[FOTO] Žmergova konferencija Ne okolišaj! ponudila odgovore na nedoumice oko projekata školskih vrtova

Autor: Nikola Cvjetović 20.05.2023

Sudionicima su predstavljeni i uručeni primjerci Vodiča za organske školske vrtove: kako ih osnovati, koristiti za globalno obrazovanje i više od toga te Žmergovog Priručnika globalnog obrazovanja za nastavnike koji će im služiti kao saveznici u provedbi globalnog obrazovanja i pripremi učenika za suočavanje s izvjesnim okolišnim i društvenim izazovima budućnosti.

Opatija - Konferencija Ne okolišaj! okupila je u četvrtak, 18. svibnja u opatijskoj Zori gotovo 40 predstavnika osnovnih i srednjih škola diljem Primorsko-goranske županije koje provode održive školske projekte, a naročito školske vrtove, kao i one koji to tek žele u svojim školama pokrenuti.

Bogat program konferencije uključivao je upoznavanje sudionika s prednostima globalnog obrazovanja, a fokus bili su primjeri dobre prakse održivih, solidarnih projekata nastalih na temelju kreativnih i inovativnih “zelenih” ideja učenika povezanih s konceptima nula otpada, nula kilometara, 5R, kružna ekonomija i brojnim drugima, a kojima se može u okviru škole adresirati 17 ciljeva održivog razvoja.

Njima se sudionike konferencije nastojalo inspirirati za provedbu učeničkih, odnosno školskih projekata u području globalnog obrazovanja kojima se jačaju kompetencije učenika za osmišljavanje odgovora i inoviranje održivih rješenja za globalne (okolišne) izazove kao i za njihovo uključivanje u razvoj održive zajednice. Svojim vrlo stručnim, sadržajnim, relevantnim i aktualnim predavanjima, gošće predavačice su svaka iz svog područja ponudile ravnateljicama, stručnim suradnicama te učiteljicama, nastavnicima i profesorima brojne savjete. Tako je Sunčana Pešak iz Hrvatskog saveza udruga ekoloških proizvođača predstavila relevantne problematike u području održivih prehrambenih sustava te prednosti organskih, permakulturnih školskih vrtova za učenike, školu, lokalnu pa i globalnu zajednicu.

Nastavno na njezino predavanje, Vedrana Jurčević-Podobnik iz Nastavnog zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije osvrnula se na niz zakonskih i administrativnih aspekata na razini Hrvatske i EU koji se tiču sigurnosti hrane unutar odgojno-obrazovnih ustanova te odgovorila na brojna pitanja vezana uz obveze škole prema HACCP sustavu. Njezino predavanje otklonilo je brojne nedoumice koje muče škole prilikom odluke o pokretanju školskih vrtova, zadruga te naročito oko korištenja i konzumiranja uzgojenih plodova.

Isto potvrđuje i mišljenje Državnog inspektorata koje je na Žmergov upit potvrdilo da škole, radi uzgoja malih količina hrane za potrebe odgojno-obrazovnog procesa, čak i ako ga koriste za pripremu hrane u školskim kuhinjama, a primarno u svrhu učenja, kao jedinice koje ne posluju hranom, nisu dužne radi školskih vrtova posebno uvoditi ili regulirati postojeći HACCP sustav. Unatoč tome, u okviru istih nužno je strogo voditi računa na brojne načine o sigurnosti i zdravlju učenika koji su uključeni u brigu oko školskog vrta.

Osim brojnih prikazanih primjera dobre prakse izdvojenih od niza uspješno realiziranih u okviru Žmergovih projekata i certificiranih neformalnih obrazovnih programa posljednjih 10 godina koje je predstavila voditeljica projekta “Ne okolišaj!” Diana Kovačić (Udruga Žmergo), sudionike su svojim primjerima inspirirale i predstavnice škola partnera na projektu - Milana Međimorec, ravnateljica Osnovne škole Rikard Katalinić Jeretov, zatim Dijana Arbanas, učiteljica u Osnovnoj školi Brod Moravice i Ana Pasarić, pedagoginja Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir s Krka.

Sudionicima su predstavljeni i uručeni primjerci Vodiča za organske školske vrtove: kako ih osnovati, koristiti za globalno obrazovanje i više od toga te Žmergovog Priručnika globalnog obrazovanja za nastavnike koji će im služiti kao saveznici u provedbi globalnog obrazovanja i pripremi učenika za suočavanje s izvjesnim okolišnim i društvenim izazovima budućnosti. Konferencija je završena uručenjem priznanja timovima nagrađenih radova ovogodišnjeg istoimenog nagradnog natječaja za škole na području Primorsko-goranske županije i upoznavanjem s pobjedničkim projektima te uručenjem priznanja sudionicima.

Konferencija je održana u okviru projekta “Ne okolišaj - posadi ideju za budućnost!” kojeg provodi Udruga Žmergo uz financijsku podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja kroz bespovratna sredstava u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2022./2023. te sufinanciranje od strane Grada Opatija.

Žmergova konferencija Ne okolišaj! ponudila odgovore na nedoumice oko projekata školskih vrtova

Više sa portala poduckun.net ...