1. travnja u Opatiji održat će se prvi Kvarnerski filmski susreti

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 25.03.2022

wp-content/uploads/2021/09/icici-zrak-panorama.jpg

Jednodnevna konferencija održat će se u Opatiji, u Conference Parku 25/7 u sklopu Grand hotela 4 opatijska cvijeta od 9 do 14 sati.

Opatija - Kvarnerska filmska komisija 1. travnja organizira prve Kvarnerske filmske susrete, jednodnevnu konferenciju na temu snimanja audiovizualnih djela na području Primorsko-goranske županije. Kroz Kvarnerske filmske susrete Komisija teži definiranju modela suradnje te jačanju odnosa s tijelima javne vlasti, privatnim i poslovnim subjektima u svrhu kvalitetnijeg pružanja podrške audiovizualnim produkcijama.

Jednodnevna konferencija održat će se u Opatiji, u Conference Parku 25/7 u sklopu Grand hotela 4 opatijska cvijeta od 9 do 14 sati. Kvarnersku filmsku komisiju podržavaju Primorsko-goranska županija, Grad Rijeka i Hrvatski audiovizualni centar.

Primorsko-goranska županija iz godine u godinu postaje sve privlačnija filmska destinacija o čemu najbolje govore brojni veliki inozemni projekti snimljeni u proteklih nekoliko godina
na našem području. Uz Program poticaja Hrvatskog audiovizualnog centra i izuzetnu filmičnost naše regije, filmaše u naš kraj dodatno privlače i razvijeni lokalni resursi, poput
dobre prometne povezanosti, tehničkih, stručnih i ljudskih resursa, razvijenih smještajnih kapaciteta, otvorenosti lokalnih vlasti prema ovoj djelatnosti, ali i iznimne susretljivosti
naših sugrađana prema filmskim ekipama.

U svrhu aktivnog promišljanja novih mjera zahvaljujući kojima bismo bili još uspješniji, Kvarnerska filmska komisija kroz Kvarnerske filmske susrete okuplja filmske radnike i predstavnike lokalne samouprave i uprave, ali i sve ostale koji doprinose prepoznavanju naše županije kao atraktivne filmske destinacije, poput predstavnika medija, turističkih zajednica, Lučke uprave, hotelijera i ugostitelja, a sve kako bismo zajedno razgovarali o
ciljevima, razvojnim mogućnostima, poticanju lokalnog filmskog stvaralaštva te jačanju međusobne suradnje.

Raspored konferencije:
9:00 – 09:30 Registracija sudionika
9:30 Svečano otvorenje konferencije

Pozdravne govore uputit će Slobodanka Mišković, ravnateljica Art-kina, Chris Marcich, ravnatelj Hrvatskog audiovizualnog centra, Fernando Kirigin, gradonačelnik Grada Opatije, Marko Filipović, gradonačelnik Grada Rijeke i Zlatko Komadina, Župan Primorsko-goranske županije.

9:45 – 10:15 Filming in Croatia – predstavljanje Programa poticaja Hrvatskog audiovizualnog centra

sudjeluju: Chris Marcich i Tanja Ladović Blažević

Predstavnici Hrvatskog audiovizualnog centra predstavit će svoj Program poticanja te se osvrnuti na proteklu godinu i projekte snimane u Primorsko-goranskoj županiji. Hrvatski audiovizualni centar u suradnji s Ministarstvom kulture i Ministarstvom financija od 2012. provodi Program poticanja ulaganja u proizvodnju audiovizualnih djela, u svijetu prepoznat pod nazivom Filming in Croatia. Financijski poticaj za filmske i televizijske produkcije koje snimaju u Hrvatskoj dostupan je međunarodnim i lokalnim produkcijama u obliku povrata 25% od ukupnog iznosa opravdanih troškova učinjenih u Republici
Hrvatskoj.

10:15-11:30 Zašto snimamo na Kvarneru?

Ugledni hrvatski filmaši podijelit će dosadašnja iskustva snimanja u Primorsko-goranskoj županiji. Kroz dijalog će se osvrnuti na prednosti snimanja u našoj županiji te sugerirati
razvojne smjernice za jačanje suradnje i kvalitetnije pružanje podrške audiovizualnim produkcijama.

sudjeluju: Dalibor Matanić, Miodrag Sila, Igor Nola, Dean Lalić, Sara Grgurić
moderira: Edi Prodan

11:30-12:00 Pauza

12:00-13:00 Filmske perspektive: Što kad filmska ekipa dođe u grad?

Cilj je panela promišljanje smjernica jačanja gospodarskog i kulturnog potencijala audiovizualne djelatnosti u lokalnim sredinama, kao i suradnje s tijelima javne vlasti, privatnim i poslovnim subjektima. Predstavit će se iskustva lokalnih samouprava i moguće razvojne mjere poput stvaranja regionalnog filmskog fonda, razvoja kadrova u deficitarnim
zanimanjima, umrežavanje filmskih točaka u javnim tijelima i definiranje preciznih procedura.

sudjeluju: Ivan Šarar, Aleksandra Vinkerlić, Dean Lalić
moderira: Slobodanka Mišković

13:00-14:00 Ručak

Za sudionike konferencije osiguran je ručak u restoranu Camellia (Grand hotel 4 opatijska cvijeta).