Dr. Leonardo Bressan u Nedjeljom u 2: Neka ministar uzme metlu i počne čistiti

Autor: Sanja Tumara 12.03.2023

Foto: arhiva

„Svi liječnici su složni, svima je dosta, svima je već prekipjelo, nezadovoljstvo je naraslo, sve strukovne udruge zajedno su sjele za stol, svi su shvatili da ovako više nema smisla", rekao je Bressan govoreći o situaciji u zdravstvu i najavljenom prosvjedu liječnika.

Rijeka – „Ja da sam ministar i da Hrvatska liječnička komora okrene oštricu prema meni i počne se buniti na mene, ja bih se debelo zabrinuo“, rekao je riječki liječnik obiteljske medicine Leonardo Bressan iz Koordinacije obiteljske medicine Aleksandru Stankoviću u emisiji Nedjeljom u 2. Bressan je u HTV-ovoj emisiji gostovao uoči prosvjeda liječnika „SOS za zdravstvo“, najavljenog za 18. ožujka na Markovom trgu u Zagrebu.

- Svi liječnici su složni, svima je dosta, a imamo i veliku podršku medicinskih sestara. Svima je već prekipjelo, nezadovoljstvo je naraslo, sve strukovne udruge zajedno su sjele za stol, svi su shvatili da ovako više nema smisla. Čak je i Hrvatska liječnička komora podržala prosvjed, rekao je, među ostalim, Bressan.

„Nas se gurnulo u minsko polje“

- Samo neka uzme nekakvu metlu, počisti prašinu, izvuče iz ladica Ministarstva stotine prijedloga koje smo dostavljali tijekom godina i neka ih pogledaju i od nečega krenu, odgovorio je liječnik na pitanje voditelja što bi poručio ministru Viliju Berošu.

- Moramo puno više raditi i puno više se izlagati pogrešci. Nemojmo zaboraviti da smo mi, koliko ja znam, trenutno jedina zaostala zemlja EU gdje je moja pogreška kazneno djelo, tako da je to vrlo sklisko područje u koje nas se gura. Nas se gurnulo u minsko polje! I bojim se sad tko će biti prvi koji će nagaziti na minu.

Bressan je otkrio da je, na primjer, u prosincu imao 1200 pacijenata, dok mu Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje priznaje trošak za njih tek 400. Sve račune iznad tog broja ne priznaju.

- Na primjer, u prošloj godini sam prosječno bio u prekoračenju 2.200 kn mjesečno, dakle u minusu, odnosno to sam platio iz svog dohotka. Ne priznaje nam te troškove HZZO i sam financiram pacijente.

„Ministar nema strategije“

Istaknuo je da je na današnji dan prosječna dob liječnika obiteljske medicine 52 godine, a prosječna im je plaća desetak tisuća kuna.
- Kod nas se strategije donose od izbora do izbora. Kvalitetna strategija je da ministar mora znati na početku akademske godine koliko je studenata upisano i koliko će liječnika za deset godina (6 godina fakulteta i 4 specijalizacije) ići u mirovinu, da može pripremiti teren i nove mlade snage koji će zamijeniti one koji idu u mirovinu. No, ministar nema strategije, zaključio je riječki liječnik.

Na pitanje Aleksandra Stankovića - kako ugasiti požar, Bressan je istaknuo:
- Treba pristupiti implementaciji zahtjeva struke od kolovoza prošle godine o izjednačavanju koeficijenata kod obračuna plaće primarnog liječnika i bolničkog liječnika, brže omogućiti specijalizacije koje deset godina za primarnu medicinu nisu dodjeljivane i zato imamo ovu rupu te omogućiti i privatnim ugovornim liječnicima i ordinacijama pristup sredstvima iz Nacionalnog programa oporavka i otpornosti.

Dr. Leonardo Bressan pohvalio se da je tijekom epidemije Covida samo 6 posto pacijenata u Primorsko-goranskoj županiji zatražilo bolničku skrb.
- Tijekom epidemije je 94% oboljelih građana u Primorsko-goranskoj županiji liječeno u našim ordinacijama i u vlastitim domovima jer smo ih mi liječili u njihovim domovima. Samo 6% je moralo zatražiti bolničku skrb. Pokazali smo se u takvim izvanrednim situacijama, u nepovoljnim uvjetima, nepripremljeni, prvi 6 mjeseci i bez logističke potpore, uspjeli smo se organizirati na lokalnoj razini i spašavali zdravlje i živote ljudi. Dakle, 94% oboljelih iznijeli smo na svojim leđima i radili po dvije smjene. KBC Rijeka ima najnižu stopu smrtnosti u cijeloj državi, oni su vrhunski u spašavanju. Zašto, jer ih nismo preopteretili, da mogu konkretno raditi.

Više sa portala poduckun.net ...