivšek prati mladi par, plesačicu Valentinu i trans muškarca Tea dok se pokušavaju etablirati na europskoj ballroom sceni,

U refleksivnom „Kuće bez krovova“ (Blank, 2023.), Jakov Torić ironično promatra život u Hrvatskoj, nepoznati muškarac preispituje svoje skrivene patnje i kajanja u filmu Sare Todorović, „Preko granica“ (UMAS, 2024.), Irena Antin bavi se vlastitim tijelom u „Pobjeći od Irene“ (ADU, 2024.), dok nam Jelena Kovačev („Zasljepljujuće noći“, Filmaktiv, 2024.) donosi noćno putovanje kroz pokret i izgubljene riječi.

„Među više od 80 pogledanih filmova u konkurenciju smo probrali njih 26 i s ponosom vam predstavljamo godišnji presjek najboljih domaćih filmova vrlo različitih formi, pristupa i senzibiliteta. Ponovno ćete se susresti s nekoliko doku-veterana, ali ovogodišnji kuriozitet je gomila sjajnih talenata za koje garantiram da predstavljaju budućnost hrvatske kinematografije i to me posebno veseli. A moram spomenuti i da je među njima svoje mjesto našlo čak sedam autora i autorica iz Kvarnera i Istre. Pregršt vrlo intimističkih propitivanja čeka nas na ovogodišnjem LFF-u. Hrvatski filmaši i filmašice prokopali su svoju nutrinu i ogolili se kao nikad prije, a to je u dokumentarizmu najteži posao. Ovogodišnji program potpuni je antipod šljaštećim fotografijama s Instagrama u kojima živimo neke zamišljene živote. Onaj stvarni, nešto drugačiji, pun trauma, kompleksa i ožiljaka, ali i solidarnosti, suosjećanja, borbe i nade, hrvatski dokumentaristi prenose na veliko platno Ljetne pozornice i Ville Antonio“, rekao je Oliver Sertić, programski direktor Liburnia Film Festival.

Predstavnice LFF-a najavile su kako će uskoro u javnost izaći i s drugim naslovima koji će biti prikazani izvan konkurencije - programom Regionale, Restartovim filmovima te posebnim projekcijama, ali i najavom studije slučaja (case study) i posebnim gostima.

„Nastavljamo s našim uspješnim edukacijskim programima koji djecu uvode u svijet filma (Filmska početnica), amaterima omogućuju da izrade svoj prvi film (Prvi put snimam), a profesionalcima da do kraja izbruse svoja filmska ostvarenja (LFF Rough Cut)“, najavila je Nika Petković, voditeljica edukacijskih programa Liburnia Film Festivala. Prijave na sve edukativne programe su u tijeku putem LFF-ove internetske stranice.

Petković je iskoristila i priliku da naglasi kako Udruga Liburnia Film Festival cijelo ljeto kroz program Slučajnih kina i Liburnia uplovljava donosi dokumentarce na neobične lokacije u Rijeci, ali i šire. Najavila je tri uplovljavanja skorijeg datuma - u dvorištu ispred Srpskog kulturnog društva Prosvjeta u Gomirju, u četvrtak 25. srpnja u 21 sat, bit će prikazan dokumentarni film „Da je meni ono što mi nije“ redateljice Višnje Skorin, u utorak, 30. srpnja, na trgu u Iki projekcija je prošlogodišnjeg laureata publike, dokumentarni film „El-Shatt - nacrt za utopiju“ Ivana Ramljaka, a dan kasnije vidjet će ga i publika u kinu Vladimir Nazor u Malom Lošinju.

Mirela Pašić, LFF-ova dugogodišnja koordinatorica volontera, pozvala je sve zainteresirane da se pridruže LFF-ovom timu na nekoj od volonterskih pozicija. Poziv za volontere otvoren je do 10. kolovoza.

„Festival će se osim na Ljetnoj pozornici, odvijati i u Vili Antonio gdje prikazujemo popratni filmski program te u Lounge baru Monokini, novoj festivalskoj lokaciji, koji će preuzeti ulogu festivalskog kornera 22. Liburnia Film Festivala i ugostiti razgovorni i neformalni dio programa“, objasnila je Hana Galogaža Lanča, festivalska glasnogovornica. Dodala je kako je sav popratni program koji će se odvijati u Villi Antonio i Monokiniju besplatan za posjetitelje, dok je za program koji se održava na Ljetnoj pozornici potrebno nabaviti ulaznicu. Svi zainteresirani to mogu učiniti putem portala Mojekarte.hr ili na ulazu u Ljetnu pozornicu po cijeni od 4 eura za dnevnu ili 12 eura za festivalsku ulaznicu.

22. izdanje festivala i ove godine podržavaju Grad Opatija, Hrvatski audiovizualni centar, Društvo hrvatskih filmskih redatelja, Primorsko-goranska županija, AJB Doc Festival, Turistička zajednica Grada Opatije, AVC grupa, ACER Hrvatska i mnogi drugi prijatelji festivala. Program razvoja organizacije podržava Zaklada Kultura Nova. Festival organizira Udruga Liburnia film festival, suorganizator je Restart, a partner Festival Opatija.

Više sa portala poduckun.net ...