Međunarodni sastanak u Opatiji: razvoj inovativnog obrazovnog programa o primjeni virtualne stvarnosti u turizmu
Autor: Marina Pauletić 27.01.2025

Projekt VR4T važan je iskorak u modernizaciji turističkog obrazovanja, kao i ponude jer omogućuje bolju povezanost obrazovnog sektora i turističke industrije.
Opatija - U Ugostiteljskoj školi Opatija 23. i 24. siječnja održan je međunarodni sastanak u sklopu projekta VR4T – Virtual Reality for Tourism, koji okuplja partnere iz Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Bugarske, Španjolske i Grčke. Projekt, čiji je nositelj Ugostiteljska škola Opatija, provodi se u okviru programa Erasmus+ KA220-VET, a njegova ukupna vrijednost iznosi 250.000 eura.
Cilj projekta je razvoj inovativnog obrazovnog programa koji će omogućiti strukovnim nastavnicima, edukatorima te zaposlenima u turizmu stjecanje novih znanja i vještina u primjeni virtualne stvarnosti (VR) u turističkom sektoru. Program je namijenjen i učenicima i studentima strukovnih obrazovnih institucija te turističkim djelatnicima koji se pripremaju za rad u turizmu.
Tijekom sastanka u Opatiji, projektni partneri, koji dolaze iz obrazovnih institucija i strukovnih udruženja, radili su na definiranju obrazovnog okvira koji će služiti kao temelj za razvoj kurikuluma. Poseban naglasak stavljen je na praktičnu primjenu VR tehnologije u turizmu kroz interaktivne nastavne metode i digitalne sadržaje.
U sklopu projekta planirano je organiziranje jednog uživo tečaja za edukatore i turističke djelatnike, nakon čega će stečena znanja i materijali biti prilagođeni i oblikovani u digitalni tečaj dostupan na posebnoj edukacijskoj platformi. Na taj način, program će biti besplatan i dostupan širokom krugu korisnika zainteresiranih za integraciju digitalnih tehnologija u turizam.
Projekt VR4T važan je iskorak u modernizaciji turističkog obrazovanja, kao i ponude jer omogućuje bolju povezanost obrazovnog sektora i turističke industrije te osigurava da budući turistički djelatnici steknu vještine primjene inovativnih tehnologija u svom radu.
Sljedeće faze projekta uključuju razradu nastavnih modula, razvoj digitalnih materijala i testiranje obrazovnog programa, a završna implementacija očekuje se do kraja 2026. godine.
Projekt financira Europska unija kroz program Erasmus+, a provodi ga konzorcij obrazovnih institucija i strukovnih udruženja iz pet europskih zemalja.