[INTERVJU] Dario Ružić: Opatijska prošlost - u koloru

Autor: Elena Vidović 12.01.2023

Opatija mi je prelijepa, nekoliko puta sam bio u Opatiji i uistinu je biser, pa sam počeo obrađivati i te razglednice i objavljivati ih najprije u grupi „Opatija i Liburnija kroz povijest“, kazao je Dario.

Posljednjih mjeseci u opatijskim se grupama na Facebooku može vidjeti mnoštvo rijetkih razglednica i fotografija stare Opatije s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Neke od njih prikazuju uobičajene motive Opatije, za neke se treba malo potruditi kako bi se odgonetnulo gdje su snimljene, a mnoge od njih Opatijci možda vide i po prvi puta. No, ono što im je zajedničko jest to da su digitalno „počišćene“ od eventualnih oštećenja, izoštrene i kolorizirane, a objavljuje ih Osječanin Dario Ružić, kojemu je digitalno uređivanje starih fotografija hobi kojim se bavi u slobodno vrijeme.

– Imam svoju grupu na Facebooku koja se zove „Osječki Vremeplov“ u kojoj objavljujem stare fotografije Osijeka. Tražeći stare razglednice Osijeka, pronašao sam i brojne razglednice Opatije. Opatija mi je prelijepa, nekoliko puta sam bio u Opatiji i uistinu je biser, pa sam počeo obrađivati i te razglednice i objavljivati ih najprije u grupi „Opatija i Liburnija kroz povijest“, a kasnije sam se priključio i drugim grupama – ispričao nam je Dario kako je počeo s ovom praksom.

Kaže kako mu za obraditi pojedinu razglednicu ili fotografiju u prosjeku treba petnaestak minuta, ovisno o tome koliko na slici ima detalja. Za uređivanje fotografija koristi više programa: najprije kroz Playback uređuje podlogu, zatim Photoshopom, Lightroomom, Picassom i Wannapicom po potrebi dodatno uređuje nijanse i detalje.

– Program sam pretpostavi koje su boje u pitanju, pa ih ja samo nijansiram. Bilo bi jako teško kad bih sve to morao „ručno“ raditi. Ponovo kažem, laik sam u svemu tome, ali sam naučio sve što mi je potrebno za ovakve zahvate. Nekad su rezultati super, a nekad ne ispadnu baš kako treba, izgledaju neprirodno. Uglavnom, uvijek se potrudim dobiti maksimum iz svake slike – govori nam Dario i dodaje kako o Opatiji ne zna previše, pa uglavnom objavljuje samo digitalizirane fotografije, bez pratećeg teksta.

Upravo mu je zato uvijek drago kada se Opatijci uključe u komentare s pojedinostima o razglednicama i lokacijama prikazanim na njima. Kaže da je na isti taj način naučio puno o Osijeku i njegovoj povijesti, ali i fotografskim tehnikama koje su se nekad koristile, kao i nekadašnjim načinima obrade fotografija, a sada kroz komentare u opatijskim grupama uči o bogatoj opatijskoj prošlosti.

Sudeći po komentarima u grupi, Opatijci su oduševljeni rezultatima, a ono što ih najviše zanima je gdje Dario pronalazi te „dragulje“. Pojasnio nam je kako su to uglavnom kolekcionarske ili stranice aukcijskih kuća, poput Darabantha, Delcampa, Vatere i brojnih drugih.

– To su uglavnom razglednice i nitko nema autorska prava nad njima, stoga je svatko dobrodošao koristiti ih. S takvim digitalnim materijalima treba slobodno baratati, ne bi imalo nikakvog smisla da ja svojatam te fotografije samo zato što sam ih obradio. Drago mi je vidjeti koliko se svi zauzimate za svoj grad i smatram da što više ljudi, pogotovo mladih, treba vidjeti kako je sve izgledalo nekada – kazao je Dario.

Ono što svakako treba napomenuti jest da Dario nije kolekcionar, već digitalne inačice starih razglednica i fotografija pronalazi i obrađuje isključivo kako bi ih mogao podijeliti s drugima putem Facebooka. Stoga nam ne preostaje ništa drugo doli zahvaliti mu se što nas svakodnevno novim (starim) razglednicama i fotografijama vraća u neka spokojnija prošla vremena u koja svi volimo „zaviriti“. Za one koji nemaju pristup Facebooku, u maloj foto-galeriji u nastavku donosimo nekoliko razglednica prije i poslije Darijevih „zahvata“.

Više sa portala poduckun.net ...