Odjeci najvećeg europskog skupa neurokiruga u Opatiji – Sajko: Hrvatska neurokirugija stoji ukorak sa svjetskom
Autor: Marina Pauletić 27.10.2022
Neurokirurzi u Hrvatskoj se suočavaju s brojnim izazovima, stručnim, organizacijskim i financijskim, no prevladava strast i želja za pruzanjem najkvalitetnije zdravstvene skrbi hrvatskom pacijentu, istaknuo je tajnik SeENS-a Tomislav Sajko.
Opatija – Peti Kongres neurokirurškog udruženja Jugooistočne Europe / 5th Congress of Southeast Europe Neurosurgical Society (SeENS) održan je nedavno u Opatiji i okupio brojne stručnjake s područja neurokirurgije iz mnogih europskih zemalja. O temama i zaključcima skupa, kao i stanju u zahtjevnom području medicine, više je rekao dr. sc. Tomislav Sajko, jedan od osnivača i tajnik SeENS-a te specijalist neurokirug u specijalnoj bolnici Neurospine i Klinici za neurokirurgiju KBC „Sestre milosrdnice“.
- Opatijski skup nakon dvije godine pandemije bio je najveće okupljanje neurokiruga u Europi te uvod u Europski kongres neurokirurških društava koji se održava u Beogradu. Kongres je imao 150 registriranih sudionika, s glavim temama iz neurokirurške onkologije, cerebrovaskularne i endovaskularne neurokirurgije, spinalne neurokirurgije te istraživanja u neurokirurgiji, kazao je Sajko.
Dodao je kako SeENS slavi 10. godišnjicu postojanja, te je u proteklih 10 godina prepoznat kao neizostavni dio svjetske i europske neurokirurske zajednice!
- Osnivači SeENS-a, uz mene su to bili prof. dr. sc. Krešimir Rotim i prof. dr. sc. Lukas Rašulić, krenuli su s idejom ponovne komunikacije među neurokirurzima JI Europe koja je od 1990. do 2010. bila gotovo ugasena. Od 2012. godine, odnosno od osnivanja u kratkom roku je ostvaren veliki odaziv sto je rezultiralo s 4 SeENS kongresa, u Beogradu 2013. godine, Sarajevu 2015. godine, Cluju 2017. godine te Solunu 2019. Godine. Peti kongres u Opatiji je dokaz kontinuiteta SeENS-a i njegove vaznosti, što su prepoznali brojni učesnici kongresa: neurokirurzi iz Europe i svijeta, kao što su prof. dr. sc. Andreas Demetriades, predsjednik Europske neurokirurske federacije – EANS, prof. dr. sc. Amir Samii, potpredsjednik International Neuroscience Institute iz Hannovera i Pekinga, te prof. dr. sc. Charles Branch iz Wake Forest Sveucilisne bolnice u Sjevernoj Karolini, SAD, objasnio je Sajko.
Usporedio je stanje neurokirurgije u Hrvatskoj i regiji, s drugim dijelovima svijeta, prvenstveno SAD-om i vodećim europskim zemljama.
- Hrvatska neurokirugija ponosno stoji u korak s europskom i svjetskom neurokirurgijom, prateći sva najnovija znanstvena dostignuća i tehnoloski napredak! Također, hrvatska neurokirurgija je preko predstavnika zastupljena u izvršnim tijelima Svjetske i europske neurokirurške federacije, gdje prof. dr. sc. Krešimir Rotim predstavlja Hrvatsku kao potpredsjednik Ustavnog odbora Svjetske neurokirurške federacije i počasni predsjednik SeENS-a. Neurokirurzi u Hrvatskoj se suočavaju s brojnim izazovima, stručnim, organizacijskim i financijskim, no prevladava strast i želja za pruzanjem najkvalitetnije zdravstvene skrbi hrvatskom pacijentu, istaknuo je Sajko.
Javnosti često nije potpuno jasno čime se sve bave neurokirurzi, koji su ključni u nizu medicinskih stanja i situacija.
- Neurokirurzi pokrivaju područje operacijskog liječenja tumora mozga i kralježnične moždine, operacija degenerativnih bolesti i ozljeda kralježnice, operacija traumatskih ozljeda mozga, lijecenja funkcijskih bolesti središnjeg živčanog sustava, te cerebrovaskularnih operacija liječenja aneurizmi moždanih krvnih zila i krvnožilnih malformacija mozga i kralježnične moždine. Bavljenje neurokirurgijom nije zanimanje već način života, te je za postizanje razine vrhunski usavršenog neurokirurga potrebno dugogodišnje svakodnevno odricanje, učenje, operiranje te usavršavanje, zaključio je Sajko.