Opatija prije 135 godina proglašena klimatskim lječilištem

Autor: Portal Poduckun 04.03.2024

Foto: Grad Opatija

Nekoć skromno naselje primorskih težaka i ribara, potom ugodno boravište riječke gospode za ljetnih sparina, prerasta u popularno turističko odredište međunarodnog glasa.

Opatija - Na današnji dan prije 135 godina, 4. ožujka 1889. godine, Opatija je proglašena klimatskim lječilištem te je postala prvo morsko klimatsko lječilište Austro-Ugarske Monarhije na Jadranu.

Opatija je proglašena lječilištem (Kurort) Zakonom koji su su potpisali car Franjo Josip I. i predsjednik Vlade, grof Taaffe 4. ožujka 1889. U prvom paragrafu ovog kratkog Zakona definira se područje lječilišnog okruga (Curbezirk Abbazia) koji obuhvaća katastarske općine Opatiju i Volosko i dijelove općina Veprinac i Vasanska; u drugom se paragrafu dozvoljava ubiranje lječilišne pristojbe; u trećem se definira tko je podložan plaćanju pristojbe i najavljuje donošenje Lječilišnog reda (Curordnung); u četvrtom se paragrafu dopušta uporaba političke moći za ubiranje pristojbe; a u petom se paragrafu za provedbu Zakona zadužuje ministar unutarnjih poslova.

Nekoć skromno naselje primorskih težaka i ribara, potom ugodno boravište riječke gospode za ljetnih sparina, prerasta u popularno turističko odredište međunarodnoga glasa, u koje se slijevaju posjetitelji iz svih dijelova Austro-Ugarske Monarhije i mnogih europskih zemalja, a među slavnim gostima su car Franjo Josip, carica Marija Ana, prijestolonasljednik Rudolf, kći belgijskog kralja Leopolda Stefanija, njemački car Wilhelm, švedski kralj Oskar II., rumunjski kralj Karol i kraljica Elizabeta, poznatija kao Carmen Sylva, ban Josip Jelačić, Gustav Mahler, James Joyce, Anton Pavlovič Čehov, Isadora Duncan i mnogih drugi uglednici ondašnje društvene scene koji su uživali su u ljepotama Opatije.

Izvori: A. Muzur, „Kako se kali(o) Kurort“, „Zbornik Lovranštine“, 2010. i I. Lukežić, „Nezaboravna Opatija“, Sušačka revija br. 65

Više sa portala poduckun.net ...