Paus: 7 prijedloga za spas malih iznajmljivača od porezne represije

Autor: Marina Pauletić 23.10.2024

Foto: arhiva

IDS je jedina politička stranka u Hrvatskoj koja je uputila prijedloge kroz javno savjetovanje.

Pula – „Predali smo 7 prijedloga za spas malih iznajmljivača od porezne represije. IDS je jedina politička stranka koja je uputila konkretne prijedloge u javno savjetovanje i jedini smo koji štite obiteljske iznajmljivače“, poručio je saborski zastupnik i predsjednik IDS-a Dalibor Paus uoči sutrašnjeg zatvaranja javnog savjetovanja na porezne izmjene.

Naime, IDS je u javno savjetovanje uputio sedam prijedloga za zaštitu malih, obiteljskih iznajmljivača koji su najviše pogođeni najavljenom poreznom reformom. Ističu kako su obiteljski iznajmljivači okosnica turizma u Hrvatskoj te kako ih je potrebno obraniti od ekstremnih poreznih povećanja. Za spas malih iznajmljivača i reviziju porezne reforme, u javno savjetovanje IDS je uputio ovih sedam prijedloga kojima je potrebno:

(1) Jasno definirati tko je iznajmljivač u domaćinstvu.

(2) Napraviti razliku u poreznom opterećenju između rentijera i iznajmljivača u domaćinstvu.

(3) S obzirom na lokalne prilike i specifičnosti, omogućiti da jedinice lokalne samouprave odrede maksimalan broj dozvoljenih kreveta u paušalnom načinu oporezivanja i to u rasponu od 10 do 20 postelja ovisno o lokalnim prilikama i odluci jedinice lokalne samouprave.

(4) Omogućiti određivanje paušalnog poreza na dohodak po krevetu na temelju zona, a ne isključivo na temelju indeksa turističke razvijenosti.

(5) Omogućiti općinama i gradovima da svojom odlukom mogu odrediti i manji iznos poreznog opterećenja za iznajmljivače u domaćinstvu koji imaju najviše 10 do 20 postelja ovisno o lokalnim prilikama i odluci jedinice lokalne samouprave, jer su oni vrijednost i specifičnost hrvatskog turizma koji želimo očuvati i zaštititi.

(6) Odrediti da se porez na nekretnine ne plaća na nekretnine u kojoj vlasnik živi, a u kojoj se ujedno jedan dio nekretnine iznajmljuje kratkoročno. Uz uvjet da vlasnik trajno živi u objektu dio kojega iznajmljuje i to najmanje 3 godine u trenutku utvrđivanja poreza na nekretnine, te da u objektu iznajmljuje najviše 10 do 20 ležajeva ovisno o lokalnim prilikama i odluci jedinice lokalne samouprave.

(7) S obzirom da se radi o velikim promjenama za ovu kategoriju iznajmljivača, odrediti prijelazno razdoblje od godinu dana za uvođenje novih odredbi kako bi iznajmljivači mogli prilagoditi svoje poslovanje.

Više sa portala poduckun.net ...