Bilje Liburnije u bočicama

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 04.07.2023

Ponudom sirupa od liburnijskog bilja Marin Starčić je spojio posao i užitak

Sirupi se, osim za piće, mogu koristiti i kao dodaci koktelima i preljevi za sladoled.

Užurbani način života, stres, umor, a posljedično i raznorazne tegobe i bolesti postali su svakodnevica današnjeg čovjeka koji kao i da je zaboravio što znači živjeti u skladu s prirodom. Ipak, postoji rješenje, a njega je u obliku zdravih sirupa tržištu ponudio Marin Starčić, mali poduzetnik iz Ičića.

– Riječ je o brendu „Plantae Liburnae“ (lat. Bilje Liburnije), a koji označava sirupe od cvjetova i listova samoniklog bilja Istre i Liburnije, točnije Učke i Ćićarije. Nudim ih pod sloganom „Enjoy nature“, odnosno „Uživaj prirodu“ čime želim ponukati ljude da ih probaju i uživaju prirodu ako već ne mogu uživati u prirodi – poručuje ovaj strastveni ljubitelj prirode iz čijeg se hobija, kako kaže, sasvim slučajno razvila poduzetnička priča.

Prilikom šetnje šumom naišao je na majčinu dušicu, čiji će se sirup također uskoro naći u ponudi

– Svaki slobodan trenutak koji ugrabim uz stalni posao, obrt za poslovno savjetovanje, treninge nogometa i dvoje djece, iskoristim za boravak u prirodi. Ispočetka sam biljke brao za čajeve, a kasnije sam počeo raditi i sirupe za djecu, kako bih, kad se prehlade, pri ruci imao neki prirodan lijek. Tako sam prije tri godine krenuo raditi sirup od kadulje i malo pretjerao s količinom, pa nisam znao što s tim. Palo mi je na pamet da ponudim kolegama u firmi i, na moje iznenađenje, sve se prodalo za dva dana. Taman je bilo proljeće, pa sam odlučio iskoristiti priliku i napraviti sirupe od još nekih biljaka, a ljudi su nastavili kupovati – rekao je Starčić te istaknuo da su reakcije korisnika bile odlične što ga je motiviralo da nastavi dalje.

– Danas u ponudi imam 24 vrste sirupa, a svaki od njih ima svoj vlastiti terapeutski učinak. Lovor se, primjerice, pokazao idealnim za suhi kašalj, proljetno cvijeće tratinčica, ljubičica i maslačak su detoksifikanti, glog je najbolja biljka za ravnotežu krvnog tlaka, dok je primjerice jorgovan odličan za smirenje. Za sada najbolje, što se tiče naših ljudi, prolazi sirup od đumbira, limuna i kurkume, a to je jedini sirup čije sastojke ne berem nego kupujem, odnosno pripremam ga od bio đumbira i bio kurkume, ali kako vrijeme prolazi i ostali pronalaze put do kupaca. Meni se, na primjer, jako sviđa sirup cvijeta gloga koji ima okus meda što ga čini potpuno drukčijim od svih drugih, a zbog svog okusa i mirisa posebna je i ruža – navodi Starčić te dodaje da je trenutno u poslu „preko glave“ budući da traje sezona za većinu biljaka koje koristi.

– Dan mi izgleda tako da radim do 16 sati, onda odem u šumu dok traje dan, a potom do 1-2 ujutro kuham sirupe. Ovo je, dakle, udarnih mjesec i pol dana, jer biljke cvatu jedna za drugom. Izazov je što se lišće može brati dva do tri mjeseca, ali cvjetovi cvatu samo 15 do 20 dana, a oni se pak ne mogu brati za vrijeme kiše, ni neposredno nakon. Za neke sirupe se podosta namučim, primjerice ljubičice kojih baš treba skupiti puno za napravit neku količinu sirupa, za neke se biljke treba dosta i nahodati i brati ih po najjačem suncu, ali to onda prati i cijena – objašnjava Marin te naglašava da su njegovi pripravci potpuno prirodni.

– Kod proizvodnje ne koristim nikakve umjetne konzervanse, boje ni aditive, čak niti limunsku kiselinu. Jedini konzervansi su šećer i limun kojeg stavim više, a sirup se potom u bocu pakira pod vakuumom. Proizvodnju imam kod kuće, u kuhinji koju sam prigodno opremio i to nije ništa industrijski, cijeli proces je ručni rad, a sve pakiram u ekološku ambalažu – zaključuje Starčić.

Sirupi se, osim za piće, mogu koristiti i kao dodaci koktelima i preljevi za sladoled, stoga se već neko vrijeme nalaze i u ponudi pojedinih ugostiteljskih objekata. Moguće ih je naručiti preko Facebook stranice „Plantae Liburnae - Enjoy Nature“ gdje se nalazi kompletan popis sirupa uz nazive i fotografije biljaka, terapeutske učinke te potencijalne kontraindikacije.

Foto: Nikola Turina

Više sa portala poduckun.net ...