[RAZGOVOR] Karolina Šuša: Rođena za pozornicu

Autor: Elena Vidović 14.01.2023

Plesom se počela baviti tek za vrijeme studija engleskog jezika i komparativne književnosti u Zagrebu.

Ti si apsolutno rođena za pozornicu! – riječi su to koje je Martina Tomčić, uvijek kritički raspoložena članica žirija Supertalenta, uputila Karolini Šuši na Supertalentu 2018. godine. Ono što je žiri vidio toga dana bio je tek mali isječak iz Karolininog Cabareta à la carte, a ono što su Opatijci imali prilike vidjeti 1. prosinca u Centru Gervais bio je cijeli show, gotovo dva sata odličnog glazbenog teatra kojeg su, uz Karolinu pred ispunjenom dvoranom izveli Petra Ferić (klavijaturistica), Igor Ivanović (klarinetist, saksofonist), Piero Malkoč (kontrabasist), Mijo Vrvilo (bubnjar) i plesačice Ana Maria Prijić i Lucija Kukor.

Rođenoj Opatijki ovo nije bio prvi nastup pred opatijskom publikom. Svoj Cabaret à la carte predstavila je 2016. godine na maloj sceni Ljetne pozornice.

– Cabaret à la carte se stalno mijenja. U odnosu na izvedbu 2016. godine nema više dva vokala, ali smo uveli plesačice. Bend održava probe puno češće, pa možemo reći da je show u smislu zvuka puno „čvršći“. Repertoar je drukčiji i više je spontane komunikacije: komentiram aktualnu situaciju, malo provociram publiku, što mi već padne na pamet. Promijenili smo koreografiju, kostime, režiju... Prije je to bio koncert sa scenskim elementima, sada je to baš negdje između predstave i koncerta – rekla nam je Karolina Šuša neposredno prije nastupa u Gervaisu.

No, otkud Karolina u kabaretu? Kaže kako ju je ples oduvijek zanimao i već je u osnovnoj školi htjela upisati satove baleta, a zanimalo ju je i sinkronizirano plivanje. Međutim, bilo je to u ratnim devedesetim godinama, kada roditelji djeci nisu mogli priuštiti baš sve aktivnosti kojima su se djeca poželjela baviti. Karolina je oduvijek bila svestrana, talentirana u brojnim sferama, pa se bavila raznim aktivnostima – krenula je na treninge stolnog tenisa, odlazila je na natjecanja iz matematike, bila je članica debatnog kluba, pohađala je govorničke škole, pridružila se opatijskim mažoretkinjama. Ono za što kaže da joj je bilo ključno u tom periodu su psihološke radionice za potencijalno darovite i/ili kreativne učenike koje je u osnovnoj školi vodila pokojna prof. Mirjana Dobrec, a kasnije u opatijskoj općoj gimnaziji prof. Mira Verunica.

– U gimnaziji su te radionice prerasle u Udrugu „CRTA“, pa smo organizirali i međunarodne kampove za članove sličnih organizacija u regiji. Tu sam se prvi puta susrela s projektima, stekla sam iskustvo koje mi je neprocjenjivo za ovo što radim danas – govori Karolina i dodaje kako se plesom počela baviti tek za vrijeme studija engleskog jezika i komparativne književnosti u Zagrebu.

Suvremeni ples bio je odabir za kojeg kaže da joj je „zvučao kao dobra ideja“, a i satnica joj se dobro uklapala među studentske obaveze. Kroz smijeh priznaje kako je u to krenula „grlom u jagode“ jer obično suvremeni ples upisuju djevojke koje su od malih nogu u plesu, ali isplatilo se riskirati: već šest mjeseci kasnije plesala je predstavi „Klackalice“ zagrebačkog ITD-a. Uspjela je na raspored ubaciti i satove stepa, koje je pohađala s Lelom Kaplowitz, koja ju je kasnije podučavala pjevanju. Lela je bila ta koja je predložila da naprave kabaret, što je Karolina objeručke prihvatila.

– Da sam znala koliko je sve to zahtjevno, vjerojatno se ne bih usudila krenuti u takav projekt. To je prednost samoukih ljudi, kreneš, pa šta bude! Složile smo bend, pa smo 2015. imale i prve nastupe – prisjeća se Karolina početaka Cabareta à la carte. S diplomom u džepu, preselila se s dečkom u Split, a kada Lela zbog drugih obaveza više nije mogla sudjelovati u Cabaretu à la carte, Karolini se pridružila Elena Brumini. Upravo je ona predložila da Karolina krene dalje sama.

Cabaret à la carte živa je stvar, konstantno unaprjeđuje koreografiju, repertoar. No, osim toga, Karolina utjelovljuje i Kate koju znate, famoznu pripovjedačicu priča za djecu. S tim je projektom Karolina krenula za vrijeme pandemije: najprije je preko Zooma djeci pričala priče, a kada su epidemiološke mjere popustile, krenula je i s radionicama za djecu, a kasnije je vodila i kreativni ples za mlađe uzraste. Ali to nije sve! Uz brojne nastupe, ima i neprofitnu umjetničku organizaciju „Naturščik“, u Splitu je organizirala TASK – večer mladih koreografa, vodi biciklističke ture, prošle je godine asistirala na Umjetničkoj akademiji u Splitu na kolegiju Scenski pokret… Kako kaže, sve joj je to pozornica, čak i vođenje tura i profesura, sve je to neka vrsta scene. Svaki je nastup oduševljava, a posebno je vesele nastupi pred opatijskom publikom:

– Drukčije je to kad nastupaš „doma“. To što te puno ljudi poznaje može biti i plus i minus, međutim oduševili su me odaziv i povratne informacije publike! Izuzetno mi je drago što Festival Opatija i ravnatelj Ernie Gigante Dešković podupiru opatijske umjetnike, hvala Gradu Opatiji na potpori i veliko hvala Emilu Luštici koji je ugođaj kabareta proširio i kat niže, na ponudu koktela iz vremena kada je kabaret bio na vrhuncu – zadovoljno je komentirala Karolina.

Više sa portala poduckun.net ...