'Auralno iskustvo i upravljanje zvučnim pejzažom' osvaja svijet

Autor: Portal Poduckun 28.07.2024

Profesorice Runko Luttenberger i Grgurić na predstavljanju svoje knjige u riječkom Rektoratu

Priručnik je predstavljen i na opatijskom, problematici prilagođenom, predavanju koje je održano u Opatiji u Vili Antonio.

Rijeka - U riječkom je Rektoratu 14. svibnja održano predstavljanje priručnika „Aural experience and soundscape management“ (Auralno iskustvo i upravljanje zvučnim pejzažom). Urednice ovog vrijednog izdanja, koje je predstavila prof. dr. sc. Hana Breko Kustura (HAZU, članica suradnica Hrvatske akademije iz Zagreba), domaće su snage: prof. dr. sc. Diana Grgurić (Filozofski fakultet UNIRI) i prof. dr. sc. Lidija Runko Luttenberger, dipl. ing. (Studij politehnike UNIRI), dok je izdavač Jenny Stanford Publishing iz Singapura.

Sâma knjiga tematizira aktualnu problematiku upravljanja zvučnim iskustvom i pejzažima zvuka i glazbe iz interdisciplinarnih perspektiva, donoseći svježu i detaljnu analizu koja je prepoznata od strane renomiranog izdavača Jenny Stanford Publishing i u svjetskoj je distribuciji. Perspektive upravljanja bukom, glazbom i zvukom nisu dovoljno prisutne u javnom prostoru, te stoga čine ovu knjigu značajnom ne samo na lokalnoj, već i na globalnoj razini. Interdisciplinarni tim stručnjaka s hrvatskih sveučilišta u Rijeci, Zagrebu i Splitu, iz javne uprave i poduzetništva, koji je autorski supotpisuje, uključivanjem je primjera hrvatske prakse svjesno tendirao nacionalom koloritu knjige u smislu predstavljanja hrvatske kulture i oslikavanja hrvatskog društva i akademske zajednice u kontekstu suvremenih kulturnih izazova i stručnih dostignuća.

Priručnik je predstavljen i na opatijskom, problematici prilagođenom, predavanju koje je održano u Opatiji u Vili Antonio 18. lipnja, a moderirao ga je dr. sc. Julijan Dobrinić, professor emeritus Sveučilišta u Rijeci i član Predsjedništva Ogranka Matice hrvatske u Opatiji. Tim povodom prof. Runko Luttenberger, Opatijka koja se tijekom svoje bogate karijere istakla i kao predsjednica upravnog vijeća Hrvatske agencije za okoliš i prirodu, te pomoćnica ministra zaštite okoliša i prirode istoimenog Ministarstva RH, ističe:

– Jako smo ponosni jer je ovo proizvod hrvatskih stručnjaka za našu i svjetsku publiku. Izdavač je došao do nas i ovo je izdanje u svjetskoj distribuciji. Bavimo se jednim jako važnim pitanjem – tiče se zvuka, tiče se buke, ali to je zapravo slika stanja u okolišu i svega onoga što bismo morali činiti ne samo u pogledu buke nego i drugih radi; dakle jedan interdisciplinarni pristup sagledavanja mogućih aspekata jer samo tako možemo doći do nekakvih rješenja. Naši su gradovi, kao i ruralne sredine, izloženi ogromnoj buci. Dovoljno je pogledati Rijeku s njezinom lukom, terminalom u centru grada, te prometom koji se više odvija cestom nego željeznicom, ali i Opatija ne zaostaje – kako zbog turizma, tako i zbog silne gradnje! Zbog buke ljudi doživljavaju cijeli niz zdravstvenih problema, strada i vrijednost nekretnina, a protiv toga se ne čini zapravo ništa. Nekakvi propisi postoje, ali oni su limitirani samo na ograničavanje maksimalne razine buke. U Rijeci je nedavno završilo javno savjetovanje o urbanoj zelenoj obnovi. Napravljena je studija i prijedlog strategije koji su izvrsni – točno se predlaže koji drvoredi da se prošire, gdje da se očuva šuma... Ja se samo pitam kako će to vlast provesti jer ono što radi je upravo suprotno i sve se svodi na puke formalnosti!

S druge pak strane, prisjećajući se predstavljanja knjige u Rijeci, prof. Grgurić, dobitnica Nagrade Grada Opatije za područje kulture 2005. godine koja trenutno živi u Lovranu, a obilježila je opatijsku kulturno-nastavnu djelatnost svojim radom u opatijskoj Gimnaziji Eugena Kumičića te uspješnim vođenjem poznatog djevojačkog zbora, Grupe 4'33' zaključuje:

– Za nas je to bio doista poseban dan, jer je posao koji smo prikazali bio prilično zanimljiv, velik i složen, s obzirom da se radi o jednoj ediciji izdavačke kuće iz Singapura tako da smo imali zapravo na neki način narudžbu da to riješimo. Mislim da smo nakon tri i pol godine temeljitog rada napravili jednu dobru stvar, te da će zapravo javnost i kod nas postati malo više senzibilizirana za ovakve teme jer one doista nedostaju, pogotovo u Hrvatskoj. Vjerujemo da bi ovu knjigu trebalo objaviti i na našem jeziku, pogotovo što temu zvuka i glazbe danas, u 21. stoljeću, treba početi ozbiljnije razumijevati – kao pojave i kulturne oblike koji nas danas već počinju i zastrašivati s obzirom na svoju hiperprodukciju. Osim toga, treba osvijestiti utjecaj koji glazba, kao dominantan oblik jednog kulturnog oblika, s obzirom na utjecaj na čovjeka i njegovo ponašanje, zapravo ima u cijeloj toj audiokulturi danas. Radi se o jednoj vrlo intenzivnoj zvučnoj slici oko nas – od muzike u javnim prostorima, pa do Interneta, na primjer. Čim se nešto upali, to zvuči, odnosno ne zvuči ako se ne upali, a mi neprestano nešto palimo jer nam u životu stalno trebaju neke ekstenzije u vidu tehnologije, tako da nam je kultura zvuka zapravo jedna nova kultura komunikacije. Nažalost, u toj komunikaciji zvuk ne razumijemo dovoljno, niti ga dovoljno kontroliramo. Ova bi knjiga trebala biti na putu da zapravo progovori o toj problematici s kojom se danas suočavamo, a još je uvijek nismo dovoljno svjesni.

List „Opatija“
Piše Aleksandar Vodopija
Snimio Nikola Turina

Više sa portala poduckun.net ...