Muška i ženska klapa Kastav sudjeluju na 4. transnacionalnom sastanku partnera Erasmus+ projekta „Zapjevajmo kako su nas učili za odrasle“ u Kamniku
Autor: Marina Pauletić 05.05.2023
Četvrti partnerski sastanak Projekta će se održati u slovenskom gradu Kamniku, a njegov domaćin je partnerska organizacija iz Slovenije.
Kastav/Kamnik - Ovog vikenda će se održati četvrti partnerski sastanak Projekta Škola tradicijskog pjevanja – „Zapjevajmo kako su nas učili za odrasle“ koji se odvija u okviru programa ERASMUS+ unutar ključne aktivnosti KA2 – područje obrazovanja odraslih. U cjelokupnoj dvadesetomjesečnoj provedbi započetoj 15. veljače prošle, 2022. godine, pored Udruge Kanat – Kastav sa sekcijama Muška i Ženska klapa Kastav (Hrvatska), koja je ujedno i prijavitelj te koordinator, voditelj Projekta, u njemu sudjeluju i sljedeći Partneri: Kulturverein Schandorf – Kulturno društvo Čemba sa sekcijom Muška klapa Dičaki (Austrija), Undi Horvát Egyesület sa sekcijom Ženska klapa Biseri (Mađarska), Chorvátsky kultúrny zväz na Slovensku – Hrvatski kulturni savez u Slovačkoj sa sekcijama Muška klapa Ravnica i Ženska klapa Rožica (Slovačka) i Društvo Klapa Mali grad Kamnik sa sekcijom Muška klapa Mali grad (Slovenija).
Četvrti partnerski sastanak Projekta će se održati u slovenskom gradu Kamniku, a njegov domaćin je partnerska organizacija iz Slovenije. Sa svrhom unapređenja rada i ostvarenja što kvalitetnijeg krajnjeg ishoda glavnog projektnog rezultata Projekta, a to je Kurikulum i Priručnik za učenje tradicijskog pjevanja, predstavnici svih parterskih organizacija će međusobno izvijestiti o provedenim aktivnostima i obavljenom radu na pisanju poglavlja Priručnika za koje je pojedini partner bio zadužen. Pri tome će poseban naglasak biti na izvješćivanju o tome kako napreduje prijevod Kurikuluma i Priručnika na jezike svih parterskih zemalja, ali i na engleski jezik, a sve sa svrhom osiguravanja što je moguće šire primjene ovog glavnog projektnog rezultata u lokalnoj zajednici te istovremenog ostvarivanja boljeg i većeg diseminacijskog učinka Projekta u svim zemljama Europske unije, ali i globalno.
Budući da je od ožujka ove godine u svim partnerskim zemljama u tijeku provedba Radionice tradicijskog (klapskog) pjevanja, koja predstavlja jednu od ključnih i vrlo važnih aktivnosti i rezultata Projekta, temeljene upravo na praktičnoj primjeni glavnog projektnog rezultata – Kurikulum i Priručnik – svaki partner će izvijestiti o tijeku njezinog odvijanja. Podnesena izvješća omogućit će vrednovanje kvalitete provedbe ove važne projektne aktivnosti, nakon čega će se dogovoriti načini i mjere koje će doprinijeti što boljem načinu ostvarivanja konačnog učinka projektnih rezultata među krajnjim korisnicima, a to su u ovom slučaju polaznice i polaznici Radionice. S tim u vezi će se dogovoriti i dodatni načini i mjere za vrednovanje kvalitete glavnog projektnog rezultata – Kurikulum i Priručnik – izvan partnerstva, pri čemu osim polaznika i polaznica Radionice to svakako trebaju biti i odgovarajući stručnjaci te kulturno-umjetničke organizacije koje okupljaju članove šire društvene zajednice sa ciljem očuvanja i promidžbe tradicijske kulture.
Povezno s provedbom i ostvarivanjem projektnog rezultata Radionice tradicijskog pjevanja je i snimanje te objavljivanje nosača zvuka s materijalom snimljenim pred kraj ili po završetku održavanja Radionice pa će se dogovoriti i svi detalji vezano uz ostvarenje ovog dijela projektnog rezultata, od onih tehničkih (osiguravanje kvalitetne tehničke opreme i uvjeta za obavljanje tonskih snimanja) pa do onih terminskih (kada će se snimati i do kada snimke trebaju biti gotove). U snimanju tonskog materijala će pored klapa svih partnerskih organizacija Projekta sudjelovati i polaznice i polaznici Radionice, što zasigurno doprinosi njihovoj dodatnoj motivaciji za sudjelovanje u radu Radionice do samog kraja njezinog održavanja. To će ujedno biti i potvrda savladanih znanja te usvojenih vještina potrebnih za bavljenje tradicijskim pjevanjem.
Značajan dio četvrtog partnerskog sastanka bit će posvećen i dogovorima te detaljnoj razraditi aktivnosti usmjerenih k osmišljavanju događanja s multiplicirajućim učinkom predviđenih za zadnji mjesec provedbe Projekta, a to su rujan i prva polovica listopada ove godine. Naglasak će biti na pravovremenom započinjanju s pripremama za organizaciju završnih diseminacijskih događanja i uspostavljanje produktivnih kontakata sa svim relevantnim dionicima, kako bi se osiguralo njihovo sudjelovanje u ovim događanjima. U tu svrhu će biti donesen točan plan odvijanja i definiranja sadržaja svakog diseminacijskog događanja u svakoj partnerskoj zemlji.
Sve pojedinosti i novosti vezane uz odvijanje i provedbu Projekta Škola tradicijskog pjevanja – „Zapjevajmo kako su nas učili za odrasle“ u okviru programa ERASMUS+, za čitavo vrijeme njegova trajanja su dostupne na mrežnim stranicama Muške i Ženske klape Kastav – www.klapakastav.hr, odnosno www.kastav.com.