[FOTO] Žmergova konferencija Ne okolišaj! ponudila odgovore na nedoumice oko projekata školskih vrtova

Autor: Nikola Cvjetović 20.05.2023

Sudionicima su predstavljeni i uručeni primjerci Vodiča za organske školske vrtove: kako ih osnovati, koristiti za globalno obrazovanje i više od toga te Žmergovog Priručnika globalnog obrazovanja za nastavnike koji će im služiti kao saveznici u provedbi globalnog obrazovanja i pripremi učenika za suočavanje s izvjesnim okolišnim i društvenim izazovima budućnosti.

Opatija - Konferencija Ne okolišaj! okupila je u četvrtak, 18. svibnja u opatijskoj Zori gotovo 40 predstavnika osnovnih i srednjih škola diljem Primorsko-goranske županije koje provode održive školske projekte, a naročito školske vrtove, kao i one koji to tek žele u svojim školama pokrenuti.

Bogat program konferencije uključivao je upoznavanje sudionika s prednostima globalnog obrazovanja, a fokus bili su primjeri dobre prakse održivih, solidarnih projekata nastalih na temelju kreativnih i inovativnih “zelenih” ideja učenika povezanih s konceptima nula otpada, nula kilometara, 5R, kružna ekonomija i brojnim drugima, a kojima se može u okviru škole adresirati 17 ciljeva održivog razvoja.

Njima se sudionike konferencije nastojalo inspirirati za provedbu učeničkih, odnosno školskih projekata u području globalnog obrazovanja kojima se jačaju kompetencije učenika za osmišljavanje odgovora i inoviranje održivih rješenja za globalne (okolišne) izazove kao i za njihovo uključivanje u razvoj održive zajednice. Svojim vrlo stručnim, sadržajnim, relevantnim i aktualnim predavanjima, gošće predavačice su svaka iz svog područja ponudile ravnateljicama, stručnim suradnicama te učiteljicama, nastavnicima i profesorima brojne savjete. Tako je Sunčana Pešak iz Hrvatskog saveza udruga ekoloških proizvođača predstavila relevantne problematike u području održivih prehrambenih sustava te prednosti organskih, permakulturnih školskih vrtova za učenike, školu, lokalnu pa i globalnu zajednicu.

Nastavno na njezino predavanje, Vedrana Jurčević-Podobnik iz Nastavnog zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije osvrnula se na niz zakonskih i administrativnih aspekata na razini Hrvatske i EU koji se tiču sigurnosti hrane unutar odgojno-obrazovnih ustanova te odgovorila na brojna pitanja vezana uz obveze škole prema HACCP sustavu. Njezino predavanje otklonilo je brojne nedoumice koje muče škole prilikom odluke o pokretanju školskih vrtova, zadruga te naročito oko korištenja i konzumiranja uzgojenih plodova.

Isto potvrđuje i mišljenje Državnog inspektorata koje je na Žmergov upit potvrdilo da škole, radi uzgoja malih količina hrane za potrebe odgojno-obrazovnog procesa, čak i ako ga koriste za pripremu hrane u školskim kuhinjama, a primarno u svrhu učenja, kao jedinice koje ne posluju hranom, nisu dužne radi školskih vrtova posebno uvoditi ili regulirati postojeći HACCP sustav. Unatoč tome, u okviru istih nužno je strogo voditi računa na brojne načine o sigurnosti i zdravlju učenika koji su uključeni u brigu oko školskog vrta.

Osim brojnih prikazanih primjera dobre prakse izdvojenih od niza uspješno realiziranih u okviru Žmergovih projekata i certificiranih neformalnih obrazovnih programa posljednjih 10 godina koje je predstavila voditeljica projekta “Ne okolišaj!” Diana Kovačić (Udruga Žmergo), sudionike su svojim primjerima inspirirale i predstavnice škola partnera na projektu - Milana Međimorec, ravnateljica Osnovne škole Rikard Katalinić Jeretov, zatim Dijana Arbanas, učiteljica u Osnovnoj školi Brod Moravice i Ana Pasarić, pedagoginja Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir s Krka.

Sudionicima su predstavljeni i uručeni primjerci Vodiča za organske školske vrtove: kako ih osnovati, koristiti za globalno obrazovanje i više od toga te Žmergovog Priručnika globalnog obrazovanja za nastavnike koji će im služiti kao saveznici u provedbi globalnog obrazovanja i pripremi učenika za suočavanje s izvjesnim okolišnim i društvenim izazovima budućnosti. Konferencija je završena uručenjem priznanja timovima nagrađenih radova ovogodišnjeg istoimenog nagradnog natječaja za škole na području Primorsko-goranske županije i upoznavanjem s pobjedničkim projektima te uručenjem priznanja sudionicima.

Konferencija je održana u okviru projekta “Ne okolišaj - posadi ideju za budućnost!” kojeg provodi Udruga Žmergo uz financijsku podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja kroz bespovratna sredstava u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2022./2023. te sufinanciranje od strane Grada Opatija.

Žmergova konferencija Ne okolišaj! ponudila odgovore na nedoumice oko projekata školskih vrtova

Više sa portala poduckun.net ...

Kolačići

Ova stranica koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva i praćenje posjećenosti. Nastavkom korištenja stranice smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.