[OPATIJSKI VREMEPLOV] Tragom kapelice svetog Kuzma i Damjana

Autor: Portal Poduckun 10.12.2024

Kapelica svetog Kuzma i Damjana – u pozadini Kulturni dom „Zora“

Ali nije ovo jedina kapelica u Opatiji. Ima još jedna na čekanju, koja je nekad, na početku stepeništa Put u Bregi, kao zahvala na čast Majke Božje, gordo bodrila i krijepila prolaznike podsjećajući ih da gdje god se okrenuli nailazimo na Božju prisutnost

Jedna lakše izmišljena priča o Opatijcima može glasiti i ovako: „Ti prvi budući nastali zvani Opatijci, tjerani migracijskim vjetrovima sa svih strana, lutajući bespućima nesmotreno su se našli zarobljeni u tom vazdazelenom gustišu. Izgladnjeli, žedni, opijeni prodornim mirisom lovora, napili se učkarske vode i gle, ukorijenili se na periferiji opatije svetog Jakova“. Zato još vavek vredi ona: „Ki se napije učkarske vode, opijen va lovoroven dihe, ne najde više puta nazad i ne zna za boje.“

I tako se množila, širila, gradila i rasla ta nastala ljepotica Opatija, kojoj je bilo više naklonjeno dobro od nekakvog sporadičnog zla. Da pošast i nedaće nisu zaobišle naselje u okruženju opatije svetog Jakova svjedoči izgrađena Kapelica svetog Kuzma i Damjana, načinjena, možda, kao zaštita od smrtonosne kuge na dinamičnom i nezaobilaznom putu tadašnje svakodnevice, danas uske uličice Nikole Tesle. Podignuta kapelica zaziva upomoć sv. Kuzmu i Damjana, a njihova se zaštita moli naročito za vrijeme bolesti. Ta mala sveta kućica – kapelica, uvučena kao niša u kameni zid ispod zgrade „Zora“, skriveni je dio opatijske skromne pučke sakralne arhitekture, gdje bi slučajni i namjerni prolaznici trebali zastati i duhovno se okrijepiti. Gradnja ovakvih kapelica je gotovo uvijek vezana uz posebne događaje, obično po predaji lokalnog puka.

Blagdan sv. Kuzma i Damjana prema katoličkom kalendaru slavi se 26. rujna. Budi to sjećanje na život svetaca zaštitnika koji su bili braća i besplatno liječili ljude, nazvani od puka „oni koji liječe bez novca“, a koji su svoj život 303. godine skončali mučenički.

Manja kapelica – zahvala na čast Majke Božje

Činjenice obavijene pretpostavkama

Opatijska kapelica dar je bračne zajednice Justi i Jurković u povodu zavjeta ili zahvale za ozdravljenje i kao odraz Božje zaštite???

Mihael Justi (kap. duge plovidbe) – žena Klementa i sin Pavao Justi Mihinov (kap. duge plovidbe) – žena Margareta Jurković

Ova tri upitnika podsjećaju na pretpostavke, jer nisu razriješene nepoznanice. Kada i zašto je kapelica izgrađena (navodno 1889. g., u vrijeme izgradnje Pučko-zabavnog društva i čitaonice „Zora“ ) i točan naslov povoda zavjeta i zahvale? Dakle, nema nikakvog naslovnika. Tragom tih nepoznanica zna se da kapelica nije direktno u funkciji župne crkve sv. Jakova koja ne obilježava dan kroz bogoslužje niti ima tim povodom ikakvih župnih aktivnosti. Kapelica je danas vlasništvo Grada Opatije. Po nepisanom nasljeđu brigu, da bude uvijek urešena svježim cvijećem, vodi incognito, ponizna opatijska obitelj neposredno vezana uz crkvu sv. Jakova, a koja želi zadržati privatnost. Unutrašnjost same kapelice skromno krasi kip Majke Božje, malo raspelo i kipić anđela čuvara te se u pozadini ističe neugledna fotografija svetaca Kuzme i Damjana. Očito nedostaju snaga i vrijednost poruke koje zahtijevaju dostojniju ikonografiju barem u izradi skulptura svetaca u koju poklonici vjeruju i raduju se tom danu.
Kroz razgovore do potrebnih informacija isplivala je bizarna želja navodno jednog samoljubljivog susjeda iz okruženja kapelice koji ne vidi dalje od čokolada i bombona. Taj oholi je imao namjeru srušiti kapelicu kako bi na istom mjestu mogao zbrinuti svoj auto. Njegovoj fantastičnoj zamisli susjedstvo se revno suprotstavilo, pa je ideja ubrzo otišla u zaborav.

Kapelica „na čekanju“

Ali nije ovo jedina kapelica u Opatiji. Ima još jedna na čekanju, koja je nekad, na početku stepeništa Put u Bregi, kao zahvala na čast Majke Božje, gordo bodrila i krijepila prolaznike podsjećajući ih da gdje god se okrenuli nailazimo na Božju prisutnost. I taj memorijalni spomenik malih razmjera ima nepoznanice (tko li ga je dao napraviti, u koje vrijeme i kojim povodom?). Organizirano susjedstvo namjerava ga uskoro obnovljenog vratiti u blizini izvornoga mjesta. Taj spomenik malih razmjera i kapelica sv. Kuzma i Damjana simboliziraju sakralni dio obilježja istarskog kulturnog pejzaža i svjedoci su kršćanske tradicije.

Hvala gospođi Ludmili Petrić rođ. Vavra na korisnim informacijama.

Piše: Dragan Kinkela

Preneseno iz Lista Opatija

Više sa portala poduckun.net ...