Info-dan ProtectAS u Rovinju: Kako zaštititi naše more od unosa stranih vrsta

Autor: Nikola Cvjetović 27.05.2022

Projekt ProtectAS započeo je 2020., a predviđeno trajanje projekta je tri godine. Cilj projekta je razviti sustav kontrole i obrane luka od unosa štetnih organizama koji će omogućiti smanjenje ranjivosti obalnog područja od potencijalnog unosa štetnih organizama uslijed klimatskih promjena.

Rovinj/Rijeka - Centar za istraživanje mora (CIM) Instituta Ruđer Bošković (IRB) u Rovinju organizirao je informativni dan o projektu Razvoj sustava kontrole i obrane luka od unosa stranih vrsta – ProtectAS prošlog utorka, 24. svibnja u rovinjskom Multimedijalnom centru (MMC).

Nizom predavanja široj javnosti i suradnicima iz područja pomorstva, zdravstva i zaštite okoliša predstavljena je problematika utjecaja balastnih voda na širenje štetnih organizama putem morskog transporta, koja bi s daljnjim razvojem klimatskih promjena mogla imati sve nepoželjnije posljedice na morski okoliš i zdravlje čovjeka kao i preliminarni rezultati projekta.

Ujedno, dan kasnije održan je drugi partnerski sastanak u prostorijama CIM IRB u Rovinju. Projektni partneri su na sastanku detaljno pregledali i prodiskutirali projektne aktivnosti i radni plan, te dogovorili zaduženja partnera za nadolazeće razdoblje.

Projekt ProtectAS započeo je 2020., a predviđeno trajanje projekta je tri godine. Cilj projekta je razviti sustav kontrole i obrane luka od unosa štetnih organizama koji će omogućiti smanjenje ranjivosti obalnog područja od potencijalnog unosa štetnih organizama uslijed klimatskih promjena. Istraživanja se obavljaju u dvjema hrvatskim lukama, Rijeci i Pločama, a sustav će se moći primijeniti i na ostale luke.

Na projektu, osim Sveučilišta u Dubrovniku koji je nositelj projekta, sudjeluju i stručnjaci i istraživači iz CIM IRB Rovinj, Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije te Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Projekt ProtectAS financira se sredstvima operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. (OPKK) iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESIF), a u okviru poziva ‘Shema za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskih promjena’. Ukupna vrijednost projekta je 3.203.602,53 kuna.

Više sa portala poduckun.net ...

Kolačići

Ova stranica koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva i praćenje posjećenosti. Nastavkom korištenja stranice smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.