[RAZGOVOR] Opatijci na kraju svijeta: Patagonija i Ognjena zemlja

Autor: Kristina Tubić 10.03.2023

Nadežda i Srđan na kraju svijeta

Tu se smjestio i grad Ushuaia koji nosi titulu najjužnijeg grada na svijetu. Na putovanje „do kraja svijeta“ uputili su se Opatijci Nadežda Kopani Frketić, suprug Srđan i sin Ivan.

Patagonija, smještena na krajnjem jugu južnoameričkog kontinenta nudi neke od najvećih prirodnih atrakcija naše planete – tu završavaju Ande, a planine se izmjenjuju s ledenjacima, jezerima i čak dvama oceanima. Tu se smjestio i grad Ushuaia koji nosi titulu najjužnijeg grada na svijetu. Na putovanje „do kraja svijeta“ uputili su se Opatijci Nadežda Kopani Frketić, suprug Srđan i sin Ivan. Do sada su posjetili gotovo sve zemlje Europe kao i neke u Aziji, no Patagonija i Ognjena zemlja ostat će im u posebnom sjećanju.

Caminito, ulica-muzej u buenosaireskoj četvrti La Boca

– Na putu prema Patagoniji posjetili smo Buenos Aires, čiji se ime prevodi i kao „vjetar u leđa“ i zaista pruža dobre želje svim posjetiteljima grada. Očarao me na prvi pogled, a naročito njegovi bezbrojni murali i brojne škole tanga na ulicama i trgovima. Jedna od najslikovitijih četvrti grada je La Boca i kažu da je tango rođen baš tamo – ispričala je Nadežda te istaknula kako je njihov sljedeći cilj bio grad za kojeg kažu da je „na kraju svijeta“ – Ushuaia, koji leži na obalama kanala Beagl na južnom kraju otoka Tiera del Fuego – Ognjene zemlje, okružen snježnim vrhovima brda Martial. Tiera del Fuego je najveći otok arhipelaga, a zovu je i „zemlja kraja svijeta“.

Jezero Argentino – patagonijska pustinja

– Ushuaia je polazište za turističke i znanstvene ekspedicije na Antarktik od kojeg je udaljena 1000 kilometara, a grad je nekada bio zatvorsko područje. Plovidba kanalom Beagle jedna je od atrakcija na kojoj se obilazi otok Alicia gdje se nalazi velika kolonija morskih lavova, dolazi do otočića sa svjetionikom Eclaireurs, koji datira iz 1919. godine i koji je jedna od ikona Ushuaie, a nakon dva sata plovidbe dolazi se do otoka Martillo koji je stanište pingvina. Nezaboravno iskustvo bilo je vidjeti ih u njihovom prirodnom okruženju – kazala je naša sugovornica. Njihovo putovanje nastavilo se posjetom južnom dijelu nacionalnog parka Tiera del Fuego. U zaljevu Lapataia nalazi se znak da ste stigli do „kraja svijeta“, a tu i završavaju Route 3 i Panamerička ruta koja počinje na Aljasci i vodi duž cijele sjeverne i južne Amerike. Tu se nalazi i najjužniji poštanski ured na svijetu.

Pingvini na otoku Mirtillo

– Sjeverni dio nacionalnog parka čine jezera Escondido i Fagano, a Fagano je jedno od najvećih jezera na svijetu. U šetnji gradom ugledali smo hrvatsku zastavu i predivan je osjećaj vidjeti našu trobojnicu na kraju svijeta. U Ushuaiji ima dosta Hrvata koji su poslije Prvog svjetskog rata stigli s naših otoka u potrazi za boljim životom. Mali trg nosi ime Plaza della Croatia.

Bez daha ih je ostavio ledenjak Perito Moreno:
– Teško je riječima opisati ovaj prekrasan ledenjak, on je nešto najljepše što sam ikad vidjela. Fronta ledenjaka duga je pet kilometara, a visina mu je veća od 60 metara iznad površine jezera Argentino. To je jedini ledenjak koji još uvijek raste, oko dva metra dnevno. Njegova starost procjenjuje se na oko 30.000 godina i nalazi se na popisu svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a – istaknula je Nadežda. Njihovo je putovanje trajalo više od tri tjedna i obišli su i razgledali mnoga zanimljiva mjesta na krajnjem jugu, planinarili neobičnim predjelima i doživjeli netaknutu prirodu Patagonije.

Ledenjak Perito Moreno

– Postoji legenda o trnovitom grmu koji raste u Patagoniji, zove se Calfate i cvjeta u proljeće žutim cvjetovima, a ljeti ima ljubičaste plodove. Legenda kaže da će se oni koji probaju ovo voće ponovo vratiti. Mi smo ga probali te se nadam da ćemo opet doći u ovu prekrasnu zemlju!

Više sa portala poduckun.net ...