Filmska priča Nore Vrsalović

Autor: Portal Poduckun 04.04.2025

Nora Vrsalović i kći Tessa (foto: David Kurti)

Osim u filmskoj, Nora se okušala i u likovnoj umjetnosti, iza sebe ima samostalnu i nekoliko zajedničkih izložbi te dvije pobjede na vološćanskom „Mandraću“.

Opatijci su prošlog mjeseca u Centru Gervais mogli pogledati domaći film „Božji gnjev“, nagrađen s dvije Zlatne arene na prošlogodišnjem Pulskom filmskom festivalu. Suradnica na produkciji filma bila je Nora Vrsalović, mlada producentica iz Ike, poznata i po svom angažmanu na popularnom hrvatskom filmu „Frka“ koji je u Puli osvojio posebno priznanje Hrvatske mreže neovisnih kinoprikazivača. Nora je također zaslužna za režiju spota za pjesmu „Gone Back“ Barbare Munjas, koji je nagrađen kao najbolji Indie video na Adria Muzzik Video Awardsu. Nedavno je bila dio producentskog tima atraktivnog filma Turističke zajednice Kvarnera „Make Your Own Movie“ koji je osvojio čak tri nagrade na Zagreb TouristFilm Festivalu, uključujući glavnu nagradu Grand Prix kao najbolji film festivala. Nora je radila i na svjetskim produkcijama snimanim u Hrvatskoj i regiji, surađivala s međunarodnim zvijezdama poput oskarovke Kate Winslet, uključujući reklamne filmove za Pepsi i Maserati. Upitali smo je o ulozi producenta i njezinom putu u filmskoj industriji, kako se snašla i što je sve do sada ostvarila.

Foto: David Kurti

– Produkcija je vrhovni organizacijski sektor u stvaranju filma, dok je režija vrhovni kreativni sektor. Producent je pokretačka snaga iza svakog filmskog projekta, odgovoran za organizacijski, pravni, financijski i kreativni aspekt projekta. On okuplja tim, pronalazi scenarista i redatelja, ishoduje dozvole, osigurava financiranje, koordinira organizaciju i još mnogo toga kako bi se osiguralo da sve ide po planu. Od produkcije sve počinje i s njome završava. Nakon završetka Gimnazije Andrije Mohorovičića u Rijeci, upisala sam arhitekturu u Ljubljani, ali sam ubrzo shvatila da to nije moj poziv te sam krenula na preddiplomski studij iz menadžmenta i produkcije za kreativne studije na Poslovnom veleučilištu Zagreb, nakon kojeg sam magisterijem specijalizirala filmsku i televizijsku produkciju i režiju na Sveučilištu VERN, kazala je dvadesetdevetogodišnja Nora. Još za vrijeme studija počela je raditi na raznim projektima, prvi je bio režija za snimanje glazbenog spota Repera iz sobe, a sudjelovala je i u snimanju popularne humoristične serije „Mrkomir Prvi“, po preporuci profesora s fakulteta. Za glazbenicu i prijateljicu iz Ike, Barbaru Munjas, režirala je dva spota, od kojeg je „Gone Back“ osvojio nagradu za najbolji Indie spot u regiji. Ima i svoj autorski kratkometražni igrani studentski film „Jeb..a te smokva“.

Nora Vrsalović u društvu glumica Martine Mandek i Vini Jurčić (foto: osobna arhiva)

– Prvi film na kojem sam radila bio je „Božji gnjev“. Snimanje je bilo vrlo zahtjevno, radili smo u Korenici na minus 15 stupnjeva. Bila sam najmlađa u ekipi, ali dobro sam se snašla. Tko misli da je posao producenta glamurozan, vara se! Drugi film bio je „Frka“, snimljen s minimalnim budžetom od devet tisuća eura, dok prosječni hrvatski film košta više od milijuna. Svi smo bili mladi ludi entuzijasti, a osvojili smo drugu nagradu publike u Puli te posebno priznanje. Snimali smo u Osijeku, bilo je vruće i događale su se razne nepredviđene situacije koje smo rješavali u hodu, ispričala je Nora te istaknula kako joj je jako lijepo bilo raditi na snimanju filma „Lee“ u Dubrovniku, koji je nominiran za filmsku nagradu BAFTA. Surađivala je sa sjajnom glumačkom ekipom koju su činili Kate Winslet, Marion Cotillard, Jude Law, Josh O’Connor, Andy Samberg i Alexander Skarsgård.

Osim u filmskoj, Nora se okušala i u likovnoj umjetnosti, iza sebe ima samostalnu i nekoliko zajedničkih izložbi te dvije pobjede na vološćanskom „Mandraću“. Živi u Zagrebu sa sedmogodišnjem kćeri Tessom, koja je već krenula majčinim stopama te je glumila u dječjem programu HRT-a, a priprema se i za ulogu u kazališnoj predstavi. Rado dolaze u Iku, druže se s obitelji i uživaju u čistom moru i zdravom zraku.

Razgovor smo zaključili pitanjem o stanju u filmskoj industriji u Hrvatskoj:

– Zapošljavanje u našoj filmskoj industriji vrlo je izazovno, konkurencija je izuzetno jaka, a financijska sredstva ograničena. Većina filmova oslanja se na javna sredstva. Razlika između rada na hrvatskim i međunarodnim produkcijama leži u budžetima, veličini ekipa, ali i strogo propisanim pravilnicima. Ipak, veseli me što se stvari kod nas pomiču naprijed, a vjerujem da će nominacija filma „Čovjek koji nije mogao šutjeti“ za Oskara dodatno podići našu filmsku industriju na višu razinu, te još jednom želim uputiti iskrene čestitke cijelom timu na tako ogromnom uspjehu.

Piše: Kristina Tubić
Foto: David Kurti
Za List Opatija

Više sa portala poduckun.net ...

Kolačići

Ova stranica koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva i praćenje posjećenosti. Nastavkom korištenja stranice smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.