[DA SE NE POZABI] Kako je Liganj dobio ime?
Autor: Portal Poduckun 29.03.2023
Zanimljivo je da se slavi samo sveti Rok, a da je po drugom svecu cijelo područje dobilo ime.
Lovran - Na društvenim mrežama povela se rasprava o porijeklu i značenju naziva Liganj. Kako su moji preci iz tog dijela Lovranštine, a i ja sam djetinjstvo provela u Lignju, to me je potaklo da s vama podijelim saznanja do kojih sam došla čitajući dokumente i različite objave na tu temu. S toponimom San Francisc susrećemo se već u osamnaestom stoljeću, ali tek su dekretom austrijskog cara Franje Josipa 1819. godine uređene zemljišne knjige, koje nam daju precizan opis cesta, poljoprivrednih kultura i precizan planimetrijski okvir gradova i sela. Treba naglasiti da je u to vrijeme taj kraj bio dio Austrijskog carstva. U tim dokumentima definirane su granice katastarskih općina Tuliševice, Opriča i Lovrana.
SAN FRANCISC
Kao katastarska podopćina na prostoru Tuliševice zabilježen je i izrazito dobro dokumentiran San Francisc, s brojnim zaseocima, poput Ivulića, Dindića, Brajdine, Jurani itd. Taj naziv možemo povezati s crkvicom izgrađenom 1641. godine, a koja je posvećena svetom Roku i svetom Franji (San Francisc). Zanimljivo je da se slavi samo sveti Rok, a da je po drugom svecu cijelo područje dobilo ime. Tako je kuća u kojoj sam se rodila imala u ono vrijeme adresu San Francisc 67, u vrijeme talijanske vladavine San Francisc 118, a danas je to Liganj 74, preciznije Liganj – Dindići 74. U srednjem vijeku je sveti Rok bio jedan od češćih svetaca zaštitnika kršćana. Smatra se zaštitnikom od zaraznih bolesti, a u novije vrijeme invalida, pasa i veterinara. Premda je Roko bio iz imućne obitelji život je kao hodočasnik posvetio pomaganju siromašnih i bolesnih. Naročita briga bili su mu oboljeli od kuge koja je u to vrijeme harala Europom. Prema legendi i sam se razbolio i tada se povukao u šumu, gdje je u osami hraneći se šumskim biljem i kruhom kojeg mu je donosio jedan psić ozdravio. Nakon toga je nastavio s hodočašćem i pomaganjem oboljelima, ali su ga vlasti uhitile, proglasile špijunom te je nakon nekoliko godina umro u tamnici. Umro je 16. kolovoza i tog se datuma slavi blagdan Sveti Rok.
LATINSKI IZRAZ ZA DRVO
S kraja 19. stoljeća imamo precizniji katastarski plan na kojem uočavamo i naziv Liganj, za zaselak unutar San Francisca. Njegovo ime možemo povezati s eksploatacijom drva, na što upućuje latinski izraz za drvo – Lignum – Lignani, za slavensko stanovništvo tog kraja to je jednostavno bio Liganj. Liganj je naročito dobio na značenju kada se u njemu 1914.
izgradila hrvatska škola u kojoj je djelovao i vrtić. Jednostavna komunikacija i blizina Lovrana utjecale su na njegov brži razvoj. Nakon Prvog svjetskog rata Lovran i Lovranština mijenjaju vladara i postaju dio Talijanskog kraljevstva. Nova vlast unosi i neke administrativne promjene, pa 1922. godine dio podopćine San Francisc, dio Tuliševice i Opriča sjedinjuju u općinu San Rocco Ligani sa sjedištem u zgradi dotadašnje škole, a današnjeg Društvenog doma. Takvo ustrojstvo trajalo je svega nekoliko mjeseci te je nakon ukidanja pripojena Općini Lovran. Premda je kao općina ukinuta, naziv je ostao u upotrebi sve do 1947. godine, kada je sporazumom između Italije i Jugoslavije općina pripala Jugoslaviji pod imenom Liganj. Danas je Liganj dio općine Lovran.
Jagoda Mrak Simonič / Lovranski list