Coffeehouse Debates donosi predavanje dr.sc. Tomislava Furlanisa "PričAj mI priču"

Autor: Nikola Cvjetović 07.12.2023

Pozvani predavač, dr.sc. Tomislav Furlanis, okupljenim će slušateljima održati zanimljivo predavanje "PričAj mI priču" kroz koje će obraditi kako danas gledamo na razvoj umjetne inteligencije i kako naše gledanje na umjetnu inteligenciju utječe na razvoj našeg društva.

Lovran - Zadnje ovogodišnje predavanje u sklopu projekta popularizacije znanosti i promocije deliberativne građanske kulture Coffeehouse Debates održat će se ovog petka s početkom u 19 sati u Galeriji Laurus u Lovranu. Pozvani predavač, dr.sc. Tomislav Furlanis, okupljenim će slušateljima održati zanimljivo predavanje "PričAj mI priču" kroz koje će obraditi kako danas gledamo na razvoj umjetne inteligencije i kako naše gledanje na umjetnu inteligenciju utječe na razvoj našeg društva. Ovo je zanimljiv nastavak na predavanje docenta Benedikta Peraka koji je pred niti mjesec dana u Lovranu govorio o tehnologijama umjetne inteligencije i njihovom utjecaju na društvene promjene, budući da će se Furlanis fokusirati ne na to kako umjetna inteligencija utječe na društvo, već kako naša percepcija umjetne inteligencije utječe na društvo (kao i na daljnji razvoj samih tehnologija).

Priča je, kod ljudskog roda, univerzalni i najstariji način prenošenja znanja. Iskoristivost priče kao medija znanja leži u njezinoj imaginativnoj prilagodljivosti. Priča je tako jedina u stanju prenijeti određenu ideju, kako u obilju tako i nedostatku podataka koji tu istu ideju podupiru. Upravo zbog ovoga, akcijski potencijal priče ne ovisi o njezinoj istinitosti već o njezinoj uvjerljivosti. U ovom znanstveno-motivacijskom izlaganju predavač nas poziva pobliže sagledati pitanje: Kakvu priču o umjetnoj inteligenciji ljudi pričaju danas jedni drugima, i kakav je utjecaj te priče na nas? Jesmo li postali dio priče, a da toga nismo ni svjesni?

Dr.sc. Tomislav Furlanis iza sebe ima bogato istraživačko iskustvo u području humanističkog pristupa umjetnoj inteligenciji, te je jedan od prvih hrvatskih filozofa koji su svoj profesionalni rad posvetili gotovo isključivo ovoj temi. Doktorirao je filozofiju na Filozofskom fakultetu u Rijeci, a tijekom doktorskog studija, kao i tijekom poslijedoktorskog usavršavanja, boravio je na Sveučilištu u Kyotu (Japan) gdje je surađivao sa nekim od vodećih svjetskih stručnjaka u području razvoja novih tehnologija, fokusirajući se na etičke aspekte interakcije između robota i ljudi. Autor je brojnih znanstvenih članaka u kvalitetnim međunarodnim časopisima, a uglavnom se bavi temama ljudskog kognitivnog unapređenja putem novih digitalnih tehnologija, etičkim aspektima upotrebe tehnologija umjetne inteligencije, a dijelom i temama iz područja vojne etike. Suradnik je i istraživač pri Centru za umjetnu inteligenciju i digitalnu sigurnost na Sveučilištu u Rijeci.

Organizatori iz opatijske Udruge "Kulturni front" pozivaju sve zainteresirane da navrate na ovo zanimljivo predavanje, poslušaju kako današnje društvo gleda na umjetnu inteligenciju te nadopune taj prikaz svojim razmišljanjima i komentarima, te u ugodnoj atmosferi i dobrom društvu provedu večer.

Više sa portala poduckun.net ...