[CRTICE IZ POVIJESTI] Kratka šetnja opatijskim grobljima

Autor: Sanja Monar 01.11.2024

Nadgrobni spomenik „Zaspala Vestalka“ obitelji Tomašić, autora Ivana Rendića

Emigranti, diplomati, partizani, brodovlasnici, sankiloti, katolici, pravoslavci, luterani – svi su se oni, prema riječima autora Amira Muzura, nakon smrti našli na istom mjestu – opatijskom groblju.

Obilazak grobova naših najmilijih običaj je tijekom blagdana Svih svetih, kada se, u znak sjećanja na preminule, pale svijeće i polaže cvijeće. Šetnja grobljem na taj dan najčešće nas vodi samo do pokojnika koji su zauzimali posebno mjesto u našim životima. No, naša groblja kriju i neke druge zanimljivosti.

Emigranti, diplomati, partizani, brodovlasnici, sankiloti, katolici, pravoslavci, luterani – svi su se oni, prema riječima autora Amira Muzura, nakon smrti našli na istom mjestu – opatijskom groblju. Kao „susjedi“ Opatijaca na vječnom su počinku tako partizanska četa, njemački vojnik, a od 1912. godine u sklopu ovog groblja nalazi se i ono Židovsko. Nathani, Tipografi, Gellesi i Szigeti prvi su došli u Opatiju još 1892. godine, a njima se kasnije pridružuju i Kerberi, Kadischi, Breineri, Sternovi, Sternbachovi i mnogi drugi. Kako dalje navodi Muzur, neki su od njih umrli od starosti, neke je zatekla smrt kao slučajne prolaznike, a neke je progutala noć 1944. godine.

Skulptura hrvatskog kipara Ivana Rendića, čiji opus čine i mnogi drugi nadgrobni spomenici i skulpture, krasi grobnicu obitelji Schalek, a u njegovoj grobnici iz 1908. godine pokopani su pripadnici obitelji Tomašić.

Književnik i pjesnik Drago Gervais počiva na opatijskom groblju

Na ovom se groblju može posjetiti i mjesto vječnog počinka srpskog diplomata Peloze, koji je svoj život okončao s terase Hotela Kvarner, arapskih prodavača suvenira Abu-Khalil, povijesničarke umjetnosti i likovne kritičarke Vande Ekl, hrvatskog pjesnika i književnika Drage Gervaisa, književnika Viktora Cara Emina i skladatelja Ivana Matetića Ronjgova.
I vološćansko groblje vječni je dom, kako „lokalaca“, tako i onih koje je sudbina (ili splet okolnosti) dovela u ove krajeve i zadržala ih zauvijek. Pokopan je ondje Andrija Štanger, odvjetnik, prosvjetni i kulturni djelatnik, narodnjak i političar te načelnik općine Volosko-Opatija, Ljubo Kuntarić, hrvatski glazbenik i skladatelj koji je na Kvarneru djelovao više od pedeset godina, hrvatska komičarka Nela Eržišnik (rođena kao Nevenka Maras), doajen novinarstva u Opatiji, Ivo Kirigin.

Možda vas upravo neka od spomenutih imena potaknu da ovogodišnji blagdan Svih svetih, hodajući svijećama obasjanim puteljcima opatijskih groblja, osim pokraj vaših najmilijih zastanete i kraj još kojeg groba i osvjestite koliko se duša iz različitih vremena i različitog porijekla naposlijetku pronašlo na istom mjestu.

Alice Leigh-Smith, rođena 11. rujna 1907. godine u Karlovcu kao Prebil, bila je nuklearna fizičarka. Bila je studentica Marie Curie i najpoznatija je po tome što je prva žena u britanskoj povijesti koja je stekla doktorat iz nuklearne fizike. Zapamćena je i po svom pionirskom istraživanju raka. Godine 1933. udala se za britanskog diplomatu Philipa Leigha Smitha, sina Benjamina Leigha Smitha, istraživača Arktika, s kojim dijeli grob na opatijskom groblju.

(Izvor: tekst „Kratka šetnja opatijskim grobljem“ Amira Muzura, objavljen u listu „Opatija“ br. 30/31, ožujak/travanj 1999. godine).

Pripremila: Sanja Monar Duraku

Više sa portala poduckun.net ...